10-11 października 2014 roku w naszej szkole odbył się projekt "24 hours with America", w ramach którego grupa uczniów pod opieką pani Karoliny Duży spędziła całą dobę w szkole poznając historię, kulturę i zwyczaje Stanów Zjednoczonych.

We wtorek 20 maja oraz w czwartek 22 maja 2014 w ramach projektu  „The world around us and we around the world” uczniowie z klas 1 at i 1 tp brali udział w telekonferencji ze szkołą Joel E. Barber  w USA. Konferencja była przeprowadzona pod kierunkiem pani Karolina Duży, oraz po stronie USA pani Megan Wood i pana Rod-a Howe.

Our students have a pleasure of cooperating with young people from all over the world. It is not only a highly entertaining activity but it is also very educating. The name of the project is "The world around us and we around the world" which means that our students travel virtually to many distant places in the world, but most importantly they invite students from schools around the world to visit Poland and learn about our culture, traditions and heritage.

This year we have exchanged not only letters and postcards but also e-mails. Thank you Veronica Maser for a wonderful cooperation and we hope for more in the future.

Here is what the principle of the Instituto Oxford Rosario said on her blog :

2014-02-17