Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

W poniedziałek, 16 września 2019 r., nasz internat obchodził Międzynarodowy Dzień Kropki. Swoją genezę święto zawdzięcza książce "Kropka", którą napisał Peter Reynolds. Prostym językiem autor przedstawia w niej historię dziewczynki, która nie wierzyła w własne możliwości. Książka poruszyła serca wielu dorosłych. Czytając ją swoim dzieciom, uczniom, rozmawiali często o talentach drzemiących w każdym z nas. Książka Reynoldsa odniosła sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Stała się inspiracją do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day).

Dzień ten traktowany jest jako święto kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły i odkrywania drzemiących w nas talentów.

Rozpoczął się nowy rok szkolny 2019/2020. W naszym internacie kontynuujemy wiele przedsięwzięć z poprzednich lat między innymi wyjścia do kina.

We wtorek, 10 września 2019 r., grupa uczniów naszego internatu uczestniczyła w projekcji filmu "Kamerdyner", organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Miała ona miejsce w kinie Zorza. Film został poprzedzony prelekcją historyka IPN.

Reżyser, Filip Bajon, pokazuje historię pruskiego rodu von Krauss mieszkającego w okolicach Pucka. Ukazana jest też miłość pomiędzy niemiecką arystokratką Maritą, a kaszubskim chłopcem Mateuszem.

W wyniku decyzji konferencji wersalskiej losy trzech nacji mieszkających na Kaszubach znacznie się skomplikowały. Nie tylko doszło do podziału terytorium. Wśród żyjących obok siebie od wieków Kaszubów, Polaków i Niemców zaczęła narastać niechęć i nienawiść. Wkrótce dojdzie do tragedii. Wybuch II wojny światowej doprowadza do ludobójstwa. Niemcy dopuszczają się masowych mordów na Kaszubach w lasach pod Piaśnicą.  

Zakwaterowanie w internacie - niedziela, 1 września od godziny 16 w pokoju wychowawców.

Bardzo prosimy o wcześniejsze zapoznanie się z informacjami w zakładce REKRUTACJA, zwłaszcza z wpisem NIEZBĘDNIK MIESZKAŃCA INTERNATU:-)

Nadszedł długo oczekiwany czas wakacji. Wszystkim życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji, pełnych niezapomnianych wrażeń, wspaniałych chwil spędzonych w gronie przyjaciół, mnóstwa przygód i dobrego humoru.

Wracajcie  zdrowi, wypoczęci, z zapasem nowych sił i w doskonałych humorach w kolejnym roku szkolnym.  

W środę, 12 czerwca, dla uczniów mieszkających w internacie zorganizowano grilla. Warto wiedzieć, że grillowanie, czyli smażenie żywności na ruszcie znajdującym się nad źródłem ciepła, znane było od czasów prehistorycznych. Człowiek nie znał wówczas jeszcze naczyń żaroodpornych, ani innych metod termalnego przetwarzania żywności. Opiekanie mięsa nad ogniem było więc pierwszą i podstawową metodą przygotowywania pokarmów. Grillowanie we współczesnym rozumieniu, czyli z wykorzystaniem do tego celu specjalnego urządzenia, upowszechniło się po II wojnie światowej, kiedy amerykańska klasa średnia zaczęła masowo wyjeżdżać poza miasto, aby spędzać tam czas wolny od pracy.

We wtorek, 11 czerwca, kilkunastu naszych uczniów uczestniczyło w projekcji filmu prezentowanego w ramach wspólnej akcji rzeszowskiego oddziału IPN i kina Zorza. Było to ich ostatnie wyjście w tym roku szkolnym do kina. Tym razem oglądali film "Dywizjon 303. Historia prawdziwa".

Film powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera. Polscy piloci początkowo niedoceniani przez aliantów stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzą elitarny Dywizjon 303, który stał się jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach z Niemcami. 

Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, brawurowych powietrznych pojedynkach, w których brali udział Polacy podczas bitwy o Anglię. Pokazuje też ich życie prywatne osobiste dramaty, radości, romanse, czy prawdziwą miłość.

 

 

We wtorek, 11 czerwca 2019 r. uczniowie naszego internatu udali się na wycieczkę Street Art - śladem rzeszowskich murali. Podziwiali sztukę wielkoformatową na ścianach budynków Rzeszowa. Obejrzeli trzy murale z motywem wodnym na budynku MPWiK przy ul. Naruszewicza, saksofon na ceglanej ścianie jednej z kamienic przy ul. Targowej, mural Ireny Sendlerowej przy ul. Kopernika, rysunek techniczny samolotu Łoś na ścianie kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej. Młodzież dostała zadanie poszukania jeszcze innych murali, których jest sporo na terenie Rzeszowa.

W czwartek, 6 czerwca 2019 r., uczniowie naszego internatu po raz kolejny startowali w konkursie "Chwyć byka za rogi” organizowanym przez internat ZSKU w Rzeszowie. W szranki ze znajomości ortografii stanęli uczniowie prawie wszystkich rzeszowskich internatów. Tegoroczne dyktando okazało się dużym wyzwaniem dla startujących. 

We wtorek, 4 czerwca 2019 r. , w naszym internacie odbył sie konkurs wiedzy nt. "Savoir vivre -zasady dobrego wychowania". Startowało  kilkunastu uczniów, którzy odpowiadali pisemnie na zadania testowe. Zwycięzcą został Tomasz Birnbach, drugie miejsce zajęły: Aneta Tęsna i Justyna Boś, zaś na trzecim uplasowała się Monika Kubicka.

We wtorek, 28 maja, obchodzony jest Światowy Dzień Hamburgera. Jedna z najsłynniejszych na świecie kanapek ma dziesiątki odmian i kompozycji. W najpopularniejszej wersji powstała niedawno, dopiero na początku XX wieku. W 1904 roku Fletcher Davis, właściciel baru w Teksasie, wpadł na pomysł, że zapakuje mielony kotlet z wołowiny do bułki, dołoży liść sałaty i doprawi przekąskę musztardą i majonezem. Liczył, że tak przyrządzona kanapka znajdzie uznanie u wielu jego klientów. I nie pomylił się. Hamburgery od razu stały się przebojem. To one, jak można było się spodziewać, uraczyły we wtorek na kolacji podniebienia młodzieży internackiej, która z tego faktu była niezmiernie uradowana.

Nasze stare tapczany, które wymieniono na nowe, mają swoje drugie życie. Zostały przekazane do schronisk dla zwierząt na Podkarpaciu.

We czwartek, 24 maja 2019 r., grupa uczniów internatu udała się na cmentarz pobićiński do grobu pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. Wyjście to kończyło cykl dziewięciu spotkań realizowanych w naszym internacie w ramach programu autorskiego „Architekci odzyskania niepodległości”. Wcześniej, w różnej formie, przybliżano uczniom walkę Polaków podczas powstań narodowych w XIX wieku oraz wybitne postacie (J. Piłsudski, R. Dmowski, I. Paderewski, W. Witos, W. Korfanty), które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała o życiu i czynach młodego bohatera rodem z Kosiny. Odwaga, męstwo i brawura Leopolda Lisa-Kuli sprawiły, że nazywany był „szalonym Polakiem”. Zginął pod Torczynem w 1919 r. mając zaledwie dwadzieścia trzy lata. Pośmiertnie Leopold Lis-Kula został awansowany do stopnia pułkownika. Bardzo cenił młodego dowódcę Piłsudski, który „ukochał go jak syna i któremu on sam złożył na trumnie wieniec z napisem: Memu dzielnemu chłopcu Józef Piłsudski".

Zmienia się z dnia na dzień nasz internat. Przed wejściem pojawiła się piękna kompozycja kwiatowa, w której w trzypiętrowym wazonie wiodą obecnie prym kwitnące pelargonie. Wkrótce do nich dołączą w pełnej krasie pozostałe kwiaty. Jest nowa gazetka na dzień matki. Ostatnio wydarzeniem, które absorbowało mieszkańców internatu było przemeblowanie pokoi. We wtorek i środę (22- 23 maja) w naszym internacie doszło do wymiany części tapczanów. Zakupiono czterdzieści sztuk nowych tapczanów, które zastąpiły najbardziej wysłużone z drugiego piętra. Uczniowie, którym dane było „przetestować” nowy sprzęt do spania, nie kryli słów zachwytu. 

We wtorek, 14 maja 2019 r., grupa uczniów naszego internatu uczestniczyła w projekcji filmu "Miasto 44", organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Miała ona miejsce w kinie Zorza. Film był poprzedzony prelekcją historyka IPN.

Reżyser, Jan Komasa, pokazuje postawy Polaków podczas powstania warszawskiego. Widzimy zarówno bohaterstwo walczących, jak i tragedię cywilów, kobiet i dzieci. Film pełen drastycznych, przerażających, ale realistycznych scen, ma też wielowymiarowy, nieszablonowy wątek miłosny. Znakomite zdjęcia, tworzą niezwykle sugestywny obraz powstańczej Warszawy. Prawdziwe, bezlitosne oblicze wojny młody człowiek odkrywa w pełni dopiero, gdy na jego oczach umierają jego najbliżsi. 

DRODZY MATURZYŚCI!

Życzymy Wam uzyskania jak najlepszych wyników na egzaminie dojrzałości. Wierzymy, że wiedza i umiejętności zdobyte przez Was w szkole staną się przepustką otwierającą drzwi do wymarzonych uczelni.

Społeczność Internatu życzy wszystkim maturzystom tradycyjnego połamania piór.

Powodzenia!

Na nadchodzące świąteczne dni życzymy dużo radości, pogody ducha oraz samych niezapomnianych chwil spędzonych przy wspólnym wielkanocnym stole w gronie najbliższych oraz przyjaciół.