Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro. Główną przyczyną utworzenia Światowego Dnia Wody było zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem z niewystarczającą ilością wody pitnej.

W tym roku obchody Światowego Dnia Wody odbywają się pod wspólnym hasłem „Docenianie wody”. Wartość wody to znacznie więcej niż jej cena - woda ma ogromną i złożoną wartość dla naszych gospodarstw domowych, żywności, kultury, zdrowia, edukacji, ekonomii i integralności naszego środowiska naturalnego. Woda to życie, bez niej nasz świat nie mógłby istnieć. Co o niej wiemy?

  • stanowi 60 - 70% masy ciała dorosłego człowieka, 75% masy ciała dziecka, a w przypadku noworodka – ponad 80% masy ciała i 75-80% masy mózgu,
  • zajmuje 72% powierzchni naszej planety. Wody słodkie stanowią zaledwie 2,5% całkowitych zasobów, a z tej objętości aż  68,7% uwięziona jest w lodowcach i śniegach. Magazynem słodkiej wody są też wody gruntowe do głębokości 100 m – stanowią 30%. Niewielka część słodkiej wody - ok. 0,3% - to rzeki, bagna i jeziora,
  • 1,2 miliarda ludzi ma utrudniony dostęp do wody,
  •  na tle Europy Polska znajduje się na 22 miejscu pod względem ilości wody na jednego mieszkańca.

Mimo to jesteśmy szczęśliwcami! Na co dzień mamy wodę i nie wyobrażamy sobie jej braku. Odkręcamy kurek i po postu jest. A skąd się bierze? Co trzeba zrobić żeby do nas dotarła czysta i smaczna? Nie zastanawiamy się. Ona po prostu musi być, bo niezbędna jest codzienna kąpiel, pranie, zmywanie naczyń, kawa i herbata… 

Niestety! Zapasy słodkiej wody nie są niewyczerpywalne! I tu pojawia się nasza rola. Co każdy z nas może zrobić?

  • sprawdzaj, czy z kranu nie cieknie woda – 1 kropla na sekundę to rocznie ok. 11 935 litrów wody.
  • strumień wody nie musi wypływać z maksymalną siłą – woda nie będzie chlapać a i tak umyjesz to co planujesz!
  • bierz szybki prysznic zamiast kąpać się w wannie – 1 minuta kąpieli pod prysznicem to około 10 litrów wody, a pełna wanna to 180 litrów!
  • woda nie musi stale płynąć – myjąc zęby nabieraj wodę do kubka i zakręcaj kurek!
  • spłuczka ma dwa przyciski. Wykorzystuj je rozsądnie – czasem wystarczy mniejsza ilość wody do spłukania. Pomyśl!
  • używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy są już pełne – zużyjesz mniej wody, a efekt prania będzie taki sam. Rzadziej piorąc wprowadzasz mniej szkodliwych substancji do środowiska.
  • zbieraj deszczówkę – możesz ją użyć do podlewania ogrodu, mycia samochodu, podjazdu i zmniejszysz zagrożenie lokalnymi podtopieniami!
  • podlewaj ogród racjonalnie – podlewaj rano lub wieczorem, sadz dobrze dobrane rośliny w optymalnych lokalizacjach, zastanów się, czy części trawnika nie możesz zastąpić kwietną łąką nie wymagającą podlewania! Wygląda pięknie!

Zachęcamy również do zapoznania się z filmem: https://www.youtube.com/watch?v=_yxt_rK0tOc

Źródła: www.ekoagora.pl, www.bimkal.pl, www.gov.pl , www.pah.org.pl