Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.

Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam.

Obchodzony w tym roku po raz 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.

Dzień proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

W Światowym Dniu Książki i praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy – nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay

Szczególnego znaczenia nabiera także sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej, niezbędnej do pracy – bez wychodzenia z domu. Jedną z najwcześniej powstałych jest zainicjowana przez UNESCO i Bibliotekę Kongresu USA Światowa Biblioteka Cyfrowa (World Digital Library), pozwalająca sięgnąć bezpłatnie po ponad 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów.

Znaczącą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa także Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Należą do niej dwa polskie miasta; Kraków (od 2013 r.) i Wrocław (od 2019 r.).

Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W 2021 r. jest nią Tbilisi (stolica Gruzji). W poprzednich latach tytuł ten nosiły: Madryt (2001), Aleksandria (2002), New Delhi (2003), Antwerpia (2004), Montreal (2005), Turyn (2006), Bogota (2007), Amsterdam (2008), Bejrut (2009), Ljubljana (2010), Buenos Aires (2011), Erewań (2012), Bangkok (2013), Port Harcourt (2014), Incheon (2015), Wrocław (2016), Konakry (2017) i Ateny (2018). Szardża (2019), Kuala Lumpur (2020).

Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem naboru:

Pozostałe informacje dotyczące rekrutacji do internatu są zamieszczone w zakładce: O internacie -> Rekrutacja https://zs2.rzeszow.pl/index.php/internat/o-internacie/rekrutacja oraz O internacie -> Dokumenty https://zs2.rzeszow.pl/index.php/internat/o-internacie/dokumenty.

W razie pytań lub watpliwości prosimy o kontakt telefoniczny (17/748-29-55) lub mailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Zachęcamy do obejrzenia najnowszej prezentacji naszego internatu: 

Konkurs organizujemy z okazji Dnia Ziemi. Szczegóły na załączonym plakacie.

Zgłoszenia wysyłajcie na czacie prywatnym Teams do pani Alicji Froń-Ciuba lub pani Eweliny Lechowicz. Na zgłoszenia czekamy do 27 kwietnia (wtorek) do godziny 12.00.

Dziś, 19 kwietnia o godz. 18.00, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim na zespole: Internackie wydarzenia online odbędzie się projekcja filmu "Muranów – Dzielnica Północna". Więcej informacji o powstaniu  w getcie warszawskim i akcji „Żonkile 2021” znajduje się w zakładce: Kalendarium historyczne.

Już niedługo, bo 23 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W związku z tym ogłaszamy konkurs związany z tematyką czytelniczą. Może to być:

 • wykonanie okładki ulubionej lub wymyślonej książki,
 • wykonanie tzw. żywej okładki, czyli zdjęcia, na którym odtworzycie to, co znajduje się na okładce wybranej książki,
 • zrobienie tzw. sleeveface – zdjęcia z okładką książki, na której jest twarz; ustawiacie okładkę tak, by stała się ona na zdjęciu częścią Waszego ciała (ponieważ łatwiej to zrozumieć oglądając zdjęcia, zachęcamy do wpisania hasła „sleeveface” w wyszukiwarkę),
 • zrobienie zdjęcia pod hasłem „Czytam wszędzie” lub po prostu „Zdjęcie z książką”,
 • konkurs literacki (na krótkie opowiadanie o czytaniu, zabawny wierszyk…),
 • nagranie krótkiej reklamy dowolnej książki.

Wasze prace wysyłajcie na adres mailowy  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Czekamy na nie do 22 kwietnia. Na zwycięzców czekają nagrody!!!

Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane zdjęcia.

Z przyjemnością informujemy, że zwyciężczynią konkursu została Kamila S.

Poniżej zamieszczamy galerię Waszych zdjęć.

W kwietniu urodziny obchodzą następujący mieszkańcy internatu:

 • Bartłomiej D.
 • Gabriela G.
 • Szymon Ł.
 • Zuzanna M.
 • Jolanta M.
 • Łukasz W.
 • Aneta Ż.

Wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia!

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na nasze środowe zajęcia online: jak co tydzień o 18.00 zajęcia ruchowe (pilates/aerobik), a po nich - o 19.00 - oczywiście Babski Wieczór:-)

Korzystając z okazji przypominamy wszystkim również o naszych poniedziałkowych propozycjach dla Was: zaczynamy o 18.00 grami onlineo 19.00 czas dla zdrowia podczas zajęć ruchowych, a o 20.00 w ramach wytchnienia po treningu wspólne oglądanie filmów.

Serdecznie zapraszamy!

Konkurs dotyczący przedstawienia w dowolny sposób liczy Pi został rozstrzygnięty. Pomysły były bardzo różne. Zwycięzcami konkursu zostali Kamila S. i Kamil W. Dziękujemy serdecznie za udział i gratulujemy!

Poniżej galeria Waszych zdjęć.

W kwietnia 2021 roku obchodzimy 81. rocznicę zbrodni katyńskiej. Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku. Wśród rozstrzelanych byli m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, lekarze, urzędnicy, prawnicy, uczeni, nauczyciele. Ofiary dokonanej zbrodni pogrzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Bykowni koło Kijowa,  Piatichatkach pod Charkowem, w  Miednoje oraz w innych nieznanych miejscach.

Sekcja dekoracyjna, głównie o materiały dostępne w Internecie, przygotowała gazetkę o zbrodni katyńskiej.

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Zachęcamy do zapoznania się z załączoną prezentacją.

W tym roku mija 16 rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37 w Watykanie.

Przewodniczył Kościołowi przez 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni. W czasie swojego pontyfikatu św. Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził 129 krajów, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.

Więcej o ostatnich tygodniach życia papieża i ceremonii pogrzebowej znajdziemy w linkach zamieszczonych poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=09mlmNe7SA0

https://tiny.pl/r2x1g

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami😊 Z tej okazji ogłaszamy konkurs na dekorację świąteczną.

Wykonujesz własnoręcznie kartki lub stroiki wielkanocne? Twój koszyk wielkanocny to małe dzieło sztuki? A może potrafisz pięknie przystroić stół na święta?

Zrób zdjęcie i prześlij na adres mailowy internatu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na zdjęcia czekamy do 9 kwietnia. Dla zwycięzców przewidujemy drobne upominki😊