Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

60 lat Rejtan

gadnie o InterneciePaństwowy Instytut Badawczy NASK ma przyjemność zaprosić na serię webinarów „Gadanie o Internecie”, dedykowanych w szczególności uczniom w wieku 13-17 lat. Webinary są częścią realizowanego projektu Komisji Europejskiej Safer Internet, a ich tematyka powstała przy ścisłym udziale młodych ludzi, tak aby jak najlepiej odpowiadać na ich potrzeby w kontekście wyzwań internetowych. Partnerem webinarów jest Radio Kampus.

Plan wydarzeń:

22 listopada (wtorek) 13:00-14:00

Gadanie o relacjach - Kontakty międzyludzkie online i offline.

https://fb.me/e/1TbFaGLo7

24 listopada (czwartek) 12:50-13:50

Gadanie o graniu – czyli dlaczego gaming nie musi być zły.

https://fb.me/e/2jWK9uNyg

29 listopada (wtorek) 12:50-13:50

Gadanie o twórczości internetowej – jak robić to dobrze.

https://fb.me/e/2R7PRFLsA 

6 grudnia (wtorek) 12:50-13:50

Gadanie o mrocznych aspektach Internetu.

https://fb.me/e/2EcFlhf2d 

8 grudnia (czwartek) 12:50-13:50

Gadanie o uczeniu się – efektywne pochłanianie wiedzy w dobie technologii cyfrowych.

https://fb.me/e/2YjcG2Xjn

Webinary będą transmitowane na profilu Polskiego Centrum Programu Safer Internet: https://www.facebook.com/bezpiecznyinternet.

Serdecznie zachęcamy do oglądania również całe klasy!

 dezinformacja

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

Jesteśmy świadkami tragedii Ukrainy, Europy i całego świata. Przemoc zbrojna Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie przynosi niezmierzony ogrom cierpień i strat. Informacje o szeregu nieszczęść napływają do nas każdego dnia, a wśród nich jest wiele takich, które mają w nas wzbudzać lęk, szerzyć niepokój, wprowadzać oskarżenie, a także panikę. Mamy do czynienia ze zjawiskiem fałszywych informacji (fake news), przypadkami manipulacji i całkowitej dezinformacji.

Należy zaznaczyć, że zauważono istotne działanie oszukańcze w Polsce, z uwagi na rolę Polski jako kraju, do którego uciekają przed wojną mieszkańcy Ukrainy. Szerzenie nieprawdziwych informacji ma wspólny wątek – wykorzystanie obaw związanych z wojną. Naszym celem jest zadbać o bezpieczeństwo własne, ale również naszych podopiecznych.

Prosimy o zapoznanie się z poniższym dokumentem.

ZESPÓŁ DS. CYBERBEZPIECZEŃSTWA SZKOŁY

Attachments:
Download this file (Dezinformacja.pdf)Dezinformacja.pdf[ ]179 kB

Obecna sytuacja związana z kryzysem wywołanym przez COVID-19 zmusiła wiele firm i instytucji publicznych, w tym szkoły, do pracy i nauki w formie zdalnej. Mogą być w ten sposób narażone na celowe ataki cybernetyczne. Należy zaznaczyć, że wszystkie takie działania mają wspólny wątek – działalność oszukańczą. Naszym celem jest zadbać o bezpieczeństwo własne, ale również naszych podopiecznych. Poniżej znajdują się informacje dotyczące bezpieczeństwa IT w zdalnym nauczaniu, a także poradniki dotyczące ważnych kwestii bezpieczeństwa cyfrowego.

Poniżej załączniki do zapoznania się.

15 miedzynarodowakonferencjaMiędzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie” poświęcona jest szerokiemu spektrum zagadnień związanych z bezpieczeństwem, właściwym korzystaniem i zagrożeniach, które związane są z Internetem. Adresatami wydarzenia są przedstawiciele sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania oraz dostawców usług i treści internetowych.

Poniżej zamieszczamy link do artykułu i materiałów dotyczących zagrożeń i zaleceń działań profilaktycznych w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów:

 

W naszej szkole w marcu odbył się konkurs propagujący bezpieczeństwo w sieci.  Uczniowie przygotowywali plakaty o wyżej wymienionej tematyce. Zwycięskie prace można było podziwiać w holu szkoły.

  • I miejsce – Paulina Miazga, kl. 1 bt
  • II miejsce – Wiktoria Nagórna, kl. 1 gt
  • III miejsce – Agata Żurawska i Natalia Wnęk, kl. 1 et oraz Dominik Wiącek, kl. 1 gt

 Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

14 miedzynarodowaMiędzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie” poświęcona jest szerokiemu spektrum zagadnień związanych z bezpieczeństwem, właściwym korzystaniem i zagrożeniami, które związane są z Internetem. Adresatami wydarzenia są przedstawiciele sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania oraz dostawców usług i treści internetowych.

W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, konferencja przyjęła formułę online. W dniach 29-30 września odbyły się sesje plenarne, a transmisja prowadzona była z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie usytuowano studio konferencyjne. W dniach 1-2 października odbyły się warsztaty prowadzone w formule online z wykorzystaniem narzędzia ZOOM. Naszą szkołę reprezentował p. Paweł Sosnówka, który wziął udział w kilku ciekawych panelach tematycznych, m.in.:

Zachęcamy rodziców i uczniów o zapoznanie się z prezentację dotyczącą cyberazgrożeń:

Szanowni Państwo,

wśród działań podejmowanych w roku szkolnym 2020/2021 znajduje się edukacja zarówno dzieci, jak i rodziców w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Istnieje wiele zagrożeń, na które jesteśmy narażeni każdego dnia, a naszym celem jest zadbać o bezpieczeństwo własne, ale przede wszystkim naszych podopiecznych. Należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu, urządzeń mobilnych i technologii cyfrowych.

Poniżej podano linki do ciekawych poradników, w których poruszone są tematy związane z bezpieczeństwem cyfrowym i jego zagrożeniami.

LINK 1

LINK 2

LINK 3

Zapraszamy również do zakładki na stronie internetowej, na której znajdziecie Państwo aktualne informacje dotyczące cyberbezpieczeństwa:

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w internecie, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w liście skierowanym do środowiska oświatowego zwróciła się z prośbą o szczególne zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego zachowania dzieci i młodzieży w internecie, prosimy o zapoznanie się z jego treścią: https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/cyberbezpieczenstwo-w-szkolach-list-minister-edukacji-narodowej.html

Internet jest ważną częścią życia, warto więc wiedzieć, jak z niego bezpiecznie korzystać. Zapraszamy młodzież na darmowe szkolenie organizowane przez Facebook, podczas którego uczniowie i ich nauczyciele dowiedzą się, jak bezpiecznie poruszać się po sieci. Spotkanie w formie webinaru potrwa ok. 45 minut i będzie dostępne stronie Przestrzeń from Facebook, a jego premierę zaplanowano na czwartek, 21 maja, o godz. 14.30. Więcej informacji o tym, jak dołączyć do spotkania, jest dostępne na stronie wydarzenia.

Podczas szkolenia eksperci z Facebooka poruszą wiele istotnych dla bezpieczeństwa w sieci tematów takich jak: niebezpieczeństwa, jakie mogą spotkać młodych użytkowników w Internecie; jak radzić sobie z hejtem i jak reagować w przypadku doświadczania internetowej przemocy ze strony rówieśników.

webinar