Zapraszamy uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie krajoznawczym "TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO", organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.
Zgłoszenia do konkursu proszę kierować do dn. 28 lutego br.do Barbary Rząsa lub Kariny Rabczak. Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularz zgody na udział w konkursie w załączniku.

Tegoroczna edycja „TURBOLANDESKUNDE – ӦSTERREICH“ sprawdza wiedzę o Austrii z następujących zagadnień tematycznych:

- podstawowe wiadomości geograficzne (np. obszar, ludność, sąsiedzi),
- podział administracyjny (np. landy/kantony i ich stolice),
- zasoby wodne, pasma górskie i szczyty,
- największe miasta, najatrakcyjniejsze miejsca, zabytki,
- symbole narodowe,
- gospodarka (np. najsłynniejsze marki przemysłu),
- środki transportu i lokomocji,
- media (np. najpopularniejsze tytuły prasy i stacje telewizyjne),
- słynne postacie (np. polityka, kultura, sport, muzyka),
- waluta,
- najważniejsze święta, tradycje i obrzędy,
- tradycyjne potrawy,
- najważniejsze daty i wydarzenia historyczne, ciekawostki o państwie i jego obywatelach.

I etap przeprowadzany jest w zgłoszonych szkołach. W dniu 10.03.2023 r. (godz. 10:30 - 12:00) uczniowie rozwiązują w grupach trzyosobowych test przesłany do zgłoszonych szkół drogą mailową przez koordynatora konkursu w regionie.

Test w formie dwujęzycznej (pytania są jednocześnie w języku polskim i niemieckim) będzie zawierał pytania zamknięte oraz otwarte na temat m. in. geografii, historii, gospodarki, kultury oraz realiów krajów niemieckiego obszaru językowego (zgodnie z zamieszczoną powyżej tematyką). Jeśli w szkole jest mniej niż 9 chętnych uczestników, uczniowie piszą test indywidualnie.

Informacja o wynikach i kwalifikacjach do kolejnego etapu pojawi się na stronie internetowej oddziału bądź koła do dnia 17.03.2023 r. Do II etapu konkursu przechodzi maksymalnie jedna drużyna z każdej zgłoszonej szkoły.

II etap regionalny odbędzie się 21.04.2023 r. z udziałem zwycięskich grup z I etapu konkursu (w tym samym składzie osobowym). Uczniowie odpowiadają na pytania zarówno w języku polskim, jak i niemieckim zawarte w prezentacji multimedialnej z zakresu wiedzy o Austrii. Uczestnicy losują pytania z puli za jeden (test wyboru po polsku), dwa (test wyboru po niemiecku) lub trzy punkty (pytania otwarte po niemiecku).

Zwycięska drużyna przejdzie do III etapu finałowego, który odbędzie się odbędzie się 04.06.2023 r. w siedzibie Goethe Institut w Krakowie i będzie miał formę mini-projektu.

Barbara Rząsa