Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

W miesiącu grudniu uczniowie klas 1b, 3b, 3bh i 3e o innowacji prawno-policyjnej mieli okazję uczestniczyć w wykładach organizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski w ramach Dnia Otwartego. 
Pierwszy wykład został przeprowadzony przez znanego już uczniom dr Macieja Milczanowskiego, który wielokrotnie gościł w naszej szkole. Tematem jego wykładu był Terroryzm, jako efekt wahnięcia skrzydeł motyla? Poruszany był  temat teorii chaosu, efektu motyla oraz efektu lucyfera.

W czwartek 25 października w naszej szkole odbył się trzeci już Dzień Bezpieczeństwa. Tegoroczna edycja miała bardzo zróżnicowany i ciekawy program. Na początek mocne wrażenia zafundowali uczniom sierżanci sztabowi z Miejskiej Komendy Policji w Rzeszowie Bartłomiej Ciupak i Łukasz Stasik, którzy przybyli ze swoim partnerem i jednocześnie przyjacielem… psem tropiącym Iro. Pokaz umiejętności Ira na dziedzińcu szkolnym wzbudził powszechny podziw także dla metod tresury jego przewodników. Jak podkreślano pies w policji służy nie tylko jako środek przymusu bezpośredniego, ale też patroluje, tropi, wykrywa materiały wybuchowe i narkotyki. Podobno w 99% się nie myli.

"Pokaż mi jak wyglądasz, powiem Ci kim jesteś" to tytuł studenckiej konferencji naukowej organizowanej 27 listopada przez studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, w której wzięli udział uczniowie klasy 1bh realizujący innowację prawno-policyjną.
Podczas dyskusji przedstawiciele Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii zaprezentowali różne narzędzia badawcze pozwalające na podstawie cech twarzy i głowy ustalić tożsamość badanego ciała.

 

W dniu 21 maja 2018 roku naszą szkołę odwiedził pan Arkadiusz Szajna z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, który poprowadził zajęcia dla klas 1b i 1bh w ramach innowacji prawno-policyjnej na temat kryminologii i kryminalistyki. Opowiadał o rodzajach śladów, sposobie i metodach ich zabezpieczania na miejscu przestępstwa. Uczniowie mogli między innymi zobaczyć, jak zabezpiecza się ślady linii papilarnych, a także zapoznać się ze sprzętem do oględzin zwłok.

Klasy 3b i 3e realizujące innowację prawno-policyjną i służby mundurowe uczestniczą w projekcie „Tajemnice Laboratorium Kryminalistycznego WSPIA”. W ramach tego projektu raz w miesiącu uczniowie biorą udział w zajęciach z zakresu kryminologii i kryminalistyki. Listopadowe zajęcia dotyczyły tematyki: „Ujawniania i zabezpieczania śladów” i „Oględzin”.

 

Prawie 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa, Czudca, Tyczyna i Rymanowa otrzymało dyplomy ukończenia III edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Uroczystość odbyła się w piątek 20 kwietnia 2018 r. kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Wzięli w niej udział uczniowie klas IIIb i IIIe z naszej szkoły realizujący innowację prawno-policyjną, którzy uczestniczyli w zajęciach PMAPiB.

W czwartek  9  listopada  odbył się w naszej szkole po raz drugi Dzień Bezpieczeństwa. Uczniowie realizujący innowację prawno-policyjną, służby mundurowe i wojskową uczestniczyli w zajęciach z  policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji,  Komendy Miejskiej Policji i pracownikiem naukowym z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

W dniu 4.04.2018 roku uczniowie naszej szkoły realizujący innowację prawno - policyjną i służby mundurowe uczestniczyli w wykładach dotyczących wybranych zagadnień kryminalistyki. Zajęcia przeprowadził ppłk Józef Kubas, wykładowca uniwersytecki. W ciekawy i interesujący sposób zapoznał uczniów z podstawowymi informacjami na temat kryminalistyki, kryminologii i nauk z nimi powiązanych.

W dniu 16.10.2017 r. klasy 1b i 1bh pod opieką wychowawczyń uczestniczyły w zajęciach w ramach innowacji prawno-policyjnej na Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Zostaliśmy bardzo miło przywitani przez pana M. Skibę, naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej.

W dniu 19 marca  nasza szkoła gościła dra Macieja MilczanowskiegoDyrektora Centrum Zimbardo ds. Rozwiązywania Konfliktów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz eksperta Fundacji Pułaskiego, zajmującego się problemami psychologii przywództwa, strategii i geopolityki. 
Pan M. Milczanowski wygłosił wykład pt „Strategia w przywództwie z perspektywy geopolityki”.

W dniu 25.05.2017 r. w ramach realizacji innowacji prawno - policyjnej oraz służb mundurowych klasy 1bT, 1bh oraz 1 eT wzięły udział w wycieczce do Zaczernia do Wydziału Prewencji Wojewódzkiej Komendy Policji w Rzeszowie. Na początku panowie policjanci pokazali uczniom ich służbowe samochody takie jak radiowóz, ambulans czy furgon policyjny,  a następnie każdy mógł obejrzeć te samochody od wewnątrz i przetestować ich wyposażenie. Kolejnym punktem był pokaz psa tropiąco - patrolującego.

W dniu 16 stycznia 2018 r. uczniowie klasy II b i III b uczestniczyli w zajęciach praktycznych zorganizowanych przez Podkarpacką Młodzieżową Akademię Prawa i Bezpieczeństwa na WSPiA. Uczniowie wzięli udział w symulowanej rozprawie sądowej z zakresu prawa cywilnego. Podczas rozpraw uczniowie zapoznali się z porządkiem na sali rozpraw, procedurą cywilną oraz z prawami i obowiązkami stron postępowania oraz świadków.

 

17 maja klasy realizujące innowację prawno-policyjną i służby mundurowe wzięły udział w IV Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego organizowanym przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą.
W kampusie WSPiA można było zobaczyć specjalne pokazy przygotowane przez służby mundurowe. Służba Więzienna zaprezentowała dynamiczny pokaz tłumienia buntu więźniów w pojeździe konwojowym, a Komenda Wojewódzka Policji – pokaz minersko-pirotechniczny z wykorzystaniem robota.

W dniu 19.12.2017 r. klasy 2b i 2bh realizujące innowację prawno – policyjną uczestniczyły w zajęciach na WSPiA. Zajęcia prowadził p. Arkadiusz Szajna. Wykład podzielony był na 2 części. W pierwszej , w ciekawy i interesujący sposób, pan Szajna przedstawił uczniom na czym polega badanie wariografem, czyli tzw. „wykrywaczem kłamstw”.

Po raz kolejny uczniowie klas trzecich realizujący innowację prawno-policyjną mieli okazje uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie - Rzeszowską Szkołę Wyższą. Zajęcia składały się z trzech części: wykładu praz z zajęć praktycznych: symulowanej rozprawy sądowej oraz z rozprawy prowadzonej przez uczestników Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.

27 listopada rozpoczęły się zajęcia w kolejnej edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa organizowane przez WSPIA w Rzeszowie. Wykład inauguracyjny prowadził dr Paweł Łuczkowski na temat: „Współczesna ochrona Praw Człowieka oraz aktualne zagrożenia bezpieczeństwa państwa”. W III edycji akademii biorą udział uczniowie klas 3b i 3e realizujący innowację prawno-policyjną i służby mundurowe.