Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Dnia 18.12.2020 r. ( piątek) o godz. 15.00 odbędzie się  wykład na temat: "Dermatoskopia kryminalistyczna - wybrane zagadnienia".  Wykład poprowadzi dr Arkadiusz Szajna z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. 
Wykład odbędzie się w aplikacji Teams na kanale innowacji prawno-policyjnej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów.

dr Arkadiusz Paweł Szajna
doktor nauk prawnych, Rzecznik Praw Akademickich oraz kierownik Laboratorium Badań Poligraficznych WSZOP, prawnik, kryminalistyk. Ekspert z zakresu badań poligraficznych (wariograficznych). Pełni funkcję członka Zarządu oraz Komitetu Prawnego Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych (PTBP).

zdj

W czwartek 14 listopada 2019 r. klasa III bh w ramach innowacji prawno-policyjnej wzięła udział w zajęciach przeprowadzonych w Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej mieszczącym się na WSPiA w Rzeszowie. W trakcie zajęć zapoznaliśmy się z różnymi rodzajami walizek kryminalistycznych, które są zabierane na miejsce przestępstwa oraz ze sposobami, w jakie są zbierane i zabezpieczane ślady. Dowiedzieliśmy się m.in., jaka walizka jest potrzebna do danego przestępstwa, co zawiera oraz w jaki sposób psy pomagają policji w sprawach kryminalnych. Ponadto mogliśmy odegrać własną rozprawę sądową. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób sąd wymierza sprawiedliwość i jakie są elementy rozprawy sądowej. Zajęcia były przeprowadzone bardzo ciekawie i nie możemy doczekać się kolejnych.

W dniu 21 maja 2018 roku naszą szkołę odwiedził pan Arkadiusz Szajna z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, który poprowadził zajęcia dla klas 1b i 1bh w ramach innowacji prawno-policyjnej na temat kryminologii i kryminalistyki. Opowiadał o rodzajach śladów, sposobie i metodach ich zabezpieczania na miejscu przestępstwa. Uczniowie mogli między innymi zobaczyć, jak zabezpiecza się ślady linii papilarnych, a także zapoznać się ze sprzętem do oględzin zwłok.

W czwartek 7 listopada 2019 r. klasa III b T w ramach innowacji prawno-policyjnej wzięła udział w zajęciach przeprowadzonych w Podkarpackim Centrum Krayminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej mieszczącym się w WSPiA w Rzeszowie. W trakcie zajęć zapoznaliśmy się ze złożonością procesu wykrywania przestępstw i rozwiązywania kryminalnych „zagadek”. Dowiedzieliśmy się m.in., dlaczego „jad trupi” i „klątwa faraona” nie istnieją, a „wykrywacz kłamstw” nie jest „wykrywaczem kłamstw”, lecz poligrafem lub wariografem. Zaznajomiliśmy się z działaniem wideospektrokomparatora i kamery termowizyjnej, wypróbowaliśmy alkogogle, narkogogle i stanowisko do fotografii sygnalitycznej. Dotykaliśmy prawdziwych płuc denata i zapoznaliśmy się ze specjalnymi zestawami do pozoracji ran. Stanowisko do symulacji oględzin miejsca zdarzenia przysporzyło nam wysiłku intelektualnego. Zajęcia w Cyber Crime (innowacyjnym laboratorium kryminalistycznym) były naprawdę ciekawe i chętnie weźmiemy udział w kolejnych!

Prawie 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa, Czudca, Tyczyna i Rymanowa otrzymało dyplomy ukończenia III edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Uroczystość odbyła się w piątek 20 kwietnia 2018 r. kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Wzięli w niej udział uczniowie klas IIIb i IIIe z naszej szkoły realizujący innowację prawno-policyjną, którzy uczestniczyli w zajęciach PMAPiB.

W dniu 27 marca 2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Arkadiuszem Szajną – prawnikiem na temat „Badania zwłok”. Na spotkaniu byli obecni uczniowie klasy I b, II bh i III bh. Prowadzący opowiadał o podstawowych oznakach śmierci i procesach pośmiertnych. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu oraz zadawali wiele pytań, które ich nurtowały. Wszyscy uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że spotkanie było za krótkie, a temat bardzo ich zaciekawił.

Relacjonowały uczennice z klasy I b, II bh i III bh

W dniu 4.04.2018 roku uczniowie naszej szkoły realizujący innowację prawno - policyjną i służby mundurowe uczestniczyli w wykładach dotyczących wybranych zagadnień kryminalistyki. Zajęcia przeprowadził ppłk Józef Kubas, wykładowca uniwersytecki. W ciekawy i interesujący sposób zapoznał uczniów z podstawowymi informacjami na temat kryminalistyki, kryminologii i nauk z nimi powiązanych.

21 marca klasa 1b realizująca innowację prawno-policyjną wzięła udział w wykładzie w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej nt. „Metody antropologiczne we współczesnej kryminalistyce”. Zajęcia prowadził Jarosław Wróbel, antropolog z Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Podczas spotkania przestawiona została rola, jaką w procesie zbierania dowodów przestępstwa może odegrać antropolog.

W dniu 19 marca  nasza szkoła gościła dra Macieja MilczanowskiegoDyrektora Centrum Zimbardo ds. Rozwiązywania Konfliktów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz eksperta Fundacji Pułaskiego, zajmującego się problemami psychologii przywództwa, strategii i geopolityki. 
Pan M. Milczanowski wygłosił wykład pt „Strategia w przywództwie z perspektywy geopolityki”.

Dnia 5 marca klasy I, II i III technikum realizujące innowację prawno-policyjną wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Podinspektor Tadeusz Szurlej prowadził zajęcia nt. „Ostrożny pies” i przybliżył młodzieży tematykę zagrożeń na jakie są narażeni ze strony obcych psów. Pan podinspektor objaśnił uczniom jak sobie radzić w sytuacji, gdy pies jest agresywny i co robić, aby uniknąć  jego ataku.

 

W dniu 16 stycznia 2018 r. uczniowie klasy II b i III b uczestniczyli w zajęciach praktycznych zorganizowanych przez Podkarpacką Młodzieżową Akademię Prawa i Bezpieczeństwa na WSPiA. Uczniowie wzięli udział w symulowanej rozprawie sądowej z zakresu prawa cywilnego. Podczas rozpraw uczniowie zapoznali się z porządkiem na sali rozpraw, procedurą cywilną oraz z prawami i obowiązkami stron postępowania oraz świadków.

 

Dnia 6 lutego w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się konferencja naukowa na temat przestępstw motywowanych nienawiścią To kontynuacja Podkarpackiej Szkoły Tolerancji, zainaugurowanej w styczniu przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart. W konferencji wzięli udział uczniowie kl. 3b realizujący innowację prawno-policyjną.
Tuż przed rozpoczęciem konferencji nastąpiło wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski profesorowi Czesławowi Kłakowi.

W dniu 19.12.2017 r. klasy 2b i 2bh realizujące innowację prawno – policyjną uczestniczyły w zajęciach na WSPiA. Zajęcia prowadził p. Arkadiusz Szajna. Wykład podzielony był na 2 części. W pierwszej , w ciekawy i interesujący sposób, pan Szajna przedstawił uczniom na czym polega badanie wariografem, czyli tzw. „wykrywaczem kłamstw”.

W miesiącu grudniu uczniowie klas 1b, 3b, 3bh i 3e o innowacji prawno-policyjnej mieli okazję uczestniczyć w wykładach organizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski w ramach Dnia Otwartego. 
Pierwszy wykład został przeprowadzony przez znanego już uczniom dr Macieja Milczanowskiego, który wielokrotnie gościł w naszej szkole. Tematem jego wykładu był Terroryzm, jako efekt wahnięcia skrzydeł motyla? Poruszany był  temat teorii chaosu, efektu motyla oraz efektu lucyfera.

27 listopada rozpoczęły się zajęcia w kolejnej edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa organizowane przez WSPIA w Rzeszowie. Wykład inauguracyjny prowadził dr Paweł Łuczkowski na temat: „Współczesna ochrona Praw Człowieka oraz aktualne zagrożenia bezpieczeństwa państwa”. W III edycji akademii biorą udział uczniowie klas 3b i 3e realizujący innowację prawno-policyjną i służby mundurowe.

W czwartek 25 października w naszej szkole odbył się trzeci już Dzień Bezpieczeństwa. Tegoroczna edycja miała bardzo zróżnicowany i ciekawy program. Na początek mocne wrażenia zafundowali uczniom sierżanci sztabowi z Miejskiej Komendy Policji w Rzeszowie Bartłomiej Ciupak i Łukasz Stasik, którzy przybyli ze swoim partnerem i jednocześnie przyjacielem… psem tropiącym Iro. Pokaz umiejętności Ira na dziedzińcu szkolnym wzbudził powszechny podziw także dla metod tresury jego przewodników. Jak podkreślano pies w policji służy nie tylko jako środek przymusu bezpośredniego, ale też patroluje, tropi, wykrywa materiały wybuchowe i narkotyki. Podobno w 99% się nie myli.