Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

We wtorek, 14 maja 2019 r., grupa uczniów naszego internatu uczestniczyła w projekcji filmu "Miasto 44", organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Miała ona miejsce w kinie Zorza. Film był poprzedzony prelekcją historyka IPN.

Reżyser, Jan Komasa, pokazuje postawy Polaków podczas powstania warszawskiego. Widzimy zarówno bohaterstwo walczących, jak i tragedię cywilów, kobiet i dzieci. Film pełen drastycznych, przerażających, ale realistycznych scen, ma też wielowymiarowy, nieszablonowy wątek miłosny. Znakomite zdjęcia, tworzą niezwykle sugestywny obraz powstańczej Warszawy. Prawdziwe, bezlitosne oblicze wojny młody człowiek odkrywa w pełni dopiero, gdy na jego oczach umierają jego najbliżsi. 

DRODZY MATURZYŚCI!

Życzymy Wam uzyskania jak najlepszych wyników na egzaminie dojrzałości. Wierzymy, że wiedza i umiejętności zdobyte przez Was w szkole staną się przepustką otwierającą drzwi do wymarzonych uczelni.

Społeczność Internatu życzy wszystkim maturzystom tradycyjnego połamania piór.

Powodzenia!

Na nadchodzące świąteczne dni życzymy dużo radości, pogody ducha oraz samych niezapomnianych chwil spędzonych przy wspólnym wielkanocnym stole w gronie najbliższych oraz przyjaciół.


We wtorek, 9 kwietnia grupa naszych wychowanków uczestniczyła - zresztą jak co miesiąc - w projekcji filmu prezentowanego w ramach wspólnej akcji rzeszowskiego oddziału IPN i kina Zorza. Tym razem zaprezentowany został film dokumentalny "Paszporty Paragwaju" w reżyserii Roberta Kaczmarka.

Film przedstawia mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej i opowiada o bohaterstwie polskich dyplomatów działających w latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie. Dzięki swoim możliwościom zdobywali oni paszporty państw Ameryki Południowej dla Żydów z okupowanej Europy, którzy dzięki fałszywym dokumentom mieli szansę na uniknięcie wywózek do niemieckich obozów zagłady.

W naszym internacie od początku kwietnia trwają intensywne przygotowania do Wielkanocy, w czym pomagają nam studenci z wolontariatu PROJEKTOR. Tym razem w ramach kolejnego już cyklu warsztatów wykonywaliśmy przepiękne kartki świąteczne i ozdoby wielkanocne. 

13 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ma on upamiętnić rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W związku z tą rocznicą młodzież pracująca w sekcji kulturalno-oświatowej przygotowała okolicznościową gazetkę.

 

Międzygrupowy Konkurs Wielkanocny jest przeprowadzany w naszym internacie tradycyjnie już od kilkunastu lat. W tym roku wychowankowie wykonali pisanki z użyciem filcu, sizalu, piórek i koralików. Młodzież wykazała się pomysłowością, były pisanki zarówno niekonwencjonalne, jak również tradycyjne. Nagrodzone zostały następujące prace:

III miejsce zdobyła grupa chłopców, nagrodę otrzymali Kamil i Bartek

II miejsce przypadło w udziale dziewczętom z grup III i II, a nagrodzone zostały Wiktoria i Justyna

I miejsce otrzymały dziewczęta z grupy I oraz z klas pierwszych, nagroda powędrowała do Gabrysi, Wiktorii, Klaudii i Victorii.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy! 

Jak szybko mija czas... Dopiero otrzęsiny, a tu już pożegnania. 4 kwietnia w naszym internacie odbyło się uroczyste pożegnanie maturzystów. Wychowankowie grupy I przedstawili rozśpiewany program artystyczny. Ogromne wrażenie na maturzystach wywarł pokaz zdjęć sprzed kilku lat, przedstawiający różne wydarzenia z ich pobytu w internacie. Łzy wzruszenia mieszały się z wybuchami śmiechu. Maturzyści otrzymali także od młodszych kolegów porcelanowe słoniki na szczęście oraz życzenia powodzenia na egzaminie maturalnym. Wychowankowie najbardziej zaangażowani w życie internatu zostali nagrodzeni książkowymi upominkami. Podczas uroczystości ogłoszono także wyniki turnieju szachowego, który odbywał się w internacie. Szachowym mistrzem internatu został Wojtek, a drugie miejsce zajął Kamil. Gratulujemy!

 

W środę, 3 kwietnia gościliśmy w naszym internacie członków Koła Naukowego "MATRIX" działającego przy Katedrze Pedagogiki Medialnej Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy przeprowadzili dla naszych wychowanków warsztaty z zakresu mediów społecznościowych. Temat jest bardzo obszerny, dlatego prowadzący skoncentrowali się na kilku najistotniejszych aspektach, m. in. omówili nowe zjawisko FOMO (skrót od angielskiego „Fear of Missing Out”, czyli lęk przed tym, że coś nas ominie) i ryzyko zagrożenia uzależnieniem od mediów społecznościowych. Bardzo dziękujemy za przygotowanie bardzo ciekawego i wartościowego spotkania!

 

Bardzo się cieszymy, że udało się nam zebrać kolejną partię nakrętek dla Kacperka:

https://pomocdzieciom.eu/podopieczni-fundacji/kacper-trzeciakiewicz/ 

 

"Poezja to cień rzucany przez latarnie naszej wyobraźni."

(Lawrence Ferlinghetti)

 

W czwartek, 21 marca członkowie sekcji kulturalno-oświatowej oraz sympatycy poezji spotkali się wieczorową porą przy dobrej herbacie, żeby zaprezentować wybrane przez siebie utwory polskich poetów: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Wisławy Szymborskiej i Marcina Świetlickiego. Wiersze przeplatane były utworami poezji śpiewanej w wykonaniu Marka Grechuty, Tadeusza Nalepy czy Edyty Geppert. Bardzo miłą niespodzianką wieczoru był natomiast wiersz zaprezentowany przez młodą poetkę Gabrysię, który - jak sie okazało - napisała jeszcze będąc uczennicą gimnazjum. Jej literacki debiut został bardzo ciepło przyjęty przez wszystkich uczestników spotkania.

Na koniec spotkania opiekunka sekcji krótko przypomniała wszystkim obecnym podstawowe informacje na temat budowy wierszy, podkreślając jednocześnie, że niezależnie od obranej przez autora koncepcji konstrukcyjnej utworu głównym zadaniem dzieła jest wzbudzanie emocji u odbiorcy, zachwycenie go i skłonienie do refleksji. Wszystko zależy od naszej wrażliwości i gustu.

 

 

W poniedziałek, 18 marca - podobnie jak w latach poprzednich - gościliśmy w naszym internacie policjanta z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, aspiranta Tomasza Surowiaka.

W trakcie godzinnego spotkania z młodzieżą omówione zostały najważniejsze zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich za przestępstwa i wykroczenia, również w kontekście cyberprzestępczości. Spotkanie było ciekawe, bardzo pouczające i dające dużo do myślenia, za co serdecznie dziękujemy!

 

Tak 14 marca świętowaliśmy Dzień Liczby Pi:-)

W dniu 12 marca grupa naszych wychowanków uczestniczyła w projekcji filmu " Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja." w reżyserii Sławomira Górskiego, organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Miała ona miejsce w kinie Zorza.

Film jest dokumentem pokazującym losy oficerów IV Zarządu Głównego " Wolność i Niezawisłość" na tle faktów historycznych. Zawiera poruszające relacje świadków oraz autentyczne nagrania członków IV Zarządu Głównego WiN pochodzące z pozorowanego procesu. Film był poprzedzony prelekcją historyka IPN.

 

 

 

W czwartkowy wieczór, w przededniu Dnia Kobiet, chłopcy z naszego internatu stanęli na wysokości zadania i w wyjątkowy sposób uczcili święto swoich koleżanek - tak jak w latach poprzednich tak również w tym roku zadbali o wyjątkowy nastrój przy kolacji. Nie zabrakło niczego - było odświętne nakrycie stołów, odpowiednia muzyka i świece, a Romek w solowym występie przepięknie zaprezentował swoje umiejętności wokalne, za co został nagrodzony gromkimi brawami. Na zakończenie wieczoru Tomek, przewodniczący Młodzieżowej Rady Internatu, złożył wszystkim paniom w imieniu wszystkich panów najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu. Serdecznie dziekujemy za bardzo miły wieczór:-)

 

W bieżącym roku szkolnym nasz internat - już kolejny raz - przyłączył się do inicjatywy podjętej przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, a mianowicie do obchodów ogólnopolskiego Dnia Matematyki. W związku z tym w środę, 6 marca przeprowadzony został internacki Konkurs Matematyczny, w którym uczestniczyło 16 osób. Założeniem konkursu było pokazanie matematyki poprzez gry i zabawy logiczne. Przez cały czas wszystkim uczestnikom konkursu dopisywał dobry humor, a nawet okazało się, że rozwiązując zadania matematyczne można sie dobrze bawić:-)