Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

5 stycznia to wyjątkowo słodka data. Tego dnia obchodzimy Dzień Bitej Śmietany - dzień, w którym niezaprzeczalnie należy urozmaicić swój deser właśnie nią. Święto ustanowiono na cześć urodzin Aarona S. "Bunny" Lapina, który w 1948 roku wynalazł słynną Reddi-wip, czyli bitą śmietanę w sprayu.

Pierwsze przekazy o stworzeniu bitej śmietany pochodzą jednak z o wiele wcześniejszego okresu. Dotyczą one balu na dworze Ludwika XIV w 1671 roku. Znana mogła być jednak jeszcze dawniej.

Bita śmietana to deser, któremu trudno się oprzeć. Szczególnie 5 stycznia nie możemy z niej zrezygnować. By ją skonsumować możemy wybrać jedną z trzech opcji. Niezaprzeczalnie najłatwiejszym rozwiązaniem jest zakup gotowego produktu w sprayu lub proszku, który wystarczy dosypać do mleka i ubić.

W Święto Bitej Śmietany zrezygnujmy jednak z jej sklepowych zamienników. Pyszną, domową bitą śmietanę otrzymamy dzięki zmiksowaniu tłustej śmietanki - 30 lub 36 proc. z cukrem pudrem. Istnieje kilka reguł, których należy przestrzegać, aby deser wyszedł taki, jak tego oczekujemy.

Przede wszystkim śmietanka, którą wykorzystamy do przygotowania bitej śmietany, powinna być zimna. Przed użyciem należy więc przez kilka godzin przechowywać ją w lodówce. Następnie umieszczamy śmietankę w misce i miksujemy mikserem - początkowo na niskich obrotach, systematycznie je zwiększając. Śmietankę ubijamy do momentu, aż będzie sztywna. Jak to sprawdzić? Najprostszym sposobem jest przechylenie naczynia. Bita śmietana powinna pozostać na miejscu, nawet po przewróceniu miski. Proces ubijania potrwa jednak od kilku, do nawet kilkunastu minut. Na samym końcu do śmietanki dodajemy cukier puder.

Podczas przygotowania domowej bitej śmietany trzeba zachować czujność! Jeśli wydaje nam się, że deser jest już gotowy, nie należy przedłużać procesu ubijania. W przeciwnym wypadku możemy ją zwarzyć!

Smacznego!

Źródło: https://kobieta.interia.pl/


Światowy Dzień Spaghetti to świetna okazja, aby przygotować to pyszne danie i nakarmić nim całą swoją rodzinę. Właśnie tak to święto obchodzone jest na całym świecie - ludzie spotykają się z rodzinami i przyjaciółmi po to, aby spałaszować pyszny makaron w swojej ulubionej wersji. Ciekawostką jest to, że najbardziej znany wariant spaghetti, czyli ten podawany z sosem pomidorowym i mięsnymi klopsikami to amerykańska wariacja na temat tego tradycyjnie włoskiego dania, nieznana w tym śródziemnomorskim kraju.

Amerykański pisarz i satyryk Charles Morley tak pisał o tym rodzaju makaronu: „Jedząc spaghetti, nie odczuwa się samotności i człowieka nie nachodzą żadne czarne czy głupie myśli. Zadanie wymaga zbyt wiele koncentracji. Pochłania całkowicie i obnaża. Pęka pancerz samokontroli i ogłady. Człowiek jest sobą”.

Choć wciąż największym producentem i konsumentem makaronu są Włosi (zjadają go ok. 28 kilogramów na głowę i produkują 3 mln kg rocznie), w 2000 roku w Stanach Zjednoczonych sprzedano 1,3 mln funtów spaghetti, które ugotowane, jak wyliczyli naukowcy pozwoliłoby na owinięcie Ziemi dziewięciokrotnie.

Pierwsze wzmianki o makaronie pochodzą ze starożytnego Egiptu i Mezopotamii, ale najstarszy ślad produkcji pasty znaleziono na grobowcu etruskim z IV w.p.n.e. w Cerveteri niedaleko Rzymu. To właśnie na płycie grobowca wyrzeźbiona została kuchnia z wałkiem i stolnicą. Historycy zbadali, że wynalazek suszenia makaronu rozpowszechnili na Sycylii Arabowie. Dzięki temu można go było konserwować i zabierać na długie morskie wyprawy lub wędrówki przez pustynię.

Spaghetti podawane jest zazwyczaj z oliwą, czosnkiem i pieprzem lub z sosem pomidorowym. Do końca XVIII wieku było ono spożywane bez żadnych przypraw i sera. Sos pomidorowy, przygotowywany w garnku ze szczyptą soli i kilkoma liśćmi bazylii, zaczęli dodawać do makaronu dopiero we wczesnych latach XIX wieku uliczni sprzedawcy z południowych Włoch.

Smacznego!

https://www.tvp.info/18297130/4-stycznia-czyli-narodowy-dzien-spaghetti

3 marca 1888 roku Marvin C. Stone otrzymał patent na papierową słomkę do picia. Dziś jego wynalazek ułatwia życie konsumentom najróżniejszych napojów i soków na całym świecie. Rurki sprzedawane są razem z soczkami w kartonikach, z napojami w fast foodach czy używane jako dodatek do napojów zimnych w restauracjach, ale też jako element bidonów dla dzieci i dorosłych. Ich popularność sprawiła, że na całym świecie zaczęto obchodzić Dzień Słomki do Picia.

Rurek do picia używano od dawien dawna – zazwyczaj wykorzystywano w ten sposób słomki zbóż. Posiadały one jednak pewne defekty – po pierwsze szybko nasiąkały, a po drugie – we wszystkim co było za ich pomocą pite, był wyczuwalny trawiasty smak. Rurka opatentowana przez Amerykanina pod koniec XIX wieku, miała wyeliminować te minusy – została wykonana z papieru manila tj. brązowego papieru pakowego. Pierwotny zamysł bazował na ekologicznym papierze, jednak z czasem rozpoczęto przemysłową produkcję słomek z tworzyw sztucznych. Plastikowe rurki są używane jednorazowo i ich tony trafiają na wysypiska śmieci. Przez wyjątkowo wolne tempo rozkładu miliardy tego rodzaju odpadów gromadzą się w morzach, oceanach oraz na plażach. Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną stały się produktem niepożądanym. Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych słomek, mieszadełek, sztućców, kubków, talerzyków czy patyczków kosmetycznych do 2021 roku. Produkty objęte tym zakazem, stanowią ok. 2/3 wszystkich odpadów zaśmiecających morza i oceany. Kto jednak wyobraża sobie picie napojów gazowanych bez użycia słomki? Wracamy zatem do korzeni – z powrotem na topie są rurki papierowe. Alternatywę dla nich stanowią wielorazowe rurki bambusowe oraz metalowe, które można kupić w komplecie ze specjalnym czyścikiem, a cały zestaw jest na tyle niewielki, że zmieści się w małej damskiej torebce.

Źródła: kalbi.pl, browsk.bialystok.lasy.gov.pl

Święta nietypowe w styczniu to m. in.:

 • 2 stycznia - Dzień Ptysia
 • 4 stycznia - Dzień Spaghetti
 • 6 stycznia - Dzień Filatelisty
 • 9 stycznia - Dzień Moreli, Dzień Ligi Ochrony Przyrody
 • 10 stycznia - Dzień Sprzątania Biurka
 • 11 stycznia - Dzień Wegetarian
 • 13 stycznia- Międzynarodowy Dzień Koszuli
 • 16 stycznia - Dzień Pikantnych Potraw
 • 17 stycznia - Światowy Dzień Pizzy
 • 18 stycznia - Dzień Kubusia Puchatka
 • 19 stycznia - Dzień Popcornu
 • 20 stycznia - Dzień Bigosu, Dzień Miłośników Sera
 • 21 stycznia - Dzień Babci / Międzynarodowy Dzień Przytulania
 • 22 stycznia - Dzień Dziadka / Dzień Ostrego Sosu
 • 23 stycznia - Dzień bez Opakowań Foliowych
 • 29 stycznia - Dzień Składanki i Łamigłówki / Międzynarodowy Dzień Puzzli
 • 30 stycznia - Dzień Rogalika

Zapraszamy do wspólnego świętowania:-)

22 grudnia to bardzo istotna data w słowiańskim kalendarzu.

Etniczni Słowianie w tym dniu obchodzą Święto Godowe. Przypada ono w dzień przesilenia zimowego. Według pradawnych wierzeń noc, która zasnuła dzień mrokiem, zaczyna ustępować wydłużającemu się dniu. Złe moce odchodzą wraz z nocą, która staje się coraz mniej mroczna. Gdy słońce wygrywa, w ludzkich sercach budzi się nadzieja na lepsze, zaczyna dominować radość i optymizm.

Obchody Szczodruszki mogą trwać kilka dni. Rodziny dzielą się między sobą chlebem, dzieci obdarowuje się orzechami. W dawnych czasach dużą uwagę poświęcano bliskości ze zmarłymi. Na cmentarzach palono ogniska i uczestniczono w rytualnych biesiadach, natomiast z biegiem lat spotkania przeniesiono do domostw.

W tym dniu jest i miejsce na wróżby: nakrywano stoły słomą i losowano słomki, aby sprawdzić komu los będzie przychylny, miało to również odstraszać złe duchy. Przewidywano jaka będzie w kolejnym roku pogoda i czy będzie ona sprzyjająca zbiorom. W każdym domu musiał znaleźć się snopek siana, ładnie ozdobiony suszem owocowym. Od XIX wieku zastąpiono dotychczas praktykowany zwyczaj dekorowania żyta nowinką, która przybyła z Niemiec, a mianowicie znaną nam obecnie choinką.

Święto Godowe to nie tylko magia słońca i nocy, ale również kolędowanie. Chodzono od domu do domu z maszkarami. Wiele słowiańskich obyczajów można odnaleźć w symbolice chrześcijańskiego Bożego Narodzenia: kładzenie siana pod talerz, kolędowanie oraz ubieranie choinki.

Źródło: http://kalendarzswiatnietypowych.pl

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa został ustanowiony w 2015 roku w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii zagranicznych operacji. 21 grudnia 2011 roku zginęło pięciu polskich żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej służących na misji w Afganistanie.

Święto ma służyć temu, by nie zatarła się pamięć o żołnierzach, którzy oddali życie na służbie. W zachowaniu pamięci pomagają różne inicjatywy, jak choćby wystawa w Centrum Weterana w Warszawie, która prezentuje portrety żołnierzy poległych na misji w Iraku i Afganistanie.

Ma to być także dzień zadumy nad najwyższą ofiarą, jaką czasem składają żołnierze, przelewając krew na krańcach świata. Dla rodzin poległych to trudny czas, bo zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Zewsząd płyną radosne życzenia, rozbrzmiewają kolędy, a przy stole pozostaje puste miejsce. Dla rodzin nie jest ono tylko symbolem, przypomina o bolesnej stracie i pustce, której nie da się wypełnić. Dlatego to takie ważne, abyśmy o nich pamiętali.

https://www.wojsko-polskie.pl/

http://polska-zbrojna.pl/

Obchodzony 20 grudnia Dzień Ryby został ustanowiony przez Stowarzyszenie Empatia w 2003 roku. W zamierzeniu ma stanowić inspirację dla działań związanych z ochroną ryb oraz przyczynić się do postrzegania ich jako istot zdolnych do odczuwania. W odróżnieniu od innych akcji na rzecz ryb, dotyczy wszystkich form krzywdzenia tych zwierząt, a ważną jego częścią jest zachęcanie do zamiany mięsa rybiego w diecie na produkty pochodzenia roślinnego.

Poniżej kilka ciekawostek dotyczących ryb, bo często niewiele o nich wiemy. Ryby czują. Wiele z nich rozróżnia kolory, odczuwają smaki, zapachy (niektóre są w tym doskonalsze od psów!) i różnice ciśnienia wody. Badania wykazują że ryby nie tylko czują ból, ale także że ich zachowanie nie wiąże się jedynie z zachowaniami instynktownymi. Ryby nie są nieme! Komunikują się ze sobą (np. w czasie godów lub ostrzegając o niebezpieczeństwie) „piszcząc, kracząc, krzycząc, wysyłając dźwięki podobne do gry na organach, rechotu żab, odgłosu wielkich dzwonów lub gry na harfie”! Karpie mruczą. Wiele ryb nie porzuca swoich dzieci po urodzeniu, tylko otacza je troskliwą opieką. Budują dla nich gniazda i czuwają przed nim, żeby – w razie czego – odpędzić drapieżnika. Niektóre przechowują dzieci w pyszczku – najbezpieczniejszym z gniazd! A jeszcze inne w kieszeni lęgowej. Drętwy wytwarzają prąd o natężeniu dużo większym, niż w gniazdku elektrycznym!

Źródło: ekokalendarz.pl

 

Święta nietypowe w grudniu to m. in.:

 • 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS
 • 2 grudnia - Dzień Placków
 • 6 grudnia - Mikołajki
 • 10 grudnia - Dzień Praw Człowieka
 • 15 grudnia - Dzień Herbaty
 • 16 grudnia - Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą
 • 20 grudnia - Dzień Ryby

Zachęcamy do wspólnego świętowania.

Święta nietypowe w listopadzie to m. in.:

 • 1 listopada - Światowy Dzień Wegan
 • 5 listopada - Dzień Postaci z Bajek
 • 6 listopada - Dzień Saksofonu
 • 7 listopada - Dzień Kotleta Schabowego
 • 8 listopada - Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
 • 13 listopada - Dzień Placków Ziemniaczanych
 • 17 listopada - Dzień Czarnego Kota
 • 18 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
 • 21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
 • 24 listopada - Dzień Buraka
 • 25 listopada - Dzień Pluszowego Misia
 • 26 listopada - Dzień Ciasta
 • 30 listopada - Dzień Białych Skarpetek

Zachęcamy do włączania się w obchody świąt.

Święta nietypowe w październiku to m. in:

 • 1 października - Dzień Tabliczki Mnożenia
 • 2 października - Dzień Anioła Stróża
 • 8 października - Światowy Dzień Jaja
 • 9 października - Dzień Pisania Listów
 • 10 października - Dzień Owsianki, Dzień Gier Planszowych
 • 12 października - Dzień Bezpiecznego Komputera
 • 13 października - Dzień Dawcy Szpiku
 • 15 października - Dzień Mycia Rąk, Dzień Owoców i Warzyw
 • 16 października - Dzień Chleba
 • 20 października - Dzień Szefa Kuchni
 • 24 października - Dzień Origami
 • 28 października - Dzień Animacji
 • 30 października - Dzień Spódnicy.

Zapraszamy do włączania sie w obchody świąt.

Święta nietypowe we wrześniu to m. in.:

 • 9 września - Międzynarodowy Dzień Urody
 • 15 września - Międzynarodowy Dzień Kropki
 • 15 września - Dzień Opakowań
 • 16 września - Dzień Bluesa
 • 17 września - Światowy Dzień Kierownika
 • 18 września - Światowy Dzień Dawcy Szpiku
 • 22 września - Światowy Dzień bez Samochodu
 • 28 września - Światowy Dzień Jabłka
 • 29 września - Dzień Kawy
 • 29 września - Światowy Dzień Serca
 • 30 września - Dzień Chłopaka

Zachęcamy do zapoznawania sie z gazetkami na temat wybranych świąt nietypowych oraz przygotowanym kalendarzem (znajdziecie go w korytarzu na pierwszym piętrze). Tam prezentujemy święta na dany tydzień. Zapraszamy również do uczestnictwa w organizacji wybranych świąt w naszym internacie.

W związku z rozpoczynającymi się wakacjami chcielibyśmy podziękować wszystkim czytelnikom naszego "Kalendarza świąt nietypowych" za obecność i zainteresowanie prezentowanymi tematami. Obiecujemy, że wrócimy we wrześniu z nowymi siłami i nowymi świętami nietypowymi:-)

Do zobaczenia po wakacyjnej przerwie!