Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

W tym tygodniu koncentrujemy się wokół tematu zbliżającego się Święta Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. Refleksja związana z tymi świętami ma szczególny wydźwięk w obecnej sytuacji pandemii, kiedy codziennie słyszymy wiadomości o nowych ofiarach. Zwłaszcza teraz słowa poety "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą" (ks. J. Twardowski) nabierają wyjątkowego znaczenia. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji na temat świąt:

 

Światowy Dzień Origami obchodzony jest 24 października, dlatego z tej właśnie okazji zachęcamy Was do wzięcia udziału w zabawie:-)

Wykonaj coś według sztuki origami, zrób zdjęcie i wyślij na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Czekamy na Wasze zdjęcia do 4 listopada!

Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Sztuka origami znana jest od dawna. Narodziła się około roku 700 w Chinach, ale rozwinęła w Japonii, przez co kojarzona jest właśnie z Krajem Kwitnącej Wiśni.

Obecnie istnieje wiele odmian origami, między innymi origami modułowe. Odmiana ta odeszła od tradycyjnego założenia wykorzystywania pojedynczego, kwadratowego arkusza papieru. Większość modeli modułowych przedstawia bryły geometryczne o wysokiej symetrii. Składa się je z wielu identycznych lub podobnych modułów. Wszystkie składane są z osobnego arkusza papieru. Liczba modułów tworzących dany model może wynosić od zaledwie dwóch, które utworzą czworościan foremny, do kilkuset. Origami ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności.

Dzisiaj istnieje niezliczona ilość przedmiotów, którą można odwzorować za pomocą złożenia kartki. Własnoręcznie wykonane origami może być wspaniałym prezentem, opakowaniem na prezent, zabawką czy dekoracją do domu. W internecie można znaleźć wiele filmików instruktażowych dotyczących składania origami.

Źródła: www.kalbi.pl, www.veronique.pl

Sekcja kulturalna

Budżet Obywatelski to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy miasta tworzą budżet swojego miasta, tym samym współdecydując o wydawaniu publicznych pieniędzy na wybrane przez siebie inwestycje. Jednym z projektów dopuszczonych do głosowania w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 jest projekt zgłoszony przez nasz internat Siłownia pod chmurką, przypisany do kategorii II, nr 35. Bardzo prosimy wszystkich mieszkańców internatu (osoby zameldowane w Rzeszowie na czas określony niezależnie od wieku) o oddanie głosu - mamy szansę na stworzenie plenerowej siłowni, która będzie Wam służyła i która - mamy taką nadzieję - urozmaici Wam Wasz wolny czas spędzany w internacie. 

Szczegóły dotyczące Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego: https://rzeszow-news.pl/rzeszowski-budzet-obywatelski-2021-ruszylo-glosowanie-do-wyboru-93-projekty/

Bezpośredni link do głosowania: https://rbo.erzeszow.pl/voting/welcome

Od 23 października 2020 r. można głosować online w wyborach na przewodniczącego Młodzieżowej Rady Internatu. Głosowanie online wymusiła pandemia koronawirusa oraz wprowadzenie zdalnego nauczania w szkołach ponadpodstawowych w Polsce. W wyborach startuje trzech kandydatów. Więcej szczegółów o głosowaniu mieszkańcy internatu uczący się w Zespole Szkół nr 2 w Rzeszowie znajdą w dzienniku elektronicznym, zaś pozostali na Microsoft Teams. Głosowanie trwać będzie do czwartku (29 października) do godz. 18.00.

Zachęcamy do głosowania!

Aktualna sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy, nie jest łatwa. Do tej pory nie zamykaliśmy się w czterech ścianach, nie musieliśmy nosić maseczek ochronnych, nie musieliśmy przestrzegać tak rygorystycznie niektórych norm czy zaleceń. Obecnie jednak zetknęliśmy się wszyscy z zupełnie innymi warunkami życia, które jeszcze przez pewnien czas będziemy musieli zaakceptować i się do nich stosować. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać również o swoją kondycję psychiczną, ponieważ ma ona niebagatelny wplyw na nasz ogólny stan zdrowia. 

Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z ekspertami udostępnił bezpłatnie szereg poradników dotyczących nie tylko aktywności fizycznej, ale również wsparcia psychologicznego. Zachęcamy do obejrzenia:

https://www.youtube.com/channel/UC9Jc30vlzRL367GWhD9erVA/search?query=wsparcie%20psychologiczne

O zdrowie fizyczne i psychiczne trzeba dbać ciągle, a zwłaszcza w czasie epidemii. Zdrowe ciało i zdrowy umył pozwoli nam łatwiej przetrwać ten trudny czas i sprawniej wrócić do normalności. Podkarpacki Oddział NFZ przygotował spis materiałów wideo, które zostały przygotowane na ten trudny czas przez NFZ we współpracy z wieloma ekspertami. Każdy - junior i senior - może znaleźć tutaj cos dla siebie: https://akademia.nfz.gov.pl/filmy/

Warto zaglądnąć również na Youtube na kanał Akademia NFZ. Również tam można znaleźć wiele interesujących filmów, które z pewnością pomogą nam zadbać o naszą kondycję: https://www.youtube.com/channel/UC9Jc30vlzRL367GWhD9erVA 

Przypominamy, że

w zakładce Masz problem - zadzwoń (https://zs2.rzeszow.pl/index.php/internat/masz-problem-zadzwon) zebrane zostały przydatne numery telefonów, pod którymi można uzyskać wsparcie psychologiczne i pedagogiczne na okoliczność aktualnej sytuacji pandemicznej w Polsce i na całym świecie. Podobnego wsparcia udzielają również pani pedagog i psycholog w naszej Szkole. Można się z nimi kontaktować poprzez aplikację MS Teams, szczegóły tutaj: https://zs2.rzeszow.pl/index.php/alerty/1878-informacja-o-pomocy-psychologiczno-pedagogicznej-w-czasie-nauki-zdalnej

Sekcja dekoracyjna zaprasza wszystkich wychowanków internatu do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pod hasłem: "JESIEŃ - widok z mojego okna"

Zdjęcia należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 6 listopada.

 

Tadeusz Wywrocki
Jak nie kochać jesieni...

 

Jak nie kochać jesieni, jej babiego lata,

Liści niesionych wiatrem, w rytm deszczu tańczących.

Ptaków, co przed podróżą na drzewach usiadły,

Czekając na swych braci, za morze lecących.

 

Jak nie kochać jesieni, jej barw purpurowych,

Szarych, żółtych, czerwonych, srebrnych, szczerozłotych.

Gdy białą mgłą otuli zachodzący księżyc,

Kojąc w twym słabym sercu, codzienne zgryzoty.

 

Jak nie kochać jesieni, smutnej, zatroskanej,

Pełnej tęsknoty za tym, co już nie powróci.

Chryzantemy pobieli, dla tych, których nie ma.

Szronem łąki maluje, ukoi, zasmuci.

 

Jak nie kochać jesieni, siostry listopada,

Tego, co królowanie blaskiem świec rozpocznie.

I w swoim majestacie uczy nas pokory.

Bez słowa na cmentarze wzywa nas corocznie.

 

Z okazji dzisiejszego święta składamy serdeczne życzenia i podziękowania Pani Dorocie, szefowej kuchni w naszym internacie:-)

Dziękujemy nie tylko za pyszne posiłki, ale również za życzliwość i uśmiech. Życzymy wielu powodów do tego uśmiechu, duuuużo zdrowia i ciekawych kuchennych inspiracji.

Przesyłamy wirtualnie bukiet kwiatów...

 

W imieniu wszystkich wychowanków

Młodzieżowa Rada Internatu

 

W tym tygodniu w środę, tj. 21 października, swoje osiemnaste urodziny obchodzi Gabrysia z grupy III.

Życzymy Ci, aby ten nowy okres w Twoim życiu, który wkrótce się rozpocznie, zapisał się na kartach Twojego życia jako okres wszelkiego szczęścia i radości. 
Abyś z każdym nowym dniem podejmowała takie decyzje, które doprowadzą Cię do wymarzonego celu. 
Abyś nie straciła pogody ducha i wiary we własne możliwości.
Abyś małymi kroczkami spełniała swe marzenia.

I pamiętaj, że 18 lat ma się tylko raz w życiu!

Życzą Pani Kierownik i wychowawcy

 

 

Rozpoczęła się nauka zdalna w szkole, chcemy zatem kontynuować realizację kalendarza świąt nietypowych wirtualnie. W zakładce Kalendarz świąt nietypowych będziemy systematycznie zamieszczać informacje dotyczące opisu poszczególnych świąt. Zachęcamy do czytania i udziału w konkursach czy zajęciach związanych z wybranymi dniami.

Informuję, że od poniedziałku, 19 października 2020 r. do odwołania Internat Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie nie pracuje w trybie stacjonarnym, co jest konsekwencją przejścia Zespołu Szkół nr 2 w tryb nauki zdalnej. Wychowankowie internatu mogą kontaktować się z wychowawcami poprzez dziennik elektroniczny oraz aplikację Microsoft Office 365.

Bardzo proszę o odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo tylko w ten sposób możemy sobie pomóc w obecnej sytuacji.

Życzę dużo zdrowia!

Ludmiła Rzeszutek

Kierownik Internatu Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie

14 października to bardzo ważny dzień, to Święto Edukacji tradycyjnie zwane Dniem Nauczyciela, o czym nie zapomnieli nasi wychowankowie:-) Bardzo dziękujemy za Wasze życzenia oraz przepiękne symboliczne piernikowe sówki:-)

Październikowym planszówkowym wieczorem świętowaliśmy Dzień Gier Planszowych, który jest obchodzony 10 października. Jest to nowe święto wprowadzone do kalendarza świąt nietypowych od 2020 r. Pierwsza edycja nosi hasło "Cała Polska Gra w Planszówki". Wprowadzenie Dnia Gier Planszowych to wspólny projekt prawie wszystkich wydawców, sklepów z grami, blogów planszówkowych. 

W naszym internacie Dzień Gier Planszowych świętujemy właściwie co miesiąc, a wieczory przy grach cieszą się coraz większym zainteresowaniem:-)

 

We wtorek, 6 października 2020 r., odbyły się otrzęsiny najmłodszych mieszkańców naszego internatu. Za przebieg ceremonii otrzęsin odpowiedzialna była grupa chłopców, którą wsparły dziewczęta z grupy II oraz przewodnicząca Młodzieżowej Rady Internatu.

Niestety, w związku z panującą pandemią koronawirusa zrezygnowano z rywalizacji pomiędzy zespołami tworzonymi na czas otrzęsin. W ceremonii dominowały pouczenia, odbył sie egzamin z znajomości regulaminu internackiego. Następnie, po złożeniu okolicznościowej przysięgi, wszyscy pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni w poczet mieszkańców naszego internatu. Z tej okazji otrzymali stosowny certyfikat. Po otrzęsinach nie zabrakło słodkiego poczęstunku.