Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

W jaki sposób można świętować ten dzień? Jak sama nazwa mówi w tym dniu królują niespodziewane pocałunki, które mogą stanowić wyraz uczuć, podziękowania lub przywitania.

Pocałunek jest stałym elementem wielu kultur i tradycyjnych zwyczajów. Kiedy najczęściej obdarowujemy krótkim całusem?

Pocałunek o północy w noc sylwestrową jest jednym z przyjemniejszych noworocznych symboli. Zwyczaj pochodzi ze starożytnych rzymskich festiwali równości i pojednania ku czci Saturna oraz obchodów związanych z przesileniem zimowym. W tym czasie starożytni przodkowie obdarowywali całusami, które stanowiły sposób na przetrwanie miłości oraz przyciągnięciem szczęścia w nadchodzącym roku. W trakcie sylwestrowej nocy pocałunek o północy jest wyrazem nadziei i bliskości zakochanych osób.

Kolejnym symbolicznym całusem jest pocałunek ślubny. Ten zwyczaj również prawdopodobnie pochodzi ze starożytnego Rzymu, gdzie na półwyspie Apenińskim pocałunek przed grupą ludzi był świadectwem zaręczenia się dwojga osób. Pocałunki również świadczyły o gwarancji wszelkich umów.

Dość starym i coraz rzadszym zwyczajem jest całowanie kobiety w rękę na powitanie. Według dzisiejszego savoir-vivre, całowanie w rękę nie powinno odbywać się pod gołym niebem, w komunikacji publicznej i innych miejscach publicznych oraz w pracy. Należy pamiętać, że pierwsza z inicjatywą wychodzi kobieta, unosząc rękę w stronę mężczyzny, ale decyzja pocałowania dłoni podejmowana jest w całości przez panów. Co ciekawe, gdy w towarzystwie zostanie pocałowana ręka kobiety to każda dziewczyna musi zostać w ten sam sposób przywitana. Całus w rękę wymaga jednak pewnego taktu oraz wyczucia, bowiem nie każda dama aprobuje taki sposób przywitania.

Dzień Niespodziewanego Całusa jest okazją do wręczenia pocałunków najbliższym osobom. To dzień, który warto spędzić „całuśnie” z ukochanymi osobami.

Źródło: bimkal.pl