Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Start już w najbliższą sobotę 27 marca 2021 r. o godzinie 20:30!

Jest to coroczne, ogólnoświatowe wydarzenie organizowane w ostatnią sobotę marca, które w tym roku w Polsce przebiega pod hasłem „ Godzina dla Ziemi WWF # Godzina dla Bałtyku”.
Morze Bałtyckie potrzebuje naszej pomocy, gdyż dusi się, umiera , a jego mieszkańcy znikają.
Zachęcamy do podpisywania petycji w celu ocalenia Morza Bałtyckiego i ochrony środowiska, w którym żyjemy!
https://www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-2021

„Earth Hour- Godzina dla Ziemi” to akcja , którą w naszej szkole od lat koordynuje Szkolne Koło Języka Angielskiego. Jej obchody powiązane są z zieloną polityką stworzoną przez World Wide Fund for Nature, a celem działania jest nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach oraz skłonienie do refleksji nad zmianami klimatu. Ważne jest jednak to, aby o Ziemię dbać także na co dzień np. gasić niepotrzebne światła, wybierać komunikację miejską lub rower zamiast samochodu, skracać czas porannej kąpieli pod prysznicem, wybierać lokalne i sezonowe produkty.
Każdego roku, tysiące miast na całym świecie włącza się do akcji gasząc oświetlenie najbardziej rozpoznawalnych budynków w symbolicznym geście dla naszej planety. W ubiegłym roku były to między innymi Wieża Eiffla w Paryżu, Tower Bridge w Londynie, Brama Brandenburska w Berlinie, czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
Godzina dla Ziemi WWF nie polega jednak tylko na gaszeniu świateł. Logo akcji to 60+, gdzie liczba „60” odnosi się do symbolicznej godziny, a „+” do wszystkich działań, które realizowane są po upływie tego czasu. Godzina dla Ziemi WWF ma stanowić inspirację do podejmowania realnych działań na rzecz ochrony otaczającej nas przyrody i odwrócenia szkodliwych zmian, jakie spowodował człowiek.
Ochrona Bałtyku stała się tematem polskiej edycji globalnej akcji Godzina dla ziemi, gdyż okazuje się, że nasze morze jest w fatalnej kondycji. Ze sklepowych półek znikają bałtyckie dorsze, bo stado jest już w tak złym stanie, że trzeba było drastycznie ograniczyć połowy. W sezonie letnim coraz częściej trafiamy na zamknięte kąpieliska z powodu zakwitu sinic, co jest efektem m.in. przenawożenia pól. Stale rośnie też powierzchnia martwych stref pozbawionych tlenu, co ogranicza życie w tych rejonach, a populacja morświna w Bałtyku jest krytycznie zagrożona.
Do największych jednak problemów, z którymi należy się jak najszybciej zmierzyć, jest brak zrównoważonego rybołówstwa, w efekcie czego dochodzi do utraty różnorodności biologicznej i wyczerpania żywych zasobów morza. Jeśli nie zostaną poczynione odpowiednie czynności zaradcze, to nastąpią nieodwracalne zmiany w ekosystemie morskim i sami odbierzemy sobie możliwość korzystania ze wspólnego dobra jakim jest Bałtyk.
Dlatego zachęcamy wszystkich aby włączyli się do akcji, zgasili niepotrzebne światła w sobotę 27 marca 2021 r. w symbolicznym geście ochrony naszej planety i podpisali petycję w celu skupienia uwagi odpowiednich władz na działaniach zmierzających do zapobiegania negatywnym zmianom zachodzącym w ekosystemie Morza Bałtyckiego.

Danuta Drozdowska