Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

W środę, 20 listopada 2019 r., nasza młodzież internacka udała się do siedziby Telewizji Rzeszów. TVP3 Rzeszów - oddział regionalny telewizji publicznej - nadaje dziennie kilka godzin własnego programu, w którym dominuje tematyka informacyjno-publicystyczna podejmująca zagadnienia z Podkarpacia.

Mieliśmy okazję zobaczyć pracę charakteryzatorki, byliśmy w studio nagrań, w reżyserce oraz braliśmy udział w nagraniu wieczornych Aktualności. Zobaczyliśmy pracę wielu ludzi, pracę ciężką i ciekawą zarazem. Opowiedziano nam, z jakimi trudnościami czasami muszą borykać się dziennikarze i realizatorzy nagrań. Miłą niespodzianką była dla nas wizyta w studio Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Mieliśmy okazję porozmawiać z Panem Prezydentem i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

W poniedziałek, 18 listopada 2019 r., nasza młodzież po raz kolejny spotkała się przy planszówkowym stole w ramach cyklu „A może by tak planszówka?”. Jak na razie faworytem wśród gier jest Dixit – wesoła i zaskakująca gra skojarzeń, wymagająca wyobraźni i kreatywnego myślenia.

Dzień Kotleta Schabowego, Dzień Owsianki, Dzień Makaronu, Dzień Chleba – cóż to takiego? To dni, które znajdziemy w kalendarzu świąt nietypowych w październiku i listopadzie. Nasza internacka stołówka włącza się w ich celebrowanie serwując dania wpisujące się w dane święto. Młodzież przygotowuje też gazetki związane z danym dniem zawierające ciekawostki, czy przepisy kulinarne.

W dniu 14 listopada 2019 r. odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez studentów w ramach wolontariatu PROJEKTOR. Uczestnicy wykonywali jesienne lampiony metodą decoupage. Ze słoików, jesiennych kolorowych liści, wstążek, guzików, żołędzi uczestnicy warsztatów  wyczarowali" urokliwe lampiony wykonane metodą decoupage. Będą one na pewno piękną ozdobą niejednej wieczornicy. Składamy serdeczne podziękowania paniom Karolinie Rymanowskiej oraz Teresie Matuła za poprowadzenie ciekawych zajęć.

W listopadzie pamiętamy o ważnych wydarzeniach historycznych dotyczących naszego kraju. Młodzież naszego internatu 13 listopada wzięła udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. W tym roku szkolnym z racji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej program wieczornicy nawiązywał do tego okresu. Wzruszający występ artystyczny przygotowała grupa dziewcząt z klas trzecich. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć między innymi piosenkę " Dziś idę walczyć, Mamo!" oraz " Kolędę warszawską" pięknie wyśpiewaną przez Bogusię Nizioł.

Rozstrzygnięty został internacki konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcia pomników i nagrobków cmentarnych z motywami aniołów. Jury po długich debatach postanowiło przyznać dwa pierwsze miejsca ex aequo. Zwyciężyły Kinga Kociołek i Maja Pawińska.

We wtorek, 12 listopada 2019 r., kilkunastu naszych uczniów oglądało w kinie Zorza film  "Niepodległość". Była to kolejna propozycja filmowa w ramach wspólnej akcji rzeszowskiego oddziału IPN i kina Zorza. "Niepodległość", w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego, to film dokumentalny, który pokazuje drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski.

W środę, 6 listopada 2019 r., młodzież naszego internatu udała się na koncert finałowy XVII Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Tanecznych "O Laur Rzecha". Zespoły taneczne z Polski, Litwy, Ukrainy i Słowacji rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych. Duże wrażenie zrobił na naszych uczniach występ zespołu Kornele. Juniorzy zaprezentowali się w układzie tanecznym Pająki, seniorzy w układzie Lot Sokoła. Zespoły biorące udział w koncercie oceniano wedle następujących kryteriów: opracowanie choreograficzne, technika wykonania, dobór i estetyka kostiumów oraz ogólny wyraz artystyczny. Koncert dostarczył widowni wiele wspaniałych wrażeń i emocji. 

W przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych zapalono znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły spoczywających na cmentarzu komunalnym w Rzeszowie przy ul. Cienistej. Na lampionach przymocowano wstążeczki z napisem: Pamiętamy. Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie. Zorganizowano wyjście na Stary Cmentarz w Rzeszowie przy ul. Targowej. Uczniowie zapalili znicze na grobach spoczywających tam rzeszowian. 1 listopada 2019 r. wychowawca P. Wisz wziął udział w XVII Rzeszowskiej Kweście na Rzecz Ratowania Pomników Nagrobnych na Starym Cmentarzu w Rzeszowie.

Dzień Spódnicy w 2019 r. przypada na 30 października (środa), ale dziewczyny z naszego internatu świętowały ów dzień już we wtorek. W spódnicach dostojnie paradowały na wtorkowej kolacji. Za włączenie się do tej zabawy spotkała ich miła niespodzianka w postaci słodyczy.

Warto wiedzieć, że pierwsze ubrania przypominające spódnice były znane już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni. Z czasem zarysował się wyraźny podział: panowie (za wyjątkiem Szkotów) przysposobili sobie spodnie, kobiety spódnice. 

Zaproszamy do uczestnictwa w konkursie!

Regulamin konkursu

Karta zgłoszenia do konkursu

 

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji "Światełko pamięci dla Łyczakowa". Dzięki wielu darczyńcom na polskich nekropoliach we Lwowie, a także na polskich grobach w innych miejscowościach na Ukrainie znów zapłoną białe i czerwone znicze. Zbiórka ta jest wyrazem pamięci o polskiej historii Lwowa i o Polakach spoczywających poza granicami kraju. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 pod opieką  wychowawcy internatu, pani Jadwigi Jamrozik czynnie uczestniczyli 25 października 2019 r. w finale akcji - zbiórce zniczy i pakowaniu ich do samochodów przez siedzibą TVP3 Rzeszów.

Światowy Dzień Origami przypada na 24 października. Tradycyjne origami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie bez użycia kleju i nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian origami, między innymi origami modułowe, które umożliwia wykonanie przestrzennych figur z wielu, połączonych ze sobą, małych elementów. Japończycy uważają, że origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. 
Z okazji Światowego Dnia Origami nasza młodzież spędziła wieczór składając różne zwierzęta z origami. Żaba, lis, zając, pies i powstał niezły papierowy zwierzyniec. A z resztą zobaczcie sami.

W czwartek, 24 października 2019 r., dr Piotr Wisz wygłosił prelekcję na temat "Dzieje nekropolii Rzeszowa". Przybliżył historię najważniejszych rzeszowskich cmentarzy, przywołał wiele zasłużonych postaci związanych z przeszłością miasta. Mówił też o teologii i obrzędach związanych z Uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dnia Zmarłych. W swoim wystąpieniu pokazał zmiany w obrzędach na przestrzeni wieków oraz związki z pogańskimi wierzeniami dotyczącymi zmarłych.

Wykład był bardzo interesujący i zgromadził wielu słuchaczy.

W środę, 23 października 2019 r., sekcja stołówkowa, za którą odpowiada pani Alicja Froń-Ciuba, wraz z przewodniczącymi grup, Młodzieżową Radą Internatu omawiała z referentem do spraw żywienia, panią Marzeną Pomianek, najważniejsze sprawy związane z działaniem stołówki, wyżywieniem i dyżurami.

Dnia 22 października 2019 r. w naszym internacie zostały przeprowadzone zajęcia na temat parzenia herbaty. Młodzież została zapoznana z historią i  sposobami parzenia oraz właściwościami zdrowotnymi herbaty. Wychowankowie poznali zasady prawidłowego picia herbaty z filiżanek, a także mieli możliwość obejrzeć "herbaciane gadżety" - samowar, bombillę, różnego rodzaju zaparzacze. Na koniec spotkania wszyscy wspólnie zaparzyli herbatę i delektowali się muffinkami zawierającymi zieloną herbatę. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła pani Jadwiga Jamrozik.