Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Dzień Singla obchodzono po raz pierwszy w 2005 roku. Jego pomysłodawcą jest Trevor Mcwanda, a całą inicjatywę należy oczywiście traktować z przymrużeniem oka. Już sama data mówi wiele: 15 lutego - zaledwie dobę po walentynkach. Dlaczego akurat wtedy? Powód jest następujący: 15 lutego obchodzimy dzień świętego Faustyna - patrona samotnych serc.

Dzień Singla to święto osób, które nie obchodzą walentynek. Sposób obchodzenia Dnia Singla - tak samo jak Święta Zakochanych - to kwestia indywidualna. Jedni spędzą go pod kocem z kubkiem gorącej herbaty i dobrą książką w ręku, inni w towarzystwie Netflixa, a jeszcze inni wśród znajomych, a może i nawet na imprezie dla singli. Najważniejsze jest to, aby spędzić go w taki sposób, który będzie dla nas odpowiedni. Obecnie Dzień Singla najchętniej obchodzą Włosi – przekornie do stereotypu, że to najbardziej romantyczny i rodzinny naród. W innych krajach świętowanie Dnia Singla nie jest jeszcze bardzo popularne, chociaż statystyki wyraźnie pokazują, że grupa osób bez pary stale się powiększa. W samej Polsce jest ich ponad 5 milionów. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego z 2017 roku jednoosobowe gospodarstwa domowe w Europie stanowią aż 33,6%. Współcześnie coraz więcej osób za swój priorytet uznaje rozwój kariery zawodowej i pasji, świadomie przekładając lub rezygnując z założenia rodziny, w zamian obierając sobie inne priorytety.

W Europie coraz więcej miejsc promuje to nietypowe święto, a także na co dzień stara się dostosowywać do singli – ich potrzeb i wymogów. Wiele barów, pubów i kin organizuje specjalne wydarzenia z myślą o osobach stanu wolnego. Tematyczne imprezy dla tej grupy to dobra okazja, aby pobawić się w gronie osób, wyznających podobne życiowe poglądy. Nowym trendem jest także umieszczanie pojedynczych stolików w restauracjach – w Holandii kilka lat temu powstała cała taka restauracja. W Stanach Zjednoczonych od kilku lat popularność zyskują imprezowe wycieczki dla singli do Brazylii, w której nie obchodzi się walentynek, a dodatkowo w tym czasie trwa tam karnawał. Inaczej sytuacja wygląda w Azji, a szczególnie w Chinach, gdzie Dzień Singla obchodzony jest 11 listopada. Dlaczego akurat wtedy? Bo w dacie 11.11. występują cztery „samotne” jedynki. Określa się go dodatkowo nazwą Double 11 lub 11.11 Global Shopping Festival. Jego idea przypomina amerykański Black Friday i Cyber Monday – przede wszystkim lansowane jest szaleństwo zakupów. To właśnie tego dnia organizowane są wielkie wyprzedaże, z których chętnie korzystają klienci z całego świata. Dzień Singla ma pozwolić zamanifestować radość ze swojej niezależności, a zarazem pokazać, że życie w pojedynkę wcale nie jest gorsze.

Źródła: www.kalbi.pl, www.empik.com, https://dziennikbaltycki.pl