Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Piegi… dla jednych są źródłem kompleksów, inni uważają, że dodają uroku. Niezależnie od podejścia posiadacze piegów powinni szczególnie troszczyć się o swoją cerę w lecie i bardzo ostrożnie korzystać z kąpieli słonecznych, ponieważ pod wpływem słońca piegi mogą ciemnieć i tworzyć plamy. 

Piegi – te drobne, gładkie plamki umiejscowione najczęściej na skórze twarzy, szyi, dekoltu i przedramion u osób z jasną karnacją – dla jednych są urocze, dla innych stanowią jedynie defekt kosmetyczny, który pragną ukryć. Niemniej jednak wszyscy posiadacze piegowatej cery muszą o nią troskliwie dbać, szczególnie w okresie letnim. Występowanie piegów jest uwarunkowane genetycznie. Przyczyną ich powstawania jest nadmiar barwnika – melaniny – w melanocytach. W zależności od ekspozycji na promieniowanie słoneczne piegi charakteryzują się różnym stopniem natężenia barwy. Stąd też w okresie jesienno-zimowym piegi są mniejsze i jaśniejsze, natomiast w sezonie wiosenno-letnim ciemnieją i zwiększa się ich ilość.

Co wpływa na powstawanie piegów?

  • słońce - promieniowanie UV uaktywnia melanocyty, w efekcie czego dochodzi do tworzenia się barwnika, a ponieważ funkcjonowanie melanocytów - w przypadku skóry piegowatej - jest zaburzone, dochodzi do powstawania coraz większej liczby piegów.
  • geny - skłonność do powstawania piegów to wynik posiadania wariantu genu MC1-R, który reguluje, jaki rodzaj melaniny jest produkowany przez naszą skórę. Dziedziczy się go po rodzicach tak jak kolor włosów czy kolor oczu.  
  • hormony - piegi i przebarwienia często pojawiają się u kobiet w trakcie ciąży, stosowania antykoncepcji hormonalnej czy też menopauzy, co jest związane z wahaniami hormonalnymi.
  • leki - niektóre z zażywanych przez nas leków jak np. barbiturany, fenyloftaleiny, środki przeciwmalaryczne mogą spowodować tworzenie się na skórze piegów i przebarwień.
  • kosmetyki fotouczulające - perfumy i dezodoranty oraz kremy zawierające w składzie retinol i kwasy owocowe, w połączeniu ze słońcem mogą wywołać reakcje fotouczulające, objawiające się np. przebarwieniami na skórze.
  • choroby i schorzenia - przebarwienia na skórze mogą być objawem różnego rodzaju chorób, jak np.: cukrzycy, niewydolności wątroby i nerek, nowotworu jajnika.

Pieleęgnacja skóry z piegami

Wakacyjne słońce sprawia, że na naszych twarzach pojawiają się delikatne piegi, które mogą być dodawać nam uroku. Musimy jednak pamiętać, że zwiększony kontakt ze słońcem może spowodować, że przestaniemy nad nimi panować i staną się dla nas urodowym defektem.  Aby uniknąć większej ilości piegów oraz przebarwień, na które są narażeni posiadacze piegowatej, jasnej cery, należy stosować się do kilku zasad:

  • Unikać ekspozycji na słońce między godziną 12:00 a 15:00.
  • Osłaniać głowę kapeluszem lub czapką.
  • Jeśli to możliwe przebywać w cieniu (pod parasolem, w namiocie).
  • Stosować preparaty na skórę o wysokim faktorze ochronnym (SPF50).
  • Po kąpielach słonecznych warto zastosować kremy zawierające antyoksydanty, które wspomagają regenerację skóry i zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry.

Tekst pochodzi ze strony: https://www.ziko.pl/