Po raz kolejny uczniowie klas trzecich realizujący innowację prawno-policyjną mieli okazje uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie - Rzeszowską Szkołę Wyższą. Zajęcia składały się z trzech części: wykładu praz z zajęć praktycznych: symulowanej rozprawy sądowej oraz z rozprawy prowadzonej przez uczestników Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.

Wykład poprowadził radca prawny z Axelo Ostrowski Domagalski i Wspólnicy Sp.k. - Tomasz Bek. Tematyka dotyczyła statusu prawnego młodego człowieka - m.in.zdolności prawnej, kwestii bycia podmiotem praw i obowiązków oraz skutków prawnych pełnoletniości.

Prowadzący przybliżył również kwestie zwierania umów: w lokalu, poza lokalem oraz na odległość. Było to niezwykle interesujące - zwłaszcza w nawiązaniu do ostatnich (wrzesień 2016) zmian w tym zakresie.

Bardzo oczekiwanym elementem spotkania była symulowana rozprawa sądowa z zakresu prawa cywilnego. Temat niezwykle aktualny - zawarcie umowy o świadczenie usług  (umowa zawierana na odległość) - tzw. Pobierczek - 10 dni bez opłat. Pozwany zgodnie z regulaminem serwisu miał do zapłaty niemalże 1000 zł w związku z korzystaniem z jego usług. Powód domagał się zapłaty pomimo faktu, iż pozwany wykazywał dokumenty potwierdzające odstąpienie od umowy. Wyrok sądu - oddalenie roszczeń powoda.

Jednak chyba najbardziej emocjonującym momentem była rozprawa prowadzona przez słuchaczy  Akademii. W rolę sędziego wcielił się uczeń -  Dominik Wcisło z klasy III e. I chociaż wyrok, jaki zapadł, był oczekiwany przez wszystkich -  to chyba najbardziej zaskoczyło zachowanie Sędziego w stosunku do uczestników. Zostali poinformowani o możliwości ukarania karą grzywny w związku z zakłócaniem spokoju na sali rozpraw :)