Tym biblijnym cytatem nazwano Ogólnopolski Konkurs na temat rodziny Ulmów oraz innych osób ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Konkurs organizowany jest przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych.
Zadaniem w Konkursie jest samodzielne przygotowanie przez uczestnika, na zasadach określonych w Regulaminie, tekstu z elementami pracy badawczej na temat historii rodziny Ulmów lub historii własnej rodziny pomagającej Żydom w czasie II wojny światowej, opracowanego na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z rodziną, kwerendy w archiwum rodzinnym oraz w Archiwach Państwowych.
Szczegóły w Regulaminie znajdującym się pośród innych dokumentów zalinkowanych pod artykułem.
W dniach 31.10.2023 r. i 2.11.2023 r.
biblioteka szkolna będzie czynna w następujących godzinach:
31.10.2023 r. - 7.45-12.45
2.11.2023 r. - 9.30-14.40
Rok 2023 jest dla polskiej edukacji oraz całego środowiska oświatowego szczególnie istotny. 14 października mija 250 lat od utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Polsce i zarazem w Europie państwowej centralnej władzy oświatowej.
W trudnej sytuacji polskiego szkolnictwa w XVIII wieku zrodził się ferment, tworzący podłoże dla przyszłej reformy. Wydarzenia polityczne przyspieszyły ten proces. Przekonanie, że upadłe państwo polskie może uratować jedynie pokolenie wychowane w nowym duchu, stawało się coraz silniejsze. W tej sytuacji uchwałą sejmową z 14 X 1773 roku została powołana Komisja Edukacji Narodowej. Jej pierwsza nazwa brzmiała: Komissyja nad edukacją młodzi narodowej szlacheckiej dozór mająca. Stanowiła ona najwyższy organ państwowy sprawujący zwierzchnictwo nad szkolnictwem w Polsce, powołany przez sejm i przed nim odpowiedzialny. Ustawa sejmowa oddawała Komisji pod opiekę troskę o wychowanie młodzieży szlacheckiej i zarząd szkół publicznych.
Komisja składała się początkowo z ośmiu, a potem z dwunastu osób wybieranych na 6-letnie kadencje. Wszyscy jej członkowie pracowali bezpłatnie. Pierwszymi komisarzami zostali wpływowi magnaci, odgrywający wybitną rolę w życiu politycznym, wykształceni i zorientowani w najnowszych prądach umysłowych i kulturalnych. Byli nimi: Ignacy Massalski (biskup wileński), Michał Poniatowski (młodszy brat króla) wówczas biskup płocki, a potem ostatni prymas I Rzeczypospolitej Joachim Chreptowicz, podkanclerzy litewski, August Sułkowski – wojewoda gnieźnieński, książę Adam Kazimierz Czartoryski, były kanclerz Andrzej Zamoyski, Ignacy Potocki – pisarz wielki litewski i Antoni Poniński – starosta kopanicki. Pierwszym prezesem Komisji został biskup Massalski, którego w 1776 roku zastąpił biskup Poniatowski. Zespół ten współpracował niezwykle zgodnie i efektywnie.
Komisja w poczuciu doniosłej społecznej funkcji szkolnictwa wytyczyła kierunek reform: nauczanie jednolite i scentralizowane, w języku polskim, szkoły dla wszystkich stanów, programy o charakterze encyklopedycznym nacechowane praktycyzmem, nauka moralna obok religii jako podstawa kształcenia etycznego, obywatelski duch wychowania, konieczność wprowadzenia nowego systemu kształcenia nauczycieli i nowych podręczników. Opracowano przepisy dla szkół parafialnych, wojewódzkich oraz pensji żeńskich. Przepisy rozesłano do szkół, a w ślad za nimi wysłano wizytatorów, by sprawdzili czy są wdrażane. Jedną z zasadniczych przeszkód w realizacji projektów okazał się brak podręczników, dlatego też 10 II 1775 roku powołano Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych (tj. podręczników), które miało je opracować. Połowa z nich została napisana w Rzeszowie, w gimnazjum męskim (dziś I Liceum Ogólnokształcącym).
Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych dnia 17.10.2023 r. w bibliotece Zespołu Szkół nr 2 odbył się Maraton Czytelniczy. Wzięli w nim udział uczniowie klas II p, VI ar i V cs wraz z nauczycielami. Głośno czytane były lektury: „Lalka” Bolesława Prusa, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego oraz „Skąpiec” Moliera.
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku. W ramach 12. edycji Narodowego Czytania tradycyjnie zostało zorganizowane wyjście ucznów naszej szkoły z klasy If oraz It
do Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie. Podczas spotkania wspólnie czytaliśmy powieść Elizy Orzeszkowej
oraz oglądnęliśmy fragment ekranizacji powieści "Nad Niemnem" dotyczący przeczytanego tekstu.
Biblioteka szkolna przypomina
o konieczności rozliczenia się
z wypożyczonych książek.
Prosimy o jak najszybszy zwrot.
15 maja przypada Dzień Polskiej Niezapominajki. Ten mały, niebieski kwiatuszek symbolizuje pamięć o ważnych osobach i chwilach w życiu. Święto promuje także walory przyrody, przypomina o konieczności jej chronienia i zachowania różnorodności biologicznej polskiej przyrody.
„Kwitną niezapominajki
Świat miłością tchnie
Chociaż wiem, że to są bajki
Mów, że kochasz mnie”
(Stefan Witas)
12 maja to Dzień Limeryków. Ta „niepoważna” forma literacka narodziła się w Irlandii. Limeryki są absurdalnymi, rymowanymi anegdotami składającymi się z 5 wersów. Zawierają prześmiewczą pointę.
Oto garść limeryków z okazji dzisiejszego święta:
Na przedmieściach żył Singapuru
pewien słynny z przemówień guru.
Lecz raz wyznał mi z płaczem:
„Mam kłopoty z wołaczem
i do szczura wciąż mówię: szczuru!”
25 kwietnia 2023 r. odbył się finał Konkursu Kaligrafii "Nie pazurem, a piórem". Do rywalizacji przystąpiło aż 149 uczniów szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Laureatami Konkursu zostali:
I miejsce - Milena Porada ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi k. Trzebowniska
II miejsce - Jagoda Martowicz ze Szkoły Podstawowej w Dylągowej
III miejsce - ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Rzeszowie
wyróżnienie - Martyna Jabłońska ze Szkoły Sióstr Pijarek w Rzeszowie
wyróżnienie - Liliana Wilkoń ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie
wyróżnienie - Szymon Jarosz ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Krośnie.
Wszystkim finalistom i uczestnikom Konkursu serdecznie gratulujemy inwencji twórczej i umiejętności!
19 kwietnia co roku przypada Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim. Przypomina on o najtragiczniejszym momencie w historii ludzkości – czasie Holocaustu i powstania getta warszawskiego jako elementu hitlerowskiego „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, którego celem było wymordowanie całej żydowskiej populacji. 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie – ostatnia próba walki o godną śmierć. Dziś symbolem pamięci o poległych są wiosenne żółte kwiaty – żonkile.
Informujemy, że ze względów organizacyjnych (rekordowa liczba zgłoszeń) termin rozstrzygnięcia konkursu zostaje przesunięty na 25 kwietnia 2023 r.
Życzymy powodzenia w konkursie!
13 kwietnia przypada Dzień Scrabble. Jest to gra znana na całym świecie. Powstała w 1931 roku i początkowo nie wzbudziła zainteresowania. Popularność zyskała na początku lat 50-tych XX wieku. Od tamtej pory aż do śmierci jej twórcy (bezrobotnego Alfreda Buttsa) w 1993 roku sprzedano ponad 100 000 000 jej egzemplarzy. Gra podlega na układaniu na planszy słów na zasadzie budowania krzyżówki. Płytki z literami mają różną wartość punktową.
Co roku odbywają się mistrzostwa świata w scrabble. Wielką zwolenniczką tej gry była królowa Elżbieta, relaksują się przy niej Jennifer Aniston, Madonna, Barack Obama, Brad Pitt, Sting, Justin Timberlake.
3 kwietnia obchodzimy Dzień Tęczy.
Tęcza należy do najpiękniejszych i najbardziej nieuchwytnych zjawisk natury. Powstaje, gdy krople wody wyginają światło słoneczne. Nie jest łukiem, ale pełnym okręgiem, czego jednak nie widzimy. Czasem tylko można zaobserwować pełną tęczę z samolotu.
Tęczę możemy sobie zrobić sami. Wystarczy stanąć tyłem do słońca i rozpylić w powietrzu wodę.
Zapraszamy do czytania wierszy Filipa Pyziaka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chmielniku - I miejsce.
* * *
Że co? Że zdolny? Ale leniwy…?
Że emocjonalnie bywa chybotliwy?
Czy można przestać czuć na zawołanie?
Udawać inne zachowanie?
Czy dziecko może wbrew swej naturze
Tłumić w sobie gzystencji burze?
„Nie! Nie może! – i…nie przejdzie mu z wiekiem”!
Bo jest człowiekiem…
* * *
„Zaraz” jest łatwe do powiedzenia,
„Zaraz” nie ma w czasie osadzenia,
„Zaraz” to dwie sylaby, liter pięć,
„Zaraz” nienawidzisz, aż wrzeszczeć masz chęć!
„Zaraz” nie jest mojego lenistwa wytworem…
Jesteście „dorośli” jego…pierwowzorem…
* * *
Ma człowiek własne kąty cztery,
Przyczynki nieustannej afery.
Bo szklanki… bo kable… bo kurze…
Bo papierki w każdej dziurze…
Bo szklanki na amen zaschnięte…
Ubrania pod łóżko upchnięte…
Że stajnia Augiasza to przy mnie NIC!
Że moje wysiłki to „PIC”!
Wciąż ktoś coś o sprzataniu truje…
Stop! Ja tu klimat swój buduję!