Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

W dniu 11 maja odbyła sie premiera spektaklu "Kopciuszek XXI wieku", który został przygotowany przez młodzież w ramach zajęć kółka teatralnego działającego w naszym internacie od początku roku szkolnego. 8-osobowa grupa młodych aktorów stanęła na wysokości zadania i wzniosła się na wyżyny swoich aktorskich umiejętności. Współczesna wersja Kopciuszka spotkała się z życzliwym przyjęciem przez widzów, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Poniżej publikujemy link do nagrania spektaklu oraz kilka zdjęć z wydarzenia.

https://www.facebook.com/7/videos/1006904820212856/?notif_id=1652374336654339&notif_t=video_processed&ref=notif

11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia. Z tej okazji męska część internackiej społeczności, wyposażona w rękawiczki i worki na śmieci, wzięła sprawy w swoje ręce i wybrała się na porządkowanie terenu wokół internatu.

"Jest pewien facet w Egipcie,

sucha mumia, trzymana w krypcie,

a nad kryptą jest skrypt:

„Kto by chciał parę szczypt,

może wziąć. Tylko mnie nie wysypcie!"

(Julian Tuwim)

 

Wy, co macie zaszczyt mieszkać w Peszcie,

nigdy kota pod włos nie czeszcie!

Może brutalni ludzie

tak robią w pobliskiej Budzie,

ale wy? Zreflektujcież się wreszcie!

(Wisława Szymborska)

 

Już za kilka dni, 12 maja, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Limeryków. Są to krótkie wierszowane utwory literackie, których nazwa pochodzi od irlandzkiej wioski Limerick. Gatunek ten charakteryzuje się nonsensowną treścią oraz ścisłymi zasadami dotyczącymi budowy. Musi składać się z pięciu wersów z układem rymów AABBA, przy czym wersy BB są krótsze o co najmniej jedną sylabę od wersów AAA. Za mistrzów polskich limeryków uznawani są zacytowani powyżej Julian Tuwim i Wisława Szymborska.

Z okazji święta limeryków ogłaszamy konkurs na najzabawniejszy tekst poświęcony naszemu internatowi. Stwórzcie zabawne limeryki i prześlijcie je do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Czekamy na Wasze utwory do 20 maja. Na uczestników zabawy czekają nagrody. Zachęcamy do uczestnictwa!

„Bo zwyciężać mogą Ci,

co wierzą, że mogą”. 

                               Wergiliusz

 Drodzy maturzyści:

Gratulujemy wysokiej średniej na koniec roku szkolnego (4,9).

Na czas egzaminów maturalnych – wszystkiego najlepszego,

połamania pióra, optymizmu

i dużo wiary we własne siły.

Ogromu szczęścia

i trafienia w wymarzone tematy.

Trzymamy kciuki!!!

Przed nami majówka. Długi majowy weekend. Określenia te kojarzą nam się zwykle z odpoczynkiem, grillem i beztroskim leniuchowaniem. Ale czym tak naprawdę jest tzw. majówka? Słowo to ma kilka znaczeń, jedno z nich dotyczy dni 1-3 maja. Wypadają wówczas bowiem aż trzy wyjątkowe święta: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej  i Święto Konstytucji 3 maja.

W czwartek, 28 kwietnia, grupa młodzieży wraz z wychowawcą udała się do BWA na wernisaż prac Ryszarda Dudka. Autor tworzy głównie kompozycje abstrakcyjne w technicwe olejnej.

Kilka prac artysty w poniższej galerii.

Powiedzcie sami, czy może być wspanialsza data na inaugurację zajęć tanecznych w  naszym internacie jak Dzień Tańca? Z tej okazji odbyła się nauka trzech układów tanecznych, które następnie z energią i radością zostały grupowo zaprezentowane.

https://www.facebook.com/7/videos/429608455551169

Kolejne spotkanie w kobiecym gronie z cyklu "Nasze Babskie Wieczory" odbyło się 27 kwietnia. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich temat przewodni spotkania brzmiał: "Opowiedz mi o swojej ulubionej książce". Wieczór spędziłyśmy w miłej atmosferze przy kubku smacznej herbaty i z książką w dłoni. Nigdy nie jest za późno, by złapać bakcyla czytania.

27 kwietnia to Dzień Florysty, a więc osób, które kochają rośliny i potrafią tworzyć z nich piękne dekoracje. 

Z tej okazji zaprosiliśmy florystkę, z pomocą której posadziliśmy kompozycje w szkle.

Efekty w galerii zdjęć.

24 kwietnia obchodziliśmy Europejski Dzień Śniadania - najważniejszego posiłku w ciągu dnia.  Z tej okazji dla osób spożywających śniadanie w tym dniu przygotowaliśmy loterię - spośród osób, które przyszły na śniadanie z abonamentem podpisanym imieniem i nazwiskiem wylosowaliśmy 3 zwycięzców, którzy otrzymali zdrową niespodziankę.

W kwietniu nasz internat zaangażował się w Akcję Żonkile 2022, która ma za cel upamiętnienie wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku przewodnim tematem była miłość. Zapoznano uczniów z historią Żydów w Polsce, eksterminacją narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej i z powstaniem w getcie warszawskim. Jadalnię udekorowano wykonanymi przez uczniów żonkilami, symbolem nadziei. Ponadto uczniowie zapoznali się z tekstem Anny Bikont „Miłość w getcie. Irena Sendlerowa i Adam Celnikier”.

W czwartkowy wieczór pożegnaliśmy naszych tegorocznych maturzystów. Uroczystość miała bardzo podniosły i wzruszający charakter - były wspomnienia i życzenia, muzyka i śpiew. Bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom za dołożenie wszelkich starań, aby uroczyście pożegnać absolwentów internatu AD 2021/2022.

Kreatywność to cecha, którą warto w sobie pielęgnować i rozwijać. A któż jak nie młodzi? 

21 kwietnia to w kalendarzu świąt nietypowych Dzień Kreatywności i Innowacji, stąd pomysł na stworzenie plakatu naszego Drzewa Internackiego. Każdy wychowanek mógł dołożyć cząstkę do wspólnego dzieła. Drzewo to symbol pokazujący, że każdy z nas jest częścią dużej całości. I tak jak poszczególne elementy tworzą piękne drzewo, tak my wszyscy tworzymy zespół, tworzymy wspólną całość. Powstały plakat pozostanie na pamiątkę pobytu wychowanków, gdy już opuszczą mury naszego internatu i powędrują w świat. Na efekty popatrzcie sami.

Z okazji Dnia Kostki Rubika zorganizowaliśmy konkurs układania tej zabawki. Była to świetna okazja, by pochwalić się swoimi umiejętnościami i spróbować sił podczas rywalizacji. Zwycięzca Konrad P. „ poskromił” kostkę w 35 sekund! To było niesamowite! Tuż za nim Franek K. zajął drugie miejsce również z rewelacyjnym czasem. Trzecie miejsce przypadło w udziale Wiktorii K. i Wiktorii Ś. Konkurs pokazał, że w internacie mamy kilku fanów tej ciekawej zabawki logicznej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę i jeszcze raz ogromnie gratulujemy:-)

Hasłem przewodnim naszych kwietniowych działań proekologicznych jest "Ekologia na talerzu." W ich ramach - jak co miesiąc - opracowaliśmy gazetkę tematyczną oraz zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne, w trakcie których wykonywaliśmy pyszną sałatkę owocową i bardzo smaczne ciastka owsiane. Efekty naszych kulinarnych zmagań można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

 

Z okazji Dnia Radia w dniu 11 kwietnia odwiedziliśmy Akademickie Radio Centrum. W trakcie wizyty mogliśmy zapoznać się z pracą prezentera radiowego, zobaczyć jak wygląda radiowy kokpit , a nawet przy nim usiąść i spróbować własnych sił puszczając piosenkę, czy wiadomości. Uczestniczyliśmy również w audycji na żywo i mogliśmy przekazać pozdrowienia całej internackiej społeczności z Panią Kierownik na czele. Emocji było co niemiara. Wyszliśmy z rozgłośni z wypiekami na twarzy. Dziękujemy jeszcze raz serdecznie Panu Adrianowi Lubasowi za przekazanie nam interesujących informacji dotyczących pracy radiowca i za serdeczne przyjęcie nas w Akademickim Radiu Centrum.