Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet obchodzony jest 8 marca przez kobiety na całym świecie. Wydarzenia organizowane w tym dniu podkreślają wartość i znaczenie równego traktowania kobiet i mężczyzn. Każdej edycji święta towarzyszy temat przewodni, który poruszany jest na konferencjach, wystawach czy innych wydarzeniach.

Prawa kobiet od wielu lat zajmują pierwsze miejsca na liście priorytetów UNESCO i ONZ, ale wciąż stanowią jedne z najważniejszych wyzwań. Problemy dotyczące praw kobiet ściśle związane są z innymi globalnymi problemami, takimi jak ubóstwo, przemoc czy wykluczenie społeczne. Corocznie, międzynarodowy Dzień Praw Kobiet staje się okazją do przeanalizowania i omówienia sytuacji kobiet na świecie, zwłaszcza równouprawnienia w sferze prywatnej i zawodowej. Pomimo wielu działań organizacji międzynarodowych w celu wyeliminowania niesprawiedliwego traktowania kobiet w pracy, to wciąż pojawiają się sytuacje, w których kobiety mają mniejsze szanse na uzyskanie awansu zawodowego. Wyniki badań prowadzonych przez ONZ przedstawiają skalę światowego problemu: dwie trzecie analfabetów oraz osób najbiedniejszych to kobiety a ponad 30 milionów dziewczynek nie uczęszcza do żadnej szkoły. Kobiety częściej są ofiarami przemocy ze strony mężczyzn, zaś na świecie więcej kobiet w wieku 15-44 lat umiera na skutek przemocy, niż przez nowotwory lub w wyniku wypadków drogowych. Codziennie trzy kobiety umierają na skutek odniesionych ran.

Prawa kobiet stanowią także jeden z ważniejszych tematów zainteresowania UNESCO, a od 2008 roku należą do jednego z dwóch priorytetów globalnych organizacji. Działania UNESCO skupiają się na realizacji programów dotyczących upowszechniania praw kobiet do edukacji, pracy i sprawiedliwego traktowania. Innym obszarem działalności UNESCO jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Corocznie, przed obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet, inaugurowana jest światowa kampania „ Woman Make the News”, dążąca do upowszechniania wśród mediów problematyki równego traktowania płci i zwiększenia roli kobiet w procesach decyzyjnych.

Żródło: bimkal.pl