Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Już od kilku lat stało się tradycją internacką, że chłopcy - w dniu święta swoich koleżanek - dbają o wyjątkowy nastrój przy kolacji: nakrywają do stołów, jest odpowiednia muzyka, świece i kwiaty. Wczoraj, 8 marca, chłopcy poszli o krok dalej i dodatkowo przygotowali niespodziankę: Romek i Kuba przebrani za kobiety zaprezentowali w brawurowej aranżacji ponadczasową piosenkę legendarnego Eugeniusza Bodo "Sex Appeal". Występ bardzo się wszystkim podobał, a oklaskom i zdjęciom nie było końca! Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia.

 

We wtorek, 27 lutego odbyło się spotkanie dziewcząt z naszej najmłodszej grupy z lekarzem ginekologiem-seksuologiem, dr. n. med. Markiem Janickim. Podczas spotkania dziewczyny mogły uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań, a było ich całkiem sporo:-)

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas!

W czwartek, 15 lutego grupa wychowanek szczególnie zainteresowanych muzyką poważną uczestniczyła w koncercie pt. „Z nutą romantyczności…” z cyklu „Zawsze 15-stego, zawsze o 17-tej, zawsze w Wydziale Muzyki”, który odbył się w Wydziale Muzyki URz. 

Przypominamy, że w naszym internacie prowadzone są zbiórki: makulatury, plastikowych nakrętek oraz zużytych baterii. Zachęcamy do zbierania surowców wtórnych - można w ten łatwy sposób przyczynić się do ochrony środowiska, a jednocześnie nieść pomoc potrzebującym.

W Walentynki w rzeszowskiej hali Podpromie odbył się mecz o Puchar CEV pomiędzy zespołami Asseco Resovia Rzeszów i francuskim zespołem GFC Ajaccio Volley Ball. Nie mogło zabraknąć na nim naszych zapalonych kibiców. Cała internacka grupa kibicowała bardzo dobrze, o czym świadczy wynik meczu:-)

Ze względu na naszą wysoką skuteczność chcielibyśmy również wspomóc naszych zawodników na rewanżowym meczu we Francji za dwa tygodnie - poszukujemy sponsorów:-)

W naszym internackim konkursie ortograficznym najlepiej wypadła grupa chłopców, którą reprezentowali Jakub Skura, Tomasz Birnbach, Roman Zając, Dawid Szerszeń oraz Dariusz Socha. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, natomiast wszystkim uczestnikom dziękujemy za współzawodnictwo i udział w dyktandzie!

We wtorek, 13 lutego bardzo liczna grupa młodziezy z naszego internatu wyszła do kina Zorza na pokaz filmu "Szermierz", który był prezentowany w ramach bezpłatnych pokazów filmowych organizowanych przez rzeszowski oddzial IPN. Film poprzedzony był prelekcją historyka.

Mimo że film nie należał do gatunku "filmów łatwych i przyjemnych", lecz opierał się na autentycznych wydarzeniach z trudnych czasów stalinizmu w Związku Radzieckim, młodzież była bardzo dużym wrażeniem przedstawionej historii.

Od 2011 roku dzień 1 marca jest ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu nasze myśli kierują sie ku tym wszystkim, którzy tworzyli powojenną konspirację i stanowili najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Sekcja kulturalno-oświatowa działająca w naszym internacie przygotowała z tej okazji okolicznościową gazetkę. 

 

W związku z już wkrótce rozpoczynającymi się długo wyczekiwanymi feriami życzymy wszystkim naszym wychowankom udanych i bezpiecznych ferii!


Miłego wypoczynku!

 

W bieżącym roku szkolnym nasz internat przyłaczył się do projektu "Dzień Bezpiecznego Internetu 2018" realizowanego rokrocznie przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Tegoroczne wydarzenie jest poświęcone tworzeniu kultury szacunku w sieci. Bez wzajemnego szacunku nie da się bowiem zbudować kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami takimi jak cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia. Liczymy, że nasze uczestnictwo w projekcie przyczyni się do propagowania zasad dobrego i pożądanego zachowania w wirtualnym świecie.

 


W środę, 24 stycznia 2018 r. kilka wychowanek internatu udało się w kierunku zamku rzeszowskiego, by tam u stóp pomnika Jana Pakosławica „świętować” 664 rocznicę utworzenia miasta Rzeszowa. Dr Piotr Wisz przybliżył uczennicom wiedzę związaną z lokacją grodu nad Wisłokiem. W 1354 r. Jan Pakoslawic ze Stróżysk otrzymał dobra rzeszowskie, rozległe tereny obejmujące obszar od Czudca do Dąbrowy po Leżajsk, od króla Kazimierza Wielkiego. Tym samym stał się założycielem rodu Półkoziców Rzeszowskich, którzy władali miastem Rzeszowem do 1583 r. Był rycerzem i zaufanym dyplomatą króla Kazimierza Wielkiego. Brał udział w zajmowaniu Rusi Czerwonej. Jako dyplomata posłował do Tatarów oraz kilka razy do papieża do Awinionu w sprawie utworzenia biskupstwa łacińskiego we Lwowie, utworzenia uniwersytetu w Krakowie i unieważnienia małżeństwa króla z Adelajdą Heską.

Jako że w trakcie spaceru pogoda nas nie rozpieszczała, co zostało udokumentowane załączonymi zdjęciami, nasze wyjscie zakończyło się dopiero w internackiej kawiarence przy filiżance gorącej, aromatycznej herbaty, której towarzyszyły miłe pogawędki, nie tylko o Rzeszowie:-)

 

 

W tym roku - wzorem poprzedniego - internat przyłączył się do obchodów Miesiąca Języka Ojczystego. Wszyscy zainteresowani mogli wypróbować swoje siły w II Dyktandzie Internackim, które odbyło się w czwartek, 22 lutego. Ogłoszenie wyników wkrótce!

W ubiegłą środę w godzinach popołudniowych kilkunastu wychowanków naszego internatu wybrało się na Stary Cmentarz w Rzeszowie, aby oddać hołd bohaterom powstania styczniowego. Towarzyszyła nam jeszcze ładna, słoneczna pogoda. Pan dr Piotr Wisz przybliżył uczniom przyczyny, przebieg i skutki powstania styczniowego. Polski zryw powstańczy przeciwko Rosji wybuchł 22 stycznia 1863 r. Trwał do jesieni 1864 r. Walki powstania styczniowego swoim zasięgiem objęły ziemie zaboru rosyjskiego. Było ono największym polskim powstaniem narodowym w XIX wieku. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 000 ludzi. Mimo początkowych sukcesów powstanie zakończyło się klęską. Kilkadziesiąt tysięcy powstańców zostało zabitych w walkach, blisko tysiąc osób stracono, a około 38 tysięcy skazano na katorgę lub zesłano na Syberię.

Poniżej kilka zdjęć grobów powstańczych wykonanych jeszcze w blasku ostatnich promyków słońca, ponieważ wkrótce po powrocie do internatu biały puch pokrył mogiły i pomniki najstarszej rzeszowskiej nekropolii tworząc piękną zimową scenerię.

W lutym przyszedł czas na smaki Francji, czyli kolejna odsłona cyklu prezentacji kuchni świata.

Styczeń w naszym internacie od zawsze kojarzy się z uroczystą Kolacją Noworoczną, która jak co roku - przy odświętnie nakrytych stołach w pięknie przystrojonej stołówce - gromadzi wszystkich mieszkańców internatu, wychowawców oraz zaproszonych gości. W tym roku to ważne wydarzenie miało miejsce we wtorek, 16 stycznia. Gospodarzem wieczoru była grupa najmłodszych dziewcząt, które z pomocą starszych kolegów i koleżanek przygotowały montaż słowno-muzyczny "Maleńka Miłość" i zadbały o wystrój sali. Były życzenia, śpiew i wspólne kolędowanie, a to wszystko uświetnione przepiękną grą naszych internackich wirtuozów, czyli Dominika (keyboard) oraz Jakuba (akordeon). Wieczór był bardzo udany i z pewnością wszyscy będziemy go jeszcze długo wspominać.

 

W poniedziałek,19 stycznia grupa młodzieży z naszego internatu wraz z wychowawcą wybrała się na lodowisko, aby miło spędzić czas, a przy okazji podszkolić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Były upadki, śmiech i dobra zabawa. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i z dobrymi humorami wrócili do internatu. Wkrótce zdjęcia z wyjścia :-)