Drukuj

22 lipca 2022 roku Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił patronów roku 2023. Są nimi:

Uchwalono również, że rok 2023 jest rokiem Pamięci o Bohaterkach i Bohaterach Getta Warszawskiego.

Kopernik

Mikołaj Kopernik (1473-1543) – był prawdziwym człowiekiem renesansu: prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, duchownym, doktorem prawa kanonicznego, astronomem, astrologiem, ekonomistą, strategiem, kartografem i filologiem. Najsłynniejszym jego dziełem jest „De revolutionibus orbium coelestium. Dokonał tym samym tzw. przewrotu kopernikańskiego. Dowiódł, że ziemia kręci się wokół słońca, a nie odwrotnie, jak dotychczas sądzono.

Matejko

Jan Matejko (1838-1893) – był jednym z najwybitniejszych malarzy historycznych w Europie. Namalował ponad 300 obrazów, ponadto jest autorem polichromii w kościele Mariackim w Krakowie. Jego uczniami byli wybitni twórcy Młodej Polski, m.in. Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer.

Szymborska

Wisława Szymborska (1923-2012) – była wybitną polską poetką, która w 1996 roku otrzymała Nagrodę Nobla. Inspiruje wielu literaturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, poetów i czytelników. W swojej poezji poruszała tematy ponadczasowe, pozostające wciąż aktualne, ujęte w mistrzowską formę.

Tetmajer

Włodzimierz Przerwa-Tetmajer (1861-1926) – był malarzem, przyrodnim bratem poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Razem z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem pracował przy tworzeniu słynnej Panoramy Racławickiej. Angażował się również w działalność społeczno-polityczną.

Edelman

Marek Edelman - ostatni przywódca powstania w Getcie Warszawskim

Rok Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego ma na celu oddanie hołdu poległym oraz tym, którzy do końca swoich dni protestowali przeciwko zbrodniczemu planowi zagłady narodu żydowskiego, a także wzbudzenie reflaksji nad wagą i znaczeniem takich wartości jak wolność, bezpieczeństwo, dom.