Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Jak osiągnąć sukces w negocjacjach?   
Czy prawdą jest, że kto pyta - rządzi a kto mówi - przegrywa?
To tylko niektóre aspekty spotkania z dr Joanną Podgórską - Prodziekan Kolegium Zarządzania WSIiZ w Rzeszowie z uczniami z ZS2.

   

W dniu 8.11.2021 klasy 1ar oraz 1b  uczestniczyły w wydarzeniu zorganizowanym na terenie Urban Lab w Rzeszowie. Uczniowie mieli możliwość spotkać ekspertów m.in. z ZUS-u, KRUS-u, Państwowej Inspekcji Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. Dowiedzieli się na temat zasad pracy urzędów oraz specyfiki ich funkcjonowania. Specjaliści przybliżyli również tematykę zawierania umów o pracę, w szczególności umów podpisywanych przez pracowników młodocianych, gdyż już od 16 roku życia będą mogli legalnie pracować.

W dniu 8 marca 2018 r. klasa I a w ramach innowacji administracyjno-księgowej wzięła udział w warsztatach statystycznych organizowanych w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie z okazji Dni Otwartych i obchodów „100 lat GUS”.

Zakończył się finał Konkursu wiedzy o finansach realizowanego w ramach projektu Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP. Akademicki Portfel Wiedzy o Finansach przez Instytut Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

W projekcie wzięło udział 500 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego, natomiast do finału przeszło 120 uczniów. W konferencji podsumowującej projekt, połączonej z finałem Konkursu wiedzy o finansach, uczestniczyło 6 reprezentantów naszej szkoły z klasy IV a i III a, wyłonionych podczas dwóch etapów konkursowych.

W finale II miejsce w Konkursie wiedzy o finansach zajął Łukasz Pleśniak z klasy III a. Gratulujemy!

Jedna z najlepszych lekcji wychowawczych miała miejsce w Zakładzie Karnym w Załężu w dniu 6 marca 2018 r. Uczestniczyli w niej uczniowie i uczennice klasy 3 a.

Okazuje się, że czasami ułamki sekundy mogą zdecydować o naszym dalszym życiu. Decyzje podejmowane w sposób chaotyczny, nieprzemyślany – potrafią zmienić życie nasze, naszych bliskich oraz innych osób.

W ramach innowacji administracyjno-księgowej uczniowie z klas III a i IV a uczestniczyli w dwóch blokach warsztatowych (26.10.2020 r., 4.11.2020 r.) w ramach projektu Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP. Akademicki Portfel Wiedzy o Finansach realizowanego przez Instytut Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Warsztaty były prowadzone on-line z wykorzystaniem narzędzi informatycznych oraz sprzętu komputerowego przez reprezentantów Instytutu Ekonomii i Finansów UR. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę m.in. w zakresie kredytów i pożyczek, zarządzania własnymi pieniędzmi oraz oszczędzania. Dodatkowo wzięli udział w wirtualnej lekcji muzealnej na temat historii polskiego pieniądza w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

W trakcie dwóch sesji bloków warsztatowych przeprowadzone zostały działania eliminacyjne w ramach „Konkursu wiedzy o finansach”.

Do finału konkursu zakwalifikowali się uczniowie: 

- Kinga Kamińska (IV a), Dominika Kawalec (IV a), Gabriela Słysz (III a)

- Magdalena Siwiec (IV a), Justyna Łazarz (IV a), Łukasz Pleśniak (III a)

GRATULUJEMY!

W dniu 15 marca 2018 r. uczniowie klasy I A w ramach innowacji administracyjno-księgowej uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w ramach projektu „Przedsiębiorczość w praktyce”. W rolę nauczycieli wcielili się pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej. Podczas trwających trzy godziny warsztatów informowali, jak w praktyce wygląda prowadzenie firmy, jak rozliczać się z fiskusem i prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

Relację z warsztatów przedstawiono w Aktualnościach TVP 3 Rzeszów w dniu 15.03.2018 r.

http://rzeszow.tvp.pl/36400901/olimpiada-solidarnosci-przedsiebiorczosc-w-praktyce

pwp9 października 2020 roku odbył się finał wojewódzkiego konkursu „Przedsiębiorczość w praktyce” edycja V, podczas którego I miejsce zajęły uczennice klasy IV a: Dominika Kawalec, Justyna Łazarz i Kinga Kamińska.

Finał odbył się on-line. Uczennice prezentowały podczas finału swój pomysł na biznes oraz odpowiadały na pytania komisji ekspertów.

Gratulujemy wygranej!

III edycja projektu „Przedsiębiorczość w praktyce” to zajęcia realizowane w roku szkolnym 2017/2018 w klasie I A w ramach innowacji administracyjno – księgowej. Jak co roku nasi uczniowie odbywają szereg warsztatów, po których przystępują do rozwiązywania zadań problemowych i zadań testowych.

Warsztaty i zadania konkursowe dotyczą:

I zajęcia warsztatowe NBP: Pozyskiwanie kapitału na rozpoczęcie działalności gospodarczej

II zajęcia warsztatowe: Możliwości finansowania działalności ze źródeł zewnętrznych.

III zajęcia warsztatowe: Jak założyć firmę? Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych.

IV zajęcia warsztatowe: Rozliczenia z tytułu podatku dochodowego i VAT

Projekt „Przedsiębiorczość w praktyce” realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Uczniowie klasy IV e Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie wraz z opiekunem Małgorzatą Dziadzio-Świder uczestniczyli w czwartej edycji KONGERSU 590 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce.

Nasi uczniowie wzięli czynny udział w dyskusji na temat: „Wyżywić 10 mld ludzi. Czy Polska może stać się globalnym dostawcą żywności w 2050 roku?”, w której debatowali prof. Wiesław Barabasz z Akademii Rolniczej w Krakowie, Prezes Zarządu CEDROB S.A. Andrzej Goździkowski i redaktor naczelny „SIECI” Jacek Karnowski. Debatę uświetnił swoją obecnością Premier Mateusz Morawiecki, który był gościem honorowym drugiego dnia Kongresu 590 w Jasionce.

29 listopada uczniowie klas 3a i 2a wzięli udział w zajęciach na temat prawa konstytucyjnego oraz pojęcia i rodzajów umów. Lekcje poprowadziła mgr Aleksandra Kędzior z WSIiZ w Rzeszowie w ramach zajęć dla klas patronackich. Temat prawa konstytucyjnego w klasie 2a obejmował zagadnienia: wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela zarówno osobistych, ekonomicznych, politycznych socjalnych i kulturalnych. Poruszony został również temat środków ochrony wolności i praw.
Klasa 3a miała okazję poznać różnice miedzy umową, a zobowiązaniem i świadczeniem. Omówiony został także temat sposobów i form zawierania umów.

W dniu 26.03.2019 r. odbył się finał konkursu „Ekonomia? Challenge accepted!” organizowany przez Instytutu Badań i Analiz Finansowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, w którym uczestniczyło 17 uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie. I, II i III miejsce na podium zajęli nasi uczniowie!

Dnia 3 marca 2017 r. klasa 1a realizująca innowację administracyjno-księgową wzięła udział w spotkaniu z  panią Dobrochną  Minich z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania  w Rzeszowie w ramach projektu "Ciekawa lekcja". Tematyką spotkania była Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku.

Uczniowie zostali zapoznani z historią tego dokumentu, przypomniane zostały jego początki, które sięgają 17 września 1787r. w USA, czyli pierwszej ustanowionej Konstytucji na świecie. Następnie cofnęliśmy się do czasów 3 maja 1791 r., od której wiele się zaczęło. Młodzież poznała pogląd Arystotelesa na temat różnicy miedzy państwami  z konstytucją i bez niej.

Serdecznie dziękujemy pani Dobrochnie Minich za przybycie i przeprowadzenie odmiennej oraz  bardzo ciekawej lekcji.

W dniu 22.03.2018 r. mgr Sylwia Banaś-Mazur, pracownik Katedry Nauk o Administracji Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach projektu klasy patronackie WSIiZ na kierunku Administracja przeprowadziła ciekawą lekcję dla uczniów klasy 2a o innowacji administracyjno-księgowej.
Tematem lekcji była inscenizacja rozprawy karnej. Uczniowie w czasie zajęć wcielili się w rolę sędziów, prokuratorów i obrońców, a ich zadaniem było rozpoznanie sprawy oraz osądzenie rozbitków oskarżonych o morderstwo.

 

W naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty prowadzone przez pracowników ZUS. Uczniowie sporządzali komplet dokumentacji  dotyczącej ubezpieczeń społecznych, a więc dokumenty zgłoszeniowe, rozliczeniowe oraz zgłoszenie wyrejestrowania osoby ubezpieczonej.
Były to kolejne zajęcia w ramach projektu "Przedsiębiorczość w praktyce" w których uczestniczyła klasa 2a realizująca innowację administracyjno-księgową.

W dniu 22.03.2018 r. mgr Sylwia Banaś-Mazur, pracownik Katedry Nauk o Administracji Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przeprowadziła ciekawą lekcję pt. Twoje Prawo – gra o procesie legislacyjnym dla uczniów klasy 1a realizujących innowację administracyjno-księgową w ramach projektu klasy patronackie WSIiZ. W czasie lekcji uczniowie wcielili się w obywateli, którzy chcą wywrzeć wpływ na powstającą ustawę.