Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju (International Day of Sport for Development & Peace, IDSDP) – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, które uznało potencjalne możliwości oddziaływania sportu na rozwój praw człowieka, społeczny i gospodarczy.

Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju pierwszy raz świętowany był w 2014 roku. Wybrana data 6 kwietnia nie jest przypadkowa, to właśnie 6 kwietnia 1896 roku odbyła się ceremonia otwarcia pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Po wielu latach przerwy idea olimpijska została wskrzeszona w 1894 roku, kiedy powołany został Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz podjęto decyzję o wznowieniu igrzysk olimpijskich. Od 1896 roku igrzyska odbywają się regularnie co 4 lata (wyjątek stanowiły lata 1916, 1940, 1944, kiedy to działania wojenne uniemożliwiły ich zorganizowanie). Od 1992 roku na zmianę co dwa lata rozgrywane są igrzyska letnie i zimowe.

Ruch Olimpijski jest stale rozwijany, jednak wartości i idea, które przyświecały twórcom nowoczesnego olimpizmu, nie zmieniają się na przestrzeni lat. Nadal aktualna jest symbolika flagi olimpijskiej, przedstawiającej pięć splecionych ze sobą kół symbolizujących unię pięciu kontynentów i spotkanie sportowców z całego świata na Igrzyskach Olimpijskich.

 

Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju to doskonała okazja do pokazania sportu nie tylko jako rywalizacji i walki o medale, ale jako siły jednoczącej ludzi z całego świata.