Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Czy kawa i ciasto to niemiecki wynalazek?

Tak, tradycja popołudniowej kawy jest faktycznie uważana za niemiecki wynalazek. Korzenie tej tradycji sięgają prawdopodobnie pierwszych kawiarni w Niemczech w XVII wieku, skąd rozprzestrzeniła się ona na Austrię, Anglię i dotarła aż do USA. Dlatego też 7 kwietnia obchodzony jest tam Dzień Ciasteczek Kawowych („National Coffee Cake Day”), podczas którego nie brakuje niemieckich ciast, takich jak tort szwarcwaldzki.

Co Johann Sebastian Bach ma wspólnego z kawą?

W XVII wieku kawa była dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla klas uprzywilejowanych. W kawiarniach odbywały się również koncerty. I tak na przykład Johann Sebastian Bach wykonał w lipskiej kawiarni Zimmermanna w 1734 roku słynną „Kantatę o kawie”, w której picie kawy jest wyszydzane jako zły nawyk.

Napój dla elit?

Wraz z uprzemysłowieniem kawa stała się popularnym napojem i coraz częściej pito ją w zaciszu domowym. Podczas dwóch wojen światowych powstało wiele substytutów kawy, takich jak Muckefuck, czyli kawa zrobiona ze słodu lub cykorii. Delektowanie się prawdziwą kawą znów stało się luksusem i niedzielnym rytuałem, celebrowanym dla gości przy użyciu specjalnych naczyń i domowych wypieków.

Poniżej przepis na przepyszne ciasteczka kawowe do wypróbowania w dzisiejsze święto:-)

Składniki:

  • 2 jajka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3 łyżki kawy rozpuszczalnej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 torebki cukru waniliowego
  • 1 łyżka kakao
  • 70 g miękkiego masła
  • 2 i 1/2 szklanki mąki

Sposób wykonania:

Jajka i cukier wkładamy do głębokiej miski i miksujemy do uzyskania kremowej masy. Następnie dodajemy kawę, proszek, cukier waniliowy i kakao. Najpierw miksujemy na wolnych obrotach i stopniowo je zwiększamy. Dodajemy masło i miksujemy do uzyskania gładkiego ciasta. Na końcu małymi partiami wsypujemy mąkę nie przerywając miksowania. Gdy wszystko jest dokładnie zmiksowane, robimy z ciasta kulki, układamy na blaszce wyłożonej matą silikonową lub papierem do pieczenia. Każdą kulkę lekko spłaszczamy naciskając widelcem lub specjalnymi stempelkami do ciastek. Pieczemy w temperaturze 200 stopni ok. 12 minut.