Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Święto to zostało ustanowione 17 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na wniosek Światowej Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży. Obchody święta są inicjatywą należącą do Światowego Programu Działań na Rzecz Młodzieży.

Celem święta jest uaktywnienie młodzieży, zachęcenie jej do działań na rzecz rówieśników i społeczności lokalnej, wymiana poglądów, przedstawianie władzom pomysłów i sugestii dotyczących rozwiązywania kwestii związanych z młodzieżą w danym kraju. Obchody organizowane są co roku pod innym hasłem przewodnim, które określa główne zagadnienia danej edycji święta. W trakcie Międzynarodowego Dnia Młodzieży odbywają się liczne konferencje, dyskusje, spotkania z przedstawicielami władz, warsztaty oraz przedsięwzięcia artystyczne i charytatywne.

“Pokój, dynamizm ekonomiczny, sprawiedliwość społeczna, tolerancja – to wszystko i jeszcze więcej, w dniu dzisiejszym i jutrzejszym, zależy od wykorzystania mocy młodych ludzi. A jednak, więcej niż 400 milionów młodych kobiet i mężczyzn żyje na terenach objętych konfliktami zbrojnymi lub doświadcza zorganizowanej przemocy. Miliony młodych stawia czoła deprywacji, prześladowaniu, zastraszaniu i innym naruszeniom swoich praw. Młode kobiety i dziewczęta są szczególnie na nie narażone. Młodzi ludzie na całym świecie potrzebują bezpiecznej przestrzeni – publicznej, obywatelskiej, fizycznej i cyfrowej przestrzeni, gdzie mogliby swobodnie wyrażać swoje poglądy i podążać za marzeniami. Musimy inwestować, by młodzi ludzie mogli się kształcić, szkolić i podejmować godną pracę, wykorzystując w pełni swój potencjał” – tak brzmi przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ z 2018 roku.

W Polsce coraz częściej inicjowane są strategie pomagające w rozwoju młodzieży. Na terenie Polski działa kilka organizacji, przykładowo: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży,  Stowarzyszenie na rzecz powołania Rady Młodzieży Rzeczypospolitej, czy Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży “Młodzież Polska”. W zależności od obranego zakresu działania, to wspomniane fundacje pomagają między innymi w kwestiach socjalnych, rozwoju na rynku pracy, czy zwiększaniu aktywności politycznej. Według socjologów wiek młodzieńczy przypada między 15 a 24 rokiem życia. Według psychologów, mamy tyle lat, na ile się czujemy. Wielu 60-latków ma więcej energii, niż dzisiejsi 20 latkowie, dlatego Dzień Młodzieży to święto, które może celebrować każdy z nas.

 Źródła: www.agencja-informacyjna.com, www.wikipeedia.pl, www.fakt.pl