Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

31 marca to Światowy Dzień Budyniu. Deser ten cieszy się popularnością od wielu lat i podawany jest na różne sposoby - od wersji podstawowej jako oddzielny deser w miseczce z dodatkami (np. bitą śmietaną, owocami czy polewami o rozmaitych smakach) po deser, w którego składzie znajdziemy budyń jako dodatek, np. ciasta, bułki słodkie, pączki, naleśniki itd.

Budyń to smaczna przekąska, którą zazwyczaj w naszych domach podaje się jako podwieczorek. To deser lubiany przez prawie wszystkie dzieci i dorosłych. Można go serwować na zimno, na ciepło, w kubku czy w miseczce. Możemy go przygotowywać na mleku zwykłym, ryżowym i sojowym.

Nie ma dokładnych informacji, kto go wymyślił. Przepisy na potrawy mleczne z dodatkiem mąki i jajek, które jadło się po ostudzeniu, pojawiają się już w średniowiecznych książkach kucharskich. Współczesna wersja została zapisana w 1745 roku przez Hannah Glasse. Budyń powstaje ze zmieszania mleka, mąki, jajek i dodatków takich jak ryż czy kasza manna. Można wrzucić kandyzowane owoce, migdały lub orzechy. Budyń może być pieczony lub gotowany na parze. To tradycyjna potrawa kuchni angielskiej, chociaż polska nazwa tego deseru przypomina słowo francuskie.

Czy wiedzieliście, że początkowo budyń, po francusku „boudin”, po angielsku „pudding”, kiedyś było daniem mięsnym? Powstawał z gotowania wnętrzności zwierząt!
Światowy Dzień Budyniu to doskonała okazja do tego, aby samodzielnie zrobić budyń w domu, bez użycia gotowych półproduktów. Każdy z nas zna budyń dostępny w sklepach, w formie proszku, który należy rozpuścić w niewielkiej ilości mleka i dolać do pozostałej części gotującego się mleka, a następnie zagotować. Jednak samodzielnie w domu możemy wykonać własny budyń, w zdrowszej wersji! Jak to zrobić? Wystarczy zagotować w mleku kaszę jaglaną (najlepiej użyć w tym celu mleka roślinnego bio), następnie zblendować ugotowaną kaszę wraz z ksylitolem (najzdrowsza wersja cukru), dodać ulubione dodatki i gotowe! Taki deser posmakuje nawet tym, którzy nie lubią tradycyjnego budyniu ze względu na jego konsystencję;)

Jak przygotować budyń?
Zamiast biec do sklepu po budyń w torebce, można w prosty sposób przygotować go samodzielnie. Podstawą są 3 główne składniki – mleko, mąka ziemniaczana (albo mąka pszenna i ziemniaczana) oraz cukier. Jednak taki budyń będzie nieco “bez smaku”, potrzebne więc będą dodatki, np. wanilia, mus owocowy, karmel czy kakao.
Mleko trzeba zagotować, mąkę wymieszać bardzo dokładnie z niewielką ilością mleka, a następnie wlać do garnka z mlekiem gotującym się. Wystarczy już tylko wsypać dodatki i doprowadzić do wrzenia. Koniecznie trzeba pamiętać o mieszaniu – w budyniu bardzo łatwo robią cię niesmaczne grudki. Przestudzony deser podzielmy na porcje i udekorujmy – bitą śmietaną, sosem owocowym lub czekoladowym, posiekanymi migdałami, wiórkami kokosowymi czy innymi dodatkami.

Przepis na prosty budyń

Składniki:

  • mleko – 2 szklanki
  • wanilia – 0,5 laski 
  • mąka ziemniaczana – 2 łyżki
  • cukier – 2 łyżki

Sposób przygotowania:

Wanilię zetrzyj na drobnej tarce. Do cukru dodaj mąkę oraz pół szklanki schłodzonego mleka. Całość wymieszaj do momentu, aż nie będzie grudek. Resztę mleka wlej do garnka i zagotuj razem z wanilią. Do wrzącego mleka wlej wcześniej przygotowane mleko z mąką i cukrem. Wszystko razem zagotuj ciągle mieszając, aż do zgęstnienia budyniu.

Smacznego!