Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1994 roku. Początkowo było obchodzone 29 grudnia w rocznicę wejścia w życie Konwencji o ochronie różnorodności biologicznej. W 2000 r. zmieniono jednak datę na 22 maja – rocznicę konferencji w Nairobi, gdzie przyjęto uzgodniony tekst Konwencji. Zmiana nastąpiła ze względów praktycznych, aby ułatwić planowanie i organizację obchodów w wielu krajach, gdzie okres pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem jest tradycyjnie wykorzystywany jako czas urlopów.

Konwencja o ochronie różnorodności biologicznej została sporządzona podczas tzw. Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r. i jest obecnie jednym z najbardziej powszechnych porozumień międzynarodowych. Przyjęto trzy cele konwencji:

  • ochrona różnorodności biologicznej,
  • zrównoważone użytkowanie jej elementów
  • uczciwy i sprawiedliwy podział korzyści wynikających z wykorzystania zasobów genetycznych.

Różnorodność biologiczna  ma ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju i zwalczania ubóstwa, to dziedzictwo ludzkości, które należy chronić.

Konwencja o różnorodności biologicznej została ratyfikowana przez Polskę w 1996 roku. Polska jest jednym z krajów europejskich o najbogatszej bioróżnorodności. Bioróżnorodność oznacza w uproszczeniu zróżnicowanie życia na Ziemi. Mierzymy ją na różne sposoby. Można np. określić, czy gatunki są zagrożone wyginięciem i w jakim stopniu lub podać liczbę gatunków występujących na danym obszarze. Coraz częściej mówi się o zagrożeniach dla bioróżnorodności. Wiążą się one przede wszystkim z działalnością człowieka – z niszczeniem siedlisk np. pod inwestycje, z intensywnym rolnictwem, z nadmiernym eksploatowaniem lasów, z zanieczyszczeniami, ze zmianami klimatu, z wędrującymi wraz z ludźmi gatunkami inwazyjnymi.

Źródła: http://www.gdos.gov.pl, www.wfosgw.poznan.pl