Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Z okazji obchodzonego 24 kwietnia Europejskiego Dnia Śniadania w naszym internacie przygotowaliśmy loterię dla osób regularnie korzystających ze śniadania. Wśród nich wylosowane zostały trzy osoby, które otrzymały upominek. Zwycięzcom gratulujemy!

Tegoroczny Dzień Kreatywności uczciliśmy wykonując samodzielnie breloczki z filcu. Warsztaty odbyły się podczas kwietniowego Babskiego Wieczoru. Ilu uczestników tyle pomysłów - efekty oceńcie sami:)

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Święto to jest obchodzone w 193 krajach, na wszystkich kontynentach. Z tej okazji wykonaliśmy gazetkę oraz obejrzeliśmy krótki film o ochronie naszej planety.

Z okazji Światowego Dnia Sztuki zorganizowaliśmy wyjście do rzeszowskiego WDK na wystawę fotografii "XXII Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne". Miłym akcentem tego wydarzenia było spotkanie z jedną z autorek prac fotograficznych, z którą wychowankowie mogli porozmawiać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.  

W czwartek, 18 kwietnia uczestniczyliśmy już kolejny raz w II Charytatywnym Biegu Internatów w Rzeszowie. Głównym celem II edycji wydarzenia jest wsparcie rzeczowe Kliniki Onkohematologii Dziecięcej przy Klinicznym Szpitalu nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz Klinicznego Oddziału Opieki Paliatywno-Hospicyjnej przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. 

Jesteśmy niezmiernie dumni, że w ten sposób - łącząc przyjemne z pożytecznym, sport i zabawę - możemy również pomagać potrzebującym i w ten sposób promować i wspierać ideę wolontariatu.

W tym roku przypada dwudziesta rocznica śmierci wybitnego poety, Czesława Miłosza. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu jego zasług w kształtowaniu polskiej literatury i języka, ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza. Dorobek literacki poety został szczególnie doceniony w 1980 roku, kiedy to Miłosz otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, wpisując się tym samym trwale w polską i światową literaturę. Z tej okazji przygotowaliśmy gazetkę, przybliżającą postać i twórczość Miłosza.

Przy okazji warto wspomnieć, że Senat ustanowił rok 2024 ponadto rokiem: Witolda Gombrowicza, Wincentego Witosa, Władysława Zamoyskiego oraz rokiem Edukacji Ekonomicznej.

17 kwietnia gościliśmy u nas Panią Katarzynę Kadyjewską - poetkę, autorkę wierszy zebranych w tomikach "Katalog cnót niemodnych" oraz "36 wariatek". Pisarstwo Pani Katarzyny zdobywa uznanie i liczne nagrody w ogólnopolskich konkursach literackich. Podczas spotkania mogliśmy posłuchać o życiowej wędrówce, która doprowadziła naszego Gościa do dzisiejszego punktu w twórczości, a także o planach na przyszłość. Wysłuchaliśmy w zadumie kilku wierszy w wykonaniu autorki oraz naszych wychowanków. Dziękujemy raz jeszcze za inspirujące spotkanie oraz chwilę zatrzymania się i zadumy nad rzeczami ważnymi, zaklętymi w strofach.

We wtorek z okazji Światowego Dnia Kostki Rubika zorganizowaliśmy w internacie konkurs układania tej zabawki. Zwyciężył Konrad P., którem ułożenie kostki zajęło niespełna 33 sekundy. Jego rywale legitymowali się gorszymi czasami. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę i jeszcze raz gratulujemy.

16 kwietnia wybraliśmy się do kina Zorza na projekcję filmu "Filip" zorganizowaną przez rzeszowski IPN. Fabuła filmu rozpoczyna się w 1941 w warszawskim getcie. Główny bohater Filip, młody polski Żyd, traci w wyniku strzelaniny swoich bliskich. Następnie przenosimy się w czasie o dwa lata do Frankfurtu, gdzie Filip pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu. Korzysta ze wszystkich uroków świata. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart...

Film bardzo się nam podobał i całą drogę powrotną do internatu wymienialiśmy się naszymi wrażeniami i opiniami po jego obejrzeniu.

Za nami już kolejne - ostatnie z serii - spotkanie z przedstawicielami Koła Naukowego Dietetyków URz. Dzisiaj rozmawialiśmy na temat wpływu reklamy na dietę nastolatka, a na koniec zajęć wszystkie uczestniczki pracowały w grupach nad przygotowaniem własnej reklamy wybranego produktu spożywczego. Zajęcia były bardzo ciekawe, a przy okazji okazało się, że kilka z dziewcząt to ukryte talenty sprzedażowe, które potrafiłyby sprzedać klientowi chyba wszystko:-)

Serdecznie dziękujemy naszym gościom za poświęcony czas, przekazaną wiedzę i sporą dawkę dobrej zabawy:-)

Czas płynie nieubłaganie. Znowu mamy kwiecień, a w naszym internacie to czas, kiedy żegnamy kolejny rocznik absolwentów. W tym roku pożegnalne spotkanie dla tegorocznych maturzystów odbyło się w czwartek, 11 kwietnia, a zostało przygotowane przez najmłodsze dziewczęta z grupy I wraz z Bartkiem i Dominikiem. Było dowcipnie i z przymróżeniem oka, było też nostalgicznie i refleksyjnie. Wszyscy maturzyści otrzymali drobny upominek "na szczeście", a pani Kierownik oraz każdy z wychowawców zostali obdarowani pięknym kwiatem oraz pamiątkową kartką z podpisami wszystkich tegorocznych absolwentów. Poniżej kilka zdjęć z naszej uroczystości - zachęcamy do obejrzenia.

W środę, 10 kwietnia grupa teatralna działająca od kilku lat w naszym internacie wzięcia udział w XII Podkarpackich Spotkaniach Teatralnych "Zwierciadła". Odbywający się w Zespole Szkół Nr 1 konkurs zgromadził różne grupy teatralne z całego Podkarpacia, a dla nas był świętną okazją do zaprezentowania naszego spektaklu pt. "Co się na tej wsi porobiło ..?", który przygotowywaliśmy w bieżącym roku szkolnym i dzięki "Zwierciadłom" mogliśmy wypróbować nasze aktorskie umiejętności poza internackimi ścianami. Nowe miejsce, nowi widzowie, profesjonalne jury, a mimo to nasza młodzież zdołała opanować tremę i zagrać spektakl bez zarzutu. Brawo Wy ! :) Udział w konkursie rozpalił na nowo aktorskiego ducha w grupie i stał się bodźcem do nowych teatralnych pomysłów.
 

Z okazji Dnia Scrabble część naszego planszówkowego spotkania 9 kwietnia poświęciliśmy właśnie tej grze, która okazał się być dla nas swoistym pojedynkiem intelektualnym. Zagraliśmy również w grę "Mafia", a całe spotkanie zakończyło się rozgrywką w "Bang". Dziękujemy za mile spędzony wieczór:-)

W środę wieczorem w naszym internacie  królowała muzyka i tańce. Młodzież w trakcie dyskoteki zadbała o repertuar muzyczny tańcząc w rytmie znanych przebojów. Wspólna zabawa była nie tylko źródłem radości, ale stała się okazją do integracji. 

Wieczorne spotkanie w kobiecym gronie 26 marca upłynęło nam przy kubku gorącego budyniu przy okazji Światowego Dnia Budyniu. Tym razem nasze rozmowy dotyczyły tradycji wielkanocnych.

Podkategorie