Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Pyszne, chrupiące wypieki w kształcie półksiężyca. Najczęściej serwowane na słodko, z serem, czekoladą lub dżemem. Rogaliki, bo o nich mowa, mają również swoje święto. Chociaż wszyscy znamy ten przysmak, to wciąż wiemy o nim zaskakująco mało.

Rogaliki to smakołyk, którym ludzie zajadają się od wieków. Już w czasach pogańskich słowiańskie plemiona wypiekały nadziewane bułeczki. Ciasto zawijano w kształt przypominający róg woła, co mocno przypominało znanego nam współcześnie rogalika. W średniowieczu rogale pojawiały się na stołach ucztujących rycerzy. Dotyczy to konkretnie rogali świętego Marcina. Ich kształt interpretowany był wtedy jako podkowa, którą rzekomo miał zgubić koń świętego Marcina.

Obecnie rogale świętomarcińskie przygotowywane są 11 listopada z okazji Dnia Świętego Marcina. Tradycyjnie robione są w Poznaniu i niektórych miastach Wielkopolski. Są także głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Powstały też różne wariacje na temat tego smakołyku. "W Kielcach ogromną popularnością cieszą się rogale świętokrzyskie, przygotowywane właśnie na wzór świętomarcińskich. Są przede wszystkim wypełnione nie białym, a niebieskim makiem." - mówi Lidia Broniś, szefowa produkcji w Cukierni Świat Słodyczy w Kielcach.

Obecnie na rynku cukierniczym dostępnych jest mnóstwo rogalikowych wariacji. Można je zajadać zarówno na słodko jak i w wersji wytrawnej. Które są najpopularniejsze? "Tak naprawdę to wszystko zależy od gustu i od tego, na co aktualnie mamy ochotę. Do kawy idealnie sprawdzą się wypieki serwowane na słodko, na przykład z czekoladą, serem lub marmoladą. Dobrym pomysłem będą też te podawane z lukrem." - dodaje Lidia Broniś.

Rogaliki w wersji wytrawnej idealnie sprawdzą się jako przekąska podczas imprez. Croissanty z żółtym serem i szynką będą sycącym posiłkiem.

Sekret tkwi w cieście. Tradycyjnie rogale wykonywane są z ciasta drożdżowego. Rogaliki maślane robi się z ciasta, którego głównymi składnikami są mąka pszenna, drożdże i, oczywiście, spora ilość masła. W przeciwieństwie do tradycyjnych, pieczonych z ciasta drożdżowego, nie mają chrupiącej skórki i są o dużo bardziej miękkie. Te w wersji maślanej najczęściej nadziewa się dżemem, budyniem lub serem. Rogale można zrobić też z kruchego ciasta. To najpopularniejsza odmiana, która stanowi jeden z ulubionych deserów ludzi w wielu krajach.

Podstawą croissantów jest z kolei ciasto francuskie. Tradycyjnie nie zawierają one nadzienia, chociaż w Polsce często można je dostać w wersji z czekoladą. "Ważne, żeby były dobrze wypieczone i chrupiące, ale miękkie. Dobór nadzienia to już kwestia preferencji smakowych. Na rynku jest obecnie ogromny wybór rogalików, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie." - dodaje szefowa produkcji w Cukierni Świat Słodyczy w Kielcach.

Dzisiaj, z okazji Dnia Rogalika, warto sięgnąć po ten pyszny wypiek. To idealny dodatek do porannej kawy.

Smacznego!

Źródło: 
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/w-czwartek-dzien-rogalika-na-czym-polega-jego-fenomen-wideo/ar/c17-14749862