25 maja 2023 roku klasy 1br i 4as w ramach innowacji prawno-policyjnej odwiedziły Oddział Prewencji Policji, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Rzeszowie oraz Sekcje Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Rzeszowie.
Uczniowie na terenie Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie (Zaczernie) wysłuchali prelekcji na temat zadań psa policyjnego połączonej z pokazem umiejętności.

10 maja odbyło się spotkanie klas z innowacją prawno-policyjną z nadkomisarzem Renatą Bednarską z Wydziału Ruchu Drogowego  Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Pani nadkomisarz przybliżyła młodzieży tematykę zmian w przepisach ruchu drogowego, a w szczególności:

W dniach 18 i 25 maja 2022 r. młodzież naszej szkoły z klas II b oraz III as wzięła udział w zajęciach na terenie Zakładu Karnego w Rzeszowie w ramach realizacji innowacji prawno-policyjnej. Szczegółowe informacje TUTAJ.

W marcu 2023 r. w Instytucie Nauk o Polityce Kolegium Nauk Społecznych odbyło się spotkanie z insp. dr. Piotrem Zalewskim Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. Podczas spotkania z uczniami naszej szkoły Komendant wygłosił wykład pt. „Kryzys uchodźczy związany z wojną na Ukrainie. Rola i miejsce Policji w systemie bezpieczeństwa”.

W dniach 16 i 23 maja br. uczniowie technikum realizujący innowację prawno-policyjną odwiedzili Podkarpackie Centrum Kryminalistyki Kryminologii i Medycy Sądowej WSPIA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać specyfikę pracy laboratorium kryminalistycznego. Uczniowie poznali złożoność wykrywania przestępstw z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod.

2 i 3 lutego 2023 odbyło się spotkanie z aspirantem sztabowym Tomaszem Surowiakiem z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. W zajęciach wzięły udział klasy realizujące innowację prawno-policyjną.
W trakcie spotkania szczegółowo omówiony został temat używek, cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej nieletnich za wykroczenia, a także handel ludźmi. Dziękujemy za wykład, który był bardzo interesujący i pouczający dla młodzieży.

Uczniowie realizujący innowację prawno-policyjną z klas 3bg, 3as, 3ag i 3bs uczestniczyli w „Dniach Otwartych Kryminologii w WSPiA”, które odbyły się w dniu 8 kwietnia 2022 r. w WSPIA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.

5 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie uczniów klas 2b, 2ar  i 3b z dr Maciejem Milczanowskim z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tematem spotkania była „Zbrojna napaść Rosji na Ukrainę”.
Na spotkaniu został omówiony problem obiektywizmu i bezstronności, kwestie polityczne i dyplomatyczne oraz militarny przebieg konfliktu podzielony na 5 etapów.

Uczennice klasy 2 bs wraz z wychowawczynią w dniu 28 września 2021 r.  w ramach innowacji odbyły spotkanie z Panem Dyrektorem i pracownikami banku PKO BP S.A. oddziału 3 w Rzeszowie. W trakcie wizyty w siedzibie banku uczennice miały możliwość zapoznania się ze strukturą organizacyjną i działalnością banku, zaglądnięcia do skarbca banku, poznania urządzeń techniki bankowej tj. liczarki, multisejfy, dyspensery. Zaznajomiły się z pracą pracowników obsługi klienta podstawowego, małych i średnich przedsiębiorstw, finansowania nieruchomości czy obsługi klientów zamożnych. Spotkanie wzbudziło wiele emocji. Serdecznie dziękujemy pracownikom PKO BP S.A. za owocne spotkanie.

Uczniowie technikum realizujący innowację prawno-policyjną wzięli udział w IX edycji Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa, które organizowane było przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą.

Podczas tego święta w  Kampusie WSPiA pojawiło się blisko 30 służb, instytucji i organizacji zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Prezentowali oni wyposażenie oraz umiejętności podczas prezentacji i pokazów dynamicznych. Jednym z ciekawszych punktów był pokaz przygotowany przez Straż Pożarną, Policję, Pogotowie Ratunkowe oraz studentów WSPiA.

Dnia 18.12.2020 r. ( piątek) o godz. 15.00 odbędzie się  wykład na temat: "Dermatoskopia kryminalistyczna - wybrane zagadnienia".  Wykład poprowadzi dr Arkadiusz Szajna z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
Wykład odbędzie się w aplikacji Teams na kanale innowacji prawno-policyjnej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów.

dr Arkadiusz Paweł Szajna
doktor nauk prawnych, Rzecznik Praw Akademickich oraz kierownik Laboratorium Badań Poligraficznych WSZOP, prawnik, kryminalistyk. Ekspert z zakresu badań poligraficznych (wariograficznych). Pełni funkcję członka Zarządu oraz Komitetu Prawnego Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych (PTBP).

zdj

W dniu 27 maja 2022 r. klasa 1b, 2b, 3bs wraz z opiekunami wzięła udział w zajęciach na komendzie - oddział Prewencji Policji w Zaczerniu. Uczniom zaprezentowano pokaz broni wykorzystywanej w akcjach prewencyjnych. Młodzi ludzie mieli także możliwość przymierzenia strojów policyjnych. Pokazana została strzelnica, w której służby mundurowe ćwiczą oddawanie strzałów. Kolejnym punktem w naszej wycieczce był pokaz psów policyjnych. Opiekun psa policyjnego opowiedział o szkoleniu i roli zwierząt w oddziale prewencji. Uczniowie mogli zobaczyć psa wyszkolonego do wyszukiwania materiałów wybuchowych. Ostatnim elementem zajęć była demonstracja pojazdów policyjnych. Uczestnicy mogli zwiedzić wnętrza samochodów i zobaczyć ich wyposażenia. Zajęcia na komendzie w Zaczerniu były bardzo interesujące.

Po raz kolejny uczniowie klas trzecich realizujący innowację prawno-policyjną mieli okazje uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie - Rzeszowską Szkołę Wyższą. Zajęcia składały się z trzech części: wykładu praz z zajęć praktycznych: symulowanej rozprawy sądowej oraz z rozprawy prowadzonej przez uczestników Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.