Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

26 października 2018 klasa II p LO odbyła zajęcia z zakresu ratownictwa technicznego oraz pomocy udzielanej ofiarom zasypanym, zatrutym wziewnie i wyciągniętym spod lodu. Zajęcia przeprowadził rat. med. i strażak Piotr Miś oraz rat. kpp i strażak Maciej Rąb. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najnowszym sprzętem ratowniczo-gaśniczym, np. kamerą termowizyjną. Wyjście zorganizował wychowawca Karolina Duży.

1 października 2018 r. klasa 2 p z innowacją ratowniczą uczestniczyła w zajęciach, podczas których uczniowie nauczyli się przyrządowego udrożnienia dróg oddechowych za pomocą worka samorozprężalnego typu AMBU, dobierać i zakładać rurki ustnogardłowe, rurki krtaniowe, maski krtaniowe, a niektórzy spróbowali swoich sił w intubacji dotchawiczej. Zajęcia prowadził wykwalifikowany ratownik medyczny, p. Przemysław Chmaj.

27-28 września klasa II p LO uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do Zwierzyńca na Roztoczu. Uczniowie wzięli udział w zajęciach z ratownikiem wodnym, dowiedzieli się, jakie jest postępowanie z topielcem oraz poszkodowanym, pod którym załamał się lód. Uczniowie doskonalili również umiejętności tamowania krwotoków oraz przeprowadzania reanimacji krążeniowo-oddechowej pod okiem rat. KPP p. Karoliny Duży. Podczas wycieczki uczniowie wzięli udział w pieszej wędrówce po rezerwacie ścisłym Bukowa Góra oraz w spływie kajakowym. Odwiedzili również cmentarz w Sochach gdzie podczas II wojny światowej spacyfikowano całą wieś. Organizatorem wyjazdu była p. Karolina Duży.

15 czerwca 2018 roku odbył się w naszej szkole kolejny już Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zorganizowany przez p. Adriana Lubasa, p. Karoliną Duży i p. Przemysława Chmaja.

Celem przedsięwzięcia było podniesienie świadomości uczestników, na temat bezpieczeństwa na drodze oraz udzielania pierwszej pomocy w wypadkach. Podczas symulacji uczestnicy mogli zobaczyć jak wygląda zasady udzielania pierwszej pomocy oraz organizacji pracy i współpracy między służbami ratowniczymi, drużynami przeszkolonymi z zakresu pierwszej pomocy oraz świadkami zdarzenia (tutaj uczennice z klasy 2p o profilu ratownictwo medyczne). Poza pokazami symulacji wypadków oraz szkoleniami z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej uczniowie mieli możliwość przejazdu rowerem przeciwskrętnym, przejścia slalomem w alkogoglach oraz przejazdu symulatorem zderzenia.

Naszą inicjatywę, jak co roku wspierali ratownicy medyczni, strażacy z OSP Rzeszów – Słocina oraz ambulans z SANITRANS oraz OSK LIDER.

Fot. Dawid Rzońca

TVP3 Rzeszów

24 maja 2018 roku odbył się etap okręgowy Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Nasza drużyna w składzie Ewa Burlikowska, Małgorzata Gredes, Luiza Kuryło, Wioletta Pikor i Katarzyna Zięba wywalczyły wysokie drugie miejsce.

Uczestnicy mistrzostw musieli zmierzyć się z 6 symulacjami wypadków oraz testem teoretycznym. Opiekunem drużyny jest p. Karolina Duży.

Wicemistrzyniom Podkarpacia gratulujemy!

17 czerwca 2018 roku uczennice klasy 2p o profilu ratownictwo medyczne wraz z opiekunem p. Karoliną Duży uczestniczyły w pikniku rodzinnym w Zgłobniu. Podczas imprezy plenerowej przeprowadzano szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.

Dnia 4 listopada uczniowie z klasy 2p wraz z opiekunem p. Karoliną Duży wzięli udział w warsztatach szkoleniowych z zakresu ratownictwa medycznego i technicznego. Uczniowie mieli okazję nauczyć się tamowania masywnych krwotoków, oraz współpracy ze strażą pożarną na miejscu wypadku. Dodatkowo mogli sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę z zakresu pierwszej pomocy w zainscenizowanych wypadkach.

Warto zobaczyć również: http://www.rzeszowalarmowo.pl/8-wiadomosci/108-warsztaty-z-ratownictwa-medycznego-i-technicznego

9 października 2017 roku zakończył się cykl szkoleń z zakresu pierwszej pomocy finansowanych przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa w ramach projektu „Prowadzenie działań na rzecz zapobiegania chorobom cywilizacyjnym,  w szczególności chorobom sercowo-naczyniowym, nowotworowym  i cukrzycy”.

W trakcie szkoleń prowadzonych przez ratownika medycznego pana Przemysława Chmaja uczniowie nauczyli się:

W grupie podstawowej:

Po raz trzeci z rzędu uczennice klasy z innowacją ratowniczą obroniły tytuł mistrzyń Rzeszowa na Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK – etap rejonowy. W tym roku drużyna w nowym składzie: Wioletta Pikor, Katarzyna Zięba, Luiza Kuryło, Ewa BurlikowskaMałgorzata Gredes wyprzedziły rywali w 6 trudnych symulacjach wypadków. Sukces został okupiony całorocznymi cotygodniowymi treningami. Dziewczyny pokonały konkurencję z całego Rzeszowa, wspinając się na wyżyny swoich możliwości. Musiały udzielić pomocy poszkodowanym w wypadku samochodowym, opatrzyć ranę postrzałową czy udzielić pomocy zadławionemu. Wszystkie symulacje były bardzo realistyczne i wymagały świetnej pracy zespołowej oraz szybkiej i trafnej oceny sytuacji. Od 3 lat nasze uczennice nie mają sobie równych. Opiekunem i trenerem drużyny jest p. Karolina Duży, anglista i ratownik KPP. 24 maja będziemy mogli zobaczyć zmagania naszej drużyny na etapie okręgowym. Trzymamy kciuki!

Zapraszamy do obejrzenia galerii (fot. Paula Rzońca)

Napisano o nas w mediach

Dnia 20 października 2017 roku w naszej szkole po raz drugi odbył się Dzień Ratownictwa Medycznego. Wydarzenie miało na celu uświadomić uczniom, jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy oraz w jaki sposób można jej udzielać w różnych przypadkach. Organizatorami akcji byli nauczyciele: Karolina Duży, Karolina Lipińska oraz Adrian Lubas. Ponadto w akcję zaangażowali się ratownicy medyczni na czele z Panem Przemysławem Chmaj, który od kilku lat współpracuje z naszą szkołą i z wielką pasją i poświęceniem dzieli się swoją ogromną wiedzą z zakresu pierwszej pomocy, zaszczepiając tzw. bakcyla w naszych uczniach. W symulacjach brały udział także dziewczyny z klasy 2p.

Dnia 12 sierpnia 2017 roku na stadionie KS Grunwald w Budziwoju odbyła się trzecia edycja Podkarpackiego Święta Służb Ratunkowych. Nie mogło nas tam zabraknąć. Uczennice Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie, z klasy z innowacją ratownictwo medyczne wraz z opiekunem p. Karoliną Duży oraz zaprzyjaźnionymi ratownikami medycznymi p. Przemysławem Chmajem oraz p. Bartoszem Drymajło przeprowadzili szkolenia i pokaz z pierwszej pomocy dla uczestników pikniku. Wraz ze służbami OSP i ZHR braliśmy również udział w symulacji wypadku masowego.

Bardzo dziękujemy za współpracę Stowarzyszeniu Rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych, które było organizatorem tej niecodziennej imprezy.

Warto odwiedzić również stronę: https://remiza.com.pl/swieto-sluzb-ratunkowych-na-podkarpaciu/

http://www.rzeszowalarmowo.pl/8-wiadomosci/102-iii-podkarpackie-swieto-sluzb-ratunkowych

8 lipca 2017 roku uczennice Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie z klasy z innowacją ratownictwo medyczne wraz z opiekunem p. Karoliną Duży wzięli udział w pikniku rodzinnym z okazji Dnia Spółdzielczości. Drużyna z naszej szkoły prowadziła szkolenia z pierwszej pomocy oraz wzięła udział w symulacji wypadku. Pomimo deszczu pokazy z ratownictwa były bardzo efektowne i cieszyły się ogromną popularnością.

W drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017 odbył się cykl szkoleń z zakresu pierwszej pomocy w klasach 1a,1b, 1bh, 1f, 1e, 1p, 2a, 2b, 2g, 3a, 3e, 3f, 4a, 4e. Szkolenia obejmowały między innymi:

  • postępowanie z nieprzytomnym oddychający i nieoddychającym; pozycja boczna bezpieczna, resuscytacja krążeniowo – oddechowa, użycie AED,
  • zadławienia niemowląt, dzieci i dorosłych; resuscytacja dzieci i niemowląt,
  • badanie urazowe według ITLS, opatrywanie ran i złamań, tamowanie krwotoków, wywiad SAMPLE.

Szkolenie zostało przewidziane na 6 godzin lekcyjnych i będzie kontynuowane w przyszłym semestrze. Po zakończonym cyklu szkoleń uczniowie otrzymali zaświadczenia. Zajęcia zostały przeprowadzone przez ratowników KPP i nauczycieli, p. Karolinę Lipińską i p. Karolinę Duży.

W ramach projektu „Prowadzenie działań na rzecz zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, w szczególności chorobom sercowo-naczyniowym, nowotworowym i cukrzycy” finansowanego przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa odbył się cykl szkoleń z pierwszej pomocy z elementami kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone były przez ratownika medycznego Przemysława Chmaja.

Opiekę nad uczniami sprawowały pani K. Lipińska i pani K. Duży.

22 czerwca 2017 roku w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łańcucie odbyły się kompleksowe ćwiczenia powiatu łańcuckiego w zakresie obronności i zarządzania kryzysowego. Uczniowie klasy 3f oraz 3p wraz z opiekunem p. Karoliną Duży wzięli udział w symulacji wybuchu brudnej bomby (zawierającej substancje chemiczne) na terenie MOSiR w Łańcucie. Po akcji ratunkowej na terenie ośrodka poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala miejskiego w Łańcucie gdzie również odbywały się ćwiczenia.

Dnia 14 czerwca 2017 r. przeprowadzono Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W organizację przedsięwzięcia zaangażowana była: Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 oraz nauczyciele: Karolina Duży, Karolina Lipińska oraz Adrian Lubas wraz z uczniami szkoły. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 1000 od oficjalnego przemówienia oraz przywitania gości przez Panią Karolinę Duży.

Impreza ta, miała na celu uświadomić uczestników o istniejących zagrożeniach na drodze, a także przybliżyć podstawy udzielania pierwszej pomocy. Organizatorzy zapewnili szereg atrakcji i pokazów związanych z sytuacjami drogowymi.