Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. O czym mowa? O migdałach! Te orzechy zawierają wiele witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowej pracy naszego organizmu.Migdały często uznaje się za orzechy, choć w rzeczywistości są to nasiona owoców migdałowca zwyczajnego – rośliny przybierającej postać krzewu lub niewielkiego drzewa. Mają zastosowanie w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, ceni się je również za właściwości lecznicze.

Migdały to nasiona blisko spokrewnionego z brzoskwinią migdałowca zwyczajnego (Amygdalus communis) – ciepłolubnej rośliny pochodzącej z Azji Środkowej i Mniejszej, która przez wieki rozprzestrzeniła się w Europie Południowej, Afryce Północnej czy na Kaukazie. Przyjmuje postać krzewu lub niewielkiego drzewa. Owoc, podobny do brzoskwini, charakteryzuje się szarozieloną, włóknistą okrywą, która jesienią, pękając, uwalnia pestkę zawierającą nasienie – jedyną zdatną do konsumpcji część rośliny. Z jednego drzewa można zebrać rocznie około 20 kg migdałów, które są bardzo popularnym produktem spożywczym, dlatego wciąż poszerza się obszar uprawy migdałowca. Największym producentem migdałów na świecie są Stany Zjednoczone, a zwłaszcza Kalifornia.

Właściwości zdrowotne migdałów

Migdały to bardzo wartościowa przekąska ale też dodatek do potraw lub deserów. Nasiona dostarczają m.in. dużo składników mineralnych, zwłaszcza:

  • wapnia (podstawowy budulec kości i zębów),
  • magnezu (niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz układu nerwowego, przyczyniający się do złagodzenia uczucia zmęczenia),
  • cynku (dba o utrzymanie prawidłowego widzenia, pozwala zachować zdrową skórę, włosy czy paznokcie),
  • żelaza (pomaga w transporcie tlenu, a także produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny),
  • manganu (ważny dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego),
  • fosforu (podobnie jak wapń wspomaga utrzymanie mocnych kości i zębów).

Właściwości zdrowotne migdałów wynikają również z wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obniżają one ciśnienie krwi oraz stężenie „złego cholesterolu (LDL), przeciwdziałają miażdżycy, zawałowi serca oraz innym problemom z układem krążenia, a także zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy.

Wartości odżywcze migdałów to ponadto zasługa innych cennych składników nasion migdałowca zwyczajnego, czyli wpływającego korzystnie na pracę jelit błonnika, łatwo przyswajalnego białka, a zwłaszcza witaminy E, która wspomaga procesy widzenia, wpływa na wydolność mięśni i jest silnym przeciwutleniaczem, hamującym procesy starzenia organizmu, szczególnie skóry. To dlatego migdały są chętnie stosowane w przemyśle kosmetycznym, można je znaleźć w składzie balsamów do kąpieli, kremów do twarzy czy preparatów do pielęgnacji włosów.

Kaloryczność migdałów 

Migdały dostarczają sporo kalorii – 100 g zawiera około 580 kcal. Jednak nie oznacza to, że osoby z nadwagą lub obawiające się nadprogramowych kilogramów powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania nasion migdałowca zwyczajnego. Duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które skutecznie regulują przemianę materii i zapobiegają rozrostowi tkanki tłuszczowej, powoduje, że migdały mogą być wartościową przekąską. Dostarczają one także sporo błonnika, wypełniającego żołądek i przeciwdziałającego szybkiemu atakowi głodu. Jednak nalezy pamiętać, ze ze spożywaniem migdałów na pewno nie należy przesadzać. Ich nadmiar w jadłospisie grozi wystąpieniem zaparć i innych problemów żołądkowych. Przyjmuje się, że dziennie powinno się zjadać nie więcej niż 4 migdały w postaci przekąski między posiłkami lub dodatku do potraw czy deserów.

Mleko migdałowe

W wartości odżywcze bogate jest także mleko migdałowe, które można kupić w sklepie lub samodzielnie przygotować w domu. Szklankę obranych ze skórki migdałów zalewa się trzema szklankami wody mineralnej i zostawia na noc. Następnie całość należy zmiksować blenderem, dosłodzić (np. syropem klonowym), przecedzić przez sito i dodać jeszcze szklankę wody mineralnej. Napój można przyprawić do smaku cynamonem.

Migdały – zdrowe czy trujące?

Wyróżnia się dwa rodzaje migdałów: słodkie i gorzkie. Pierwsze z nich wykazują duże właściwości odżywcze i mogą być bez obaw spożywane. Migdały gorzkie zawierają natomiast amigdalinę, czyli naturalną toksynę roślinną, która podczas rozkładu w organizmie wydziela silnie trujący kwas pruski. Jego nadmiar powoduje ból i zawroty głowy, zaburzenia psychiczne czy ruchowe, a w ciężkich przypadkach zatrzymanie akcji serca, śpiączkę, a nawet śmierć. Nie należy jeść migdałów gorzkich, które dopiero po odpowiednim przetworzeniu przemysłowym używane są do wzbogacania smaku żywności i napojów, w tym likierów (np. amaretto), ciastek i ciast.

https://zdrowie.tvn.pl/a/migdaly-wlasciwosci-i-kalorie-zdrowe-czy-trujace