Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

We wtorek, 11 grudnia 2018 r., kilkanaście osób z naszego internatu udało się do kina „Zorza” na projekcję filmu Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Film jest inspirowany biografią malarza polskiego Władysława Strzemińskiego, współzałożyciela i wykładowcy w PWSP w Łodzi. Opowiada o okresie stalinizmu w Polsce, gdy Władysław Strzemiński sprzeciwiał się narzuconej przez komunistyczną władzę doktrynie socrealizmu, by zostać wiernym sobie. Film wyświetlano w ramach projektu realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

22 i 29 listopada 2018 r. uczennice z internatu brały udział w fotoczwartkowych spotkaniach "Współczesna fotografia analogowa". Poznały m.in. podstawowe pojęcia języka fotografii (kolor, kompozycja, ostrość, itp.) oraz kryteria obowiązujące przy selekcji zdjęć. Miejscem spotkań był Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24, które dysponuje kolekcją eksponatów muzealnych związanych z fotografią. Są wśród nich m.in. klasyczne aparaty, obiektywy fotograficzne, światłomierze, kamery analogowe, pocztówki oraz powstałe na przełomie XIX i XX w. fotografie, z których część przedstawia miasto Rzeszów.

Z okazji setnych urodzin niepodległej Polski mieszkańcy naszego internatu mogli złożyć życzenia naszej Ojczyźnie. Oto niektóre z nich:

Początek grudnia to czas oczekiwania na spotkanie ze św. Mikołajem. Przygotowywaliśmy się na jego przybycie. W naszym internacie powstała okolicznościowa gazetka, w której możemy m.in. znaleźć życiorys świętego biskupa z Miry, zapoznać się z dziejami jego kultu, czy też przeczytać wiersze jemu poświęcone. Po raz kolejny  św. Mikołaj nas nie zawiódł. W czwartek, 6 grudnia 2018 r., młodzież internatu  otrzymała od niego prezenty. Wieczorem zaś odbył się wykład dra Piotra Wisza nt. "Oni poszli śladami św. Mikołaja". Prelegent przybliżył młodzieży m.in. osobę brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika, założyciela zgromadzenia albertynów i albertynek, powstańca styczniowego, malarza, świętego Kościoła katolickiego, znanego z poświęcenia w pracy dla biednych i bezdomnych. Ponadto  od  wysokiego  rangą przedstawiciela ze świty św. Mikołaja, który zastrzegł sobie anonimowość, dowiedzieliśmy się, że do kolejnego  spotkanie ze świętym może dojść najwcześniej za rok, pod warunkiem, że młodzież będzie się grzecznie zachowywać i chętnie garnąć się do nauki. 

Listopadowe wspomninanie tych, których nie ma już wśród nas, to czas wyjątkowej zadumy i przemyśleń nad sensem życia ludzkiego, przemijaniem czy śmiercią. Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla chrześcijan czas spotkań przy grobach rodzinnych, okres uświadamiający nam nieuchronność upływu czasu, czas nadziei na wieczność. Między innymi te głębokie prawdy stały się w naszym internacie tematyką gazetki ściennej. Ponadto we wtorek, 23 października 2018 r. dr Piotr Wisz wygłosił wykład dla młodzieży "Pochówek w Polsce południowo-wschodniej w XIX w XX wieku". W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych młodzież zapaliła znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników Szkoły spoczywających na cmentarzu komunalnym w Rzeszowie przy ul. Cienistej. Na lampionach przymocowano wstążeczki z napisem: Pamiętamy. Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie. Wychowawca P. Wisz wziął ponadto udział w XVI Rzeszowskiej Kweście na Rzecz Ratowania Pomników Nagrobnych na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Tradycyjnie 11 listopada, w kolejną rocznicę śmierci pierwszego dyrektora placówki mgra Antoniego Cząstki, przedstawiciele młodzieży z naszego internatu wraz z Panią Kierownik - w imieniu całej społeczności szkolnej - złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Rozstrzygnięto też internacki konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcia pomników i nagrobków cmentarnych - zwyciężyła Natalia Słowik.

We wtorek, 4 grudnia 2018 r.,  odbyła się druga część warsztatów plastycznych w ramach wolontariatu PROJEKTOR, podczas których nasza młodzież wykonuje różne świąteczne ozdoby. Tym razem motywem przewodnim została klasyczna choinkowa bombka, jednakże w zupełnie niestandardowym wykonaniu. Ozdobiona wstążkami prezentowała się okazale i kolorowo.

W środę, 14 listopada 2018 r. w naszym internacie przeprowadzony został konkurs z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pt. "Nasza Niepodległa". W finale konkursu wzięło udział dziewięć dwuosobowych zespołów reprezentujących wszystkie rzeszowskie internaty. Najlepsza okazała się drużyna z Internatu Zespolu Szkół Spożywczych - I miejsce w konkursie zajęli Patryk Wilk oraz Krzysztof Szeniak. Zaraz za nimi uplasowali się Wojciech Dyrkacz i Nikodem Mędrecki z internatu gospodarzy. III miejsce przypadło Katarzynie Kulik oraz Karolinie Lis reprezentującym Internat Sióstr Prezentek. Przebieg konkursu uświetniła dodatkowo Wieczornica Niepodległościowa przygotowana przez młodzież z Internatu Zespołu Szkół nr 2. Na poczatku został uroczyście odśpiewany hymn Polski, a następnie wychowankowie zaprezentowali własne wykonanie pieśni patriotycznych. Był to bardzo wzruszający wieczór, za który wszystkim organizatorom składamy serdeczne podziękowania!  

 


We wtorek, 27 listopada 2018 r.,  rozpoczęła się kolejna edycja warsztatów plastycznych prowadzonych przez studentów z wolontariatu PROJEKTOR. Nasza młodzież, pod czujnym okiem prowadzących, tworzyła kolorowe bałwanki, które przetrwają nawet wiosenną odwilż. Zerknijcie sami na zdjęcia. Czyż nie są urocze?

Przypominamy, że w naszym internacie prowadzone są zbiórki: makulatury, plastikowych nakrętek oraz zużytych baterii. Zachęcamy do zbierania surowców wtórnych - można w ten łatwy sposób przyczynić się do ochrony środowiska, a jednocześnie nieść pomoc potrzebującym.

 

W czwartek, 27 listopada, młodzież internatu uczestniczyła w wykładzie dra Piotra Wisza o bohaterach powstania listopadowego. Prelegent podał słuchaczom główne przyczyny, które legły u podstaw wybuchu powstania, omówił najważniejsze  bitwy powstańcze oraz skutki  upadku zrywu niepodległościowego dla Polaków. Nakreślił sylwetki bohaterów powstania, jednocześnie podał wiele ciekawych informacji o powstańcach listopadowych spoczywających na Starym Cmentarzu w Rzeszowie przy ul. Targowej. 

Rozpoczął się listopad, a wraz z nim już po raz kolejny rozpoczęła się w naszym internacie mikołajkowa zbiórka pieniędzy na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Liczymy na Waszą hojność - liczy się każda, nawet najdrobniejsza wpłata! 

W czwartek, 28 listopada 2018 r., pani Barbara Bukała z sekcją kulturalno-oświatową zorganizowała w internacie Andrzejki. Najbardziej znanym zwyczajem związanym z Andrzejkami - tradycja ich obchodzenia sięga już kilkuset lat - są wróżby, które zmierzają do odpowiedzi na pytanie o to, kto i kiedy zostanie mężem danej dziewczyny. Chętnych dziewczyn do uzyskania informacji o własnym zamążpójściu i drugiej połowie nie brakowało. Odpowiedzi padały poprzez między innymi: wróżenie z butów, z obrączki, przez rzuty monetą, odwołanie się do numerologii, w oparciu o kręcenie butelką, z wykorzystaniem serc andrzejkowych i kubeczków. O swoją przyszłość pytali też wróżących niektórzy chłopcy z internatu. Wieczór ten był pełen radości, a wróżby traktowano jako dobrą zabawę.

We wtorek, 13 listopada grupa młodzieży z naszego internatu obejrzała film "Sól ziemi czarnej" w reż. Kazimierza Kutza. Projekcja odbyła się w ramach cyklu bezpłatnych pokazów filmowych organizowanych dzięki współpracy rzeszowskiego oddziału IPN z kinem Zorza.

Zaprezentowany film to pierwsza część tzw. "Tryptyku Śląskiego" i przedstawia dzieje rodziny starego górnika, którego synowie walczą o polskość swej ziemi w trakcie II Powstania Śląskiego. Film poprzedzony był prelekcją historyka IPN.

W środę, 21 listopada 2018 r., sekcja stołówkowa, za którą odpowiada pani Czesława Miłoń wraz z przewodniczącymi grup, omawiała z referentem do spraw żywienia, panią Marzeną Pomianek, najważniejsze sprawy związane z działaniem stołówki, wyżywieniem i dyżurami. Podsumowano też akcję Kuchnie świata.

We wtorek, 6 listopada najmłodsi mieszkańcy naszego Internatu - jak co roku - zwiedzali rzeszowską podziemną trasę turystyczną. W trakcie oprowadzania pan przewodnik - nawiązując do wielowiekowej historii miasta - w bardzo barwny i niezwykle interesujący sposób przedstawił genezę powstawania piwnic pod rzeszowskim rynkiem i opowiedział o działalności kupców w Rzeszowie. Mimo, że spacer podziemną trasą turystyczną trwał całą godzinę, czas minął bardzo szybko, a wszyscy jego uczestnicy byli bardzo zadowoleni.

We wtorek, 20 listopada 2018 r., pani kierownik Ludmiła Rzeszutek z ośmioma wychowankami uczestniczyła w spotkaniu z podróżnikiem i działaczem społecznym Janem Melą. W wyniku porażenia prądem człowiek ten stracił lewe podudzie i prawe przedramię. Spotkanie miało miejsce w budynku Internatu Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie. Najmłodszy zdobywca obu biegunów w ciągu jednego roku nie opowiadał o sobie jako o człowieku niepełnosprawnym. Zachęcał słuchaczy, aby cieszyli się z tego, co mają w danej chwili, akceptowali siebie takimi, jakimi są i dziękowali za wszystko, co się już wydarzyło. Podkreślał, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Trzeba jedynie podjąć wyzwanie, wierzyć w siebie, być zdeterminowanym i mieć przekonanie, że obrany przez nas cel jest bardzo ważny.