9 listopada Niemcy świętują 30 rocznicę upadku Muru Berlińskiego, czyli koniec zimnej wojny i komunizmu w Europie. Długi na 156 km system umocnień przez 28 lat szczelnie oddzielał zachodnie sektory Berlina od ich wschodnioberlińskiego i NRD-owskiego otoczenia. 9 listopada 1989 r. otwarto wszystkie przejścia graniczne w podzielonym dotąd mieście.

Wirtualną wystawę historii Muru Berlińskiego obejrzysz tutaj:

Historia Muru Berlińskiego

Top 100 atrakcji turystycznych Niemiec:

Atrakcje turystyczne Niemiec

Dnia 26 września w naszej szkole obchodzony był Europejski Dzień Języków Obcych. Była to dobra okazja, by zwrócić uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu. W ramach obchodów nauczyciele naszej szkoły, którzy uczestniczyli w zagranicznych szkoleniach językowych lub językowo-metodycznych w ramach projektu Erasmus+, przeprowadzili lekcje w języku angielskim na temat: „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”, jednocześnie odnosząc się do swoich doświadczeń z udziału w projekcie.

Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w III Międzyszkolnym Konkursie Kolęd Obcojęzycznych, który odbędzie się 25.01.2018 r. o godzinie 1000 w auli Zespołu Szkół nr 2.

Naszą ofertę kierujemy do uczniów szkół  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także z klas 7 szkół podstawowych z Rzeszowa oraz okolic, którzy lubią i potrafią śpiewać, a swoje umiejętności wokalne chętnie łączą z językowymi.

Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa w załączniku.

11 grudnia chętni uczniowie z klas 3bh, 3g i 4c pod opieką nauczycieli języka niemieckiego pani Kariny Rabczak i pana Romualda Szerera wzięli udział w pokazie niemieckiego filmu pod polskim tytułem „Walc w alejkach” w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego, który po raz kolejny w naszym mieście odbywa się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Była to okazja do sprawdzenia swoich kompetencji językowych oraz ciekawa forma spędzenia popołudnia.

Oto instrukcje jak pisać treści wymagane na maturze rozszerzonej z języka angielskiego. Przedstawiamy jak pisać rozprawkę, opowiadanie, list formalny w języku angielskim. Koniecznie zerknijcie!

opowiadanie.pdf

rozprawka.pdf

list formalny.pdf

W dniu 7 czerwca odbył się w naszej szkole „GIORNO ITALIANO” – Dzień włoski.

Obchody tego dnia rozpoczęły się występem Andżeliki Drewniak i Jarosława Piekuta, którzy brawurowo wykonali utwór w języku włoskim „Ti Amo”. Natomiast Karolina Biela zaśpiewała piosenkę „La Bella e la bestia”.

Naszą uroczystość uświetniła obecność właścicieli restauracji „Italia da bere” pani Haliny Puzio i rodowitego Włocha Massimiliano Bondioli, który opowiedział swoim kraju, oczywiście w języku włoskim i podzielił się wrażeniami z pobytu w naszym kraju.

W dniu 25.01.2018 r. odbył się III Międzyszkolny Konkurs Kolęd Obcojęzycznych pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa i Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Patronat medialny nad naszą imprezą objęły Telewizja Rzeszów oraz Radio Rzeszów. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Rzeszowa oraz okolic, którzy lubią i potrafią śpiewać, a swoje umiejętności wokalne chętnie łączą z językowymi.

Zapewne słyszeliście o drobnych różnicach w słownictwie używanym przez Brytyjczyków i Amerykanów posługujących się oczywiście językiem angielskim. Poniżej znajduje się spis wybranych wyrazów w wersji brytyjskiej i amerykańskiej.

Pierwsze miejsce   - Tomasz Rokoszyński   – klasy I ct

Drugie miejsce       - Arkadiusz Kornacki – II ct

Trzecie miejsce     - Natalia Bielec – II ct

Gratulujemy!

Wszyscy wiemy co to jest e-mail lecz nie wszyscy jesteśmy pewni jak go napisać w języku angielskim. Oto kilka podpowiedzi i przydatnych zwrotów:

Kochani uczniowie, oto bardzo przydatna strona do wszelkich powtórek maturalnych z języka angieskiego. Zachęcamy do odwiedzenia strony i do zapoznania się z jej zawartością. Jest to doskonałe miejsce gdzie możecie odświeżyć, doszlifować oraz poszerzyć wszystkie elementy, które składają się na egzamin maturalny. Znajdziecie tu również arkusze maturalne z ubiegłych lat. Do dzieła!
www.maturazangielskiego.net

Oto kilka przykładów tak zwanych "False friends" - czyli "Fałszywych przyjaciół"
Są to słowa brzmiąco podobnie do słów w naszym języku lecz niestety mają one zupełnie inne znaczenie.
Zwrócicie na nie uwagę i używajcie w odpowiednich sytuacjach ;-)