Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Święto zostało uchwalone 2 grudnia 2008 roku podczas zebrania Komitetu Statystyki i Ekonometrii Państwowej Akademii Nauk. Data ta ściśle powiązana jest z obradami Sejmu Czteroletniego z 1789 roku. Właśnie wtedy 9 marca Fryderyk Józef Moszyński wystąpił z inicjatywą przeprowadzenia spisu statystycznego w Polsce. Pomysł ten spotkał się z aprobatą i już 22 czerwca przeprowadzono pierwszy spis ludności Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Uchwalono również konstytucję noszącą nazwę „Lustracja dymów i podanie ludności”. Celem spisu było ściągnąć podatek na utrzymanie stutysięcznej armii. Wiarygodność pierwszego statystycznego spisu była nie do końca rzetelna, ponieważ pominięto szlachtę. Badania pod kątem społeczno–zawodowym przeprowadzono jedynie u chłopów, mieszczan i Żydów. Z wynikami zapoznano się na sesji sejmowej 19 kwietnia 1790 roku. Hrabia Moszyński był również twórcą tabel statystycznego spisu oraz statystycznych obliczeń, ile należy przekazać podatków na wojsko. Co ciekawe, spis był anonimowy, zawierał informacje o ilość mieszkańców gospodarstwa, ich statusie społecznym i zawodowym.

W następnych latach polska statystyka spotkała się z kryzysem wywołanym przez rozbiory, działała w formie polityczno–organizacyjnej w poszczególnych zaborach.

Dzień Polskiej Statystyki ma promować i popularyzować statystykę jako naukę nie tylko wśród uczonych, jest również okazją do informowania opinii publicznej o wynikach naukowych badań statystycznych.

http://kalendarzswiatnietypowych.pl/