Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Jeżeli znajdujesz się w kryzysie psychicznym, masz problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, możesz skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

ramkapomocowa

Większość z nas szuka odpowiedzi na to pytanie. Martwienie się w kółko, oglądanie wiadomości czy scrollowanie social mediów nie pomaga w zachowaniu zdrowia psychicznego. Jeśli czujesz, że to Cię przytłacza – odłącz się. Poproś kogoś bliskiego, by informował Cię o istotnych wydarzeniach. Analiza tego, co dzieje się w Internecie nie sprawi, że będziesz lepiej przygotowany/a. Jeśli czujesz, że Cię roznosi – przekieruj energię na jakąś czynność (ćwicz, ucz się, tańcz, czytaj książkę, oglądaj serial). Możesz również zaangażować się w lokalne zbiórki na rzecz ofiar wojny. Tutaj znajdziesz kilka podpowiedzi, jak przetrwać ten trudny czas.

Możesz otrzymać wsparcie od Psychologa bądź Pedagoga Szkolnego. Jeśli czujesz, że jest Ci to potrzebne – zgłoś się osobiście, przez wychowawcę bądź napisz do nas na Teamsie. 

Każdy mijający rok to rok refleksji! Dlatego w tym roku, postanowiłam zmierzyć się z MITAMI, o których słyszę w gabinecie Psychologa Szkolnego.  

Pamiętaj, zanim zaczniesz oceniać, pierwsze zapoznaj się z faktami! 

1) "Rozmowa z Psychologiem to wstyd, bo to znaczy, że jestem wariatem" 

Większość uczniów nie zwróci uwagi na to, że wchodzisz do gabinetu Psychologa, a nawet jeśli to zauważy, nic nie wskazuje na to by miał/a sobie "coś o Tobie pomyśleć". Chodzenie do Psychologa świadczy o tym, że człowiek dba o siebie i jest świadom, jak ważne jest zdrowie psychiczne. 

Potrzeba bycia w „obiegu”, nałogowe przeglądanie Instastory czy Tiktoka podczas przerw w szkole lub wspólnych posiłków, strach przed tym, że coś ważnego może mnie ominąć.

Brzmi znajomo? Przeczytaj, co to jest FOMO i jak sobie z nim radzić.

ARTYKUŁ ZNAJDZIESZ TUTAJ

Drodzy uczniowie! Przed wami kolejna dawka wiedzy. Poniższa prezentacja zawiera informacje na temat stresu (np. czym jest eustres, czy jakie są style radzenia sobie ze stresem). Znajdziesz w niej ćwiczenia dotyczące zniekształceń poznawczych oraz proste relaksacje do samodzielnego wykonania w szkole bądź w domu. Jesteś zainteresowany? Zaglądnij! 

Drodzy Nauczyciele! Prezentacja może być także wykorzystywana podczas godzin wychowawczych. 
PREZENTACJE ZNAJDZICIE TUTAJ

Poniższa prezentacja zawiera istotne informacje na temat:

  1. Poczucia własnej wartości – Czym jest realistyczna samoocena? Czym różni się osoba pewna siebie od niepewnej? Dlaczego mamy niską samoocenę? Czym jest syndrom oszusta?
  2. Ja realne (aktualne), Ja idealne, Ja powinnościowe – czyli teoria rozbieżności Higginsa.
  3. Jak wzmocnić swoje poczucie wartości – kącik samodoskonalenia.
  4. Niska samoocena jako czynnik zwiększający ryzyko zaburzeń psychicznych.
  5. Depresja – Co to takiego? Jak rozpoznać? Kiedy udać się do psychologa szkolnego? Gdzie można jeszcze szukać pomocy?
  6. Co mówić, a czego nie osobie chorej na depresję.

Tutaj obejrzyj prezentację.

W załączeniu materiały dotyczące depresji.

Attachments:
Download this file (o_depresji.pdf)o_depresji.pdf[ ]192 kB

Wskazówki dla uczniów dotyczące efektywnej organizacji czasu i nauki znajdują sie w załączniku.