Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów uczniowie/innowacje/ratownictwo_medyczne/2016_2017/dzien_bezp_ruchu_drog oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Dnia 14 czerwca 2017 r. przeprowadzono Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W organizację przedsięwzięcia zaangażowana była: Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 oraz nauczyciele: Karolina Duży, Karolina Lipińska oraz Adrian Lubas wraz z uczniami szkoły. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 1000 od oficjalnego przemówienia oraz przywitania gości przez Panią Karolinę Duży.

Impreza ta, miała na celu uświadomić uczestników o istniejących zagrożeniach na drodze, a także przybliżyć podstawy udzielania pierwszej pomocy. Organizatorzy zapewnili szereg atrakcji i pokazów związanych z sytuacjami drogowymi.

{gallery}uczniowie/innowacje/ratownictwo_medyczne/2016_2017/dzien_bezp_ruchu_drog{/gallery}

Pokazy rozpoczęły się od godziny 1030 i obejmowały m.in.: symulatory: dachowania, zderzenia, wybuchu poduszki powietrznej oraz przeciwwagi, ponadto slalom
w alko i narkogoglach oraz przejazd rowerem symulującym przeciwskręt. W programie znalazły się także prelekcje z bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzone przez   Natalię i Marcina Matuła z Ośrodek Szkolenia Kierowców „Lider” z Rzeszowa. Pokaz sprzętu
z ratownictwa taktycznego zaprezentował rat. med Stanisław Bartoń - Żołnierz Kompanii Rozpoznawczej XXI Brygady Strzelców Podhalańskich.

O godzinie 1300 rozpoczęła się najciekawsza z atrakcji dnia, czyli symulacja wypadku drogowego połączonego z pokazem pierwszej pomocy z ratownictwa technicznego. Wzięli w niej udział:

• OSP RZESZÓW – DRABINIANKA (dowódca M. Rąb),
  • OSP PALIKÓWKA (dowódca K. Gomółka).

Na miejsce wydarzenia przybyli również zawodowi ratownicy medyczni: Przemysław Chmaj, Bartosz Drymajło, Konrad Hołota, Piotr Pietryka i Michał Patrzyk. To właśnie oni koordynowali i opowiadali o tym, co należy robić podczas inscenizowanych wypadków, takich jak: skok kochanków z okna, wypadek samochodowy z wytrzewieniem (wydostanie się narządów wewnętrznych z ciała), cięcie samochodu w celu wydostania poszkodowanych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Kuratorium Oświaty w Rzeszowie a także Prezydent Miasta Rzeszowa. Z kolei patronat medialny sprawowali: TVP Rzeszów, Radio Centrum Rzeszów, Nowiny, Mój Rzeszów, Rzeszów Alarmowo i Nowiny 24.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, co daje motywację na powtórzenie takiego dnia w przyszłym roku. Organizatorzy na czele z Panią Karoliną Duży mają nadzieję, że przeprowadzone zajęcia poprawiły świadomość na temat zachowania na drodze i zasad pierwszej pomocy.