Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

GMO to organizmy modyfikowane genetycznie (Genetically Modified Organisms), które powstają na skutek wprowadzenia obcych genów przy pomocy metod inżynierii genetycznej. Tego rodzaju zmian dokonuje się dla otrzymania pożądanych cech np. zwiększenia odporności na choroby lub zawartości witamin, szybszego wzrostu, przedłużenia świeżości czy poprawienia smaku.

Rośliny transgeniczne komercyjnie uprawiane są  od 1996 r., a prace nad nimi trwają już od lat 70. XX wieku. Obecnie na świecie wysiewa się lub sadzi kilkanaście gatunków roślin transgenicznych (soję, kukurydzę, pomidory, ziemniaki, lucernę, bawełnę, buraki cukrowe, rzepak, kabaczek, papaję, topolę, słodką paprykę).

Żywność genetycznie modyfikowana budzi wiele kontrowersji. Konsumenci obawiają się jej negatywnego wpływu na organizm ludzki. Z tego względu oczekują, że produkty będą w sposób wyraźny i jednoznaczny oznakowane, czy powstały z użyciem technik modyfikacji genetycznej czy nie, tak, aby mogli dokonać świadomego wyboru.

Pomimo tego, że dotychczasowe badania naukowe nie wykazały szkodliwości roślin transgenicznych dla zdrowia ludzi czy zwierząt, temat GMO wzbudza wiele emocji zarówno wśród swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jednak niezależnie od tego, po której stronie się opowiemy, należy pamiętać, że modyfikacje genetyczne to również skutki uboczne, które trudno przewidzieć.