Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

b1
Witamy w Bibliotece

Zespołu Szkół nr 2 

im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie

„Gdy masz jakieś wątpliwości –
idź do biblioteki”
(J. K. Rowling)

 Posiadamy systematycznie aktualizowany księgozbiór. Organizujemy różnego rodzaju konkursy, imprezy i wystawy.

W bibliotece możesz:

  • wybierać i wypożyczać książki,
  • przeglądać czasopisma,
  • poszukiwać informacji,
  • korzystać z Internetu,
  • relaksować się i wypoczywać
    w spokoju :)

W naszej bibliotece KAŻDY jest mile widziany i NIKT nie jest do niczego zmuszany.
Przyjdź – tutaj nie odpytujemy
i nie stawiamy stopni!

 

blog 3

Dnia 18 listopada 2021 r. w Zespole Szkół nr 2 odbyła się czwarta edycja konkursu „Tworzydło poetyckie”.

Uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z niełatwym zadaniem. Zgodnie z zasadami regulaminu konkursu, każdy uczeń w czasie nie dłuższym niż pięć minut miał napisać wiersz na wylosowany temat. Drugim etapem było pisanie utworu inspirowanego dziełem sztuki, natomiast trzecią inspiracją była muzyka klasyczna. Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z tym wyzwaniem, długopisy nie traciły kontaktu z kartką, zadumane spojrzenia stały się szczerymi ilustracjami dusz.

1460x616

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. Prace konkursowe mogą mieć formę multimedialną, plastyczną albo literacką. Należy je nadesłać do 31 stycznia 2022 r. Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne, a ich prace zostaną opublikowane w wydawnictwach pro-life. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.

Szczegóły znajdują się na stronie internetowej konkursu. KLIK!

15067 o laur zawodzianski konkurs 2021 thb

 

Zapraszamy uczniów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Laur Zawodziański”, którego laureatem został w ubiegłym roku szkolnym uczeń naszej szkoły.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest hasło „Autorytety”. Do konkursu można zgłosić jeden wiersz nawiązujący do tematu autorytetów. Chętni do udziału proszeni są o zgłaszanie się do p. Katarzyny Kadyjewskiej w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada 2021 r.

Czytaj PL to akcja, która już od 7 lat promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami.Wśród 12 tytułów – dostępnych za darmo w formie e-booka i audiobooka przez cały listopad – znalazły się w tym roku aż 4 reportaże. Udział w tegorocznej akcji, która potrwa przez cały listopad, jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów.

grave g58134855d 640

2 listopada to w kościele katolickim Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwane Dniem Zadusznym. Dziś jest to wyraz wiary w to, że życie nie kończy się w momencie śmierci i że duszom zmarłych, które przebywają w czyśćcu, może pomóc modlitwa wstawiennicza.

Dzień Zaduszny jest świętem mającym swe korzenie w tradycjach pogańskich. Dopiero we wczesnym średniowieczu powstały praktyki odprawiania nabożeństw za dusze zmarłych. Na samym początku były to modły mnichów za zmarłych współbraci, dopiero później tradycja ta objęła wszystkich zmarłych. 2 listopada został oficjalnie wyznaczonym dniem modlitw za zmarłych w 998 roku.

W czasach przedchrześcijańskich na terenie dzisiejszego państwa polskiego organizowane były jesienne uroczystości na cześć zmarłych. Organizowali je Słowianie, Germanie i Celtowie. Ich celem było nawiązanie łączności z duszami zmarłych, ogrzanie ich, nakarmienie, oświetlenie drogi, aby się nie błąkały.

Słowiańskie obrzędy zwane „dziadami” stały się m.in. inspiracją dla Adama Mickiewicza.

Wraz z końcem średniowiecza i rozpowszechnianiem się chrześcijaństwa w Polsce, kościół katolicki zakazał obyczajów pogańskich i narzucił – w miejsce dziadów – Zaduszki. Dzień ten znalazł się w kalendarzu kościelnym w 1311 roku.

Z tradycji pogańskiej pozostał do dziś zwyczaj palenia zniczy, które zastąpiły ogniska oświetlające drogi.

IMG 3028

 

Jesień

Karotenoidy, ksantofile,

fotosynteza chlorofilowa…

Skąd się ich wzięło tutaj tyle?

Kto wszystkie te liście pokolorował?

 

Jesienne słońce, jesienne liście,

jesienne niebo, jesienny deszcz,

jesiennych winogron fioletowe kiście,

jesienny nastrój – bo jesień już jest!

                                                       /K.K./

Złota polska jesień pełnej krasie prezentuje swe wdzięki wszędzie, także „u Rejtana”.

Po wiosennych i letnich kwiatach nie pozostał już ślad, ale wciąż jeszcze kwitną jesienne róże, pelargonie, fuksje i malutkie, wdzięczne stokrotki.

Drzewa przywdziały jesienne barwy, ścieląc na wciąż zielonych trawnikach złote kobierce z liści.

Nasz Tajemniczy Ogród za budynkiem szkoły stracił nieco blask, za to pojawiły się w nim liczne, różnobarwne wrzosy.

Chwytajmy ostatnie ciepłe promienie słońca!

plakat2konkursprezentacja

 

  

Fundacja SŁOWO zaprasza do udziału

w II Ogólnopolskim Konkursie na prezentację multimedialną

"Chrzest Polski"

promującym Święto Chrztu Polski.

Osoby chętne do udziału zgłaszają się

do p. Marzeny Szpunar lub p. Katarzyny Kadyjewskiej.

Prace nalezy przesyłać do 31 października 2021 roku.

Regulamin Konkursu znajduje się w załączniku poniżej.

353px Cyprian Kamil Norwid foto

Rok 2021 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki ogłosił konkursy odnoszące się do twórczości tego wybitnego Polaka. Zachęcamy do udziału w nich - każdy może wybrać konkurs dla siebie! Oto link, pod którym znajdują się szczegółowe informacje na temat poszczególnych konkusrów.

KLIKNIJ TUTAJ!

Osoby chętne do wzięcia udziału w jednym lub kilku z nich powinny zgłaszać się do nauczycieli języka polskiego i plastyki lub do biblioteki szkolnej.

 

Wydział ds. Edukacji Prawnej we współpracy z Wydziałem ds. Mediacji Ministerstwa Sprawiedliwości zaprasza do udziału w pierwszej edycji konkursu „Postaw na mediację”.

Ciekawą propozycją spotkań online, zorganizowanych przez F. nr 7 WiMBP w Rzeszowie, były warsztaty online w języku angielskim, które odbyły się w dniu 04.12.2020 r. i nosiły tytuł: „European Union in English”. Poprowadziła je Sylwia K. Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie, działającym w sieci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Uczestnikami spotkania online byli uczniowie kl. II PS z Zespołem Szkół Nr 2 w Rzeszowie.

W ramach Ogólnopolskiej 10. edycji Narodowego Czytania „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, 4 września 2021 Roku, którego Honorowy Patronat objęła Para Prezydencka -Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna -Filia Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w dniu 7 września 2021r. kontynuowała głośne czytanie zaproponowanej lektury. W tym specjalnym spotkaniu, brały
udział uczennice kl. II ar z Zespołu Szkół Nr 2 w Rzeszowie. Po wstępie na temat lektury odczytano fragmenty tekstu z podziałem na role. 

W dniu 29.04.2021r. przy współpracy z Filią nr 7 WiMBP w Rzeszowie, odbyła się prelekcja online Katarzyny Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, pod tytułem: „Zbrodnia Katyńska i Kłamstwo katyńskie”, dla uczniów z Zespołu Szkół Nr 2 w Rzeszowie z klas III c, III d, III f .

Prelekcja nawiązywała do 81. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który obchodzony jest 13 kwietnia. Decyzją Stalina z 05.03.1940 roku, NKWD zamordowało ok. 22 tyś. Obywateli II Rzeczypospolitej, w Katyniu, Charkowie i Kalininie, oraz na Ukrainiei Białorusi.

Zakończył się trwający od 18 marca do 30 kwietnia 2021 r. Konkurs Kaligrafii „Nie pazurem, a piórem” adresowany do uczniów szkół podstawowych. Liczba uczestników, a tym samym przysłanych prac przerosła nasze oczekiwania!

Konkursowicze reprezentowali nie tylko szkoły z terenu Rzeszowa, ale także z takich miejscowości jak Breń Osuchowski, Dębica, Dębowiec, Hyżne, Lutcza, Łąka, Rudna Wielka, Sierakośce, Ustrzyki Dolne, Wadowice Górne, Wampierzów, Wola Dębowiecka.

 „Polityka spójności Unii Europejskiej” to tytuł warsztatów online, zorganizowanych przez filię Nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 7 (WiMBP)w Rzeszowie, w dniu 29.01.2021r. Warsztaty poprowadziła Sylwia K. Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów” przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, działającym w sieci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Uczestnikami spotkania online byli uczniowie kl. II BS (Tech. Ekonomista) z Zespołu Szkół Nr 2 w Rzeszowie. Koordynatorami spotkania ze strony szkoły byli: P. Jacek Kawa, P. Krystyna Kuczma-Trzeciak i P. Karolina Lipińska oraz bibliotekarka i koordynatorka współpracy: P. Dorota Frańczak. Koordynatorem ze strony WiMBP w Rzeszowie była P. Anna Kurowska - Kierownik Filii nr 7 WiMBP.

Prelegentka rozpoczynając warsztaty, nawiązała do znaczenia Punktu Informacji Europe Direct - Rzeszów dla regionu. Zwróciła uwagę na zadania Punktu oraz działania adresowane młodzieży.

8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Bibliotekarz to osoba pracująca w bibliotece. Sprawuje opiekę nad jej zasobami i udostępnia je korzystającym z biblioteki. Powinien mieć wiedzę na różne tematy, co pozwoli mu właściwie pogrupować książki. Misją bibliotekarza jest propagowanie czytelnictwa.

Majowe święto jest dla Polaków dniem szczególnym. Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.

Posłowie zebrani na Sejmie Czteroletnim w Warszawie uchwalili 3 maja 1791 roku konstytucję.

Podkategorie