Witamy w Bibliotece

„Gdy masz jakieś wątpliwości –
idź do biblioteki”
(J. K. Rowling)

Posiadamy systematycznie aktualizowany księgozbiór. Organizujemy różnego rodzaju konkursy, imprezy i wystawy.

W bibliotece możesz:

• wybierać i wypożyczać książki,
  • przeglądać czasopisma,
  • poszukiwać informacji,
  • korzystać z Internetu,
  • relaksować się i wypoczywać
    w spokoju :)

W naszej bibliotece KAŻDY jest mile widziany i NIKT nie jest do niczego zmuszany.
Przyjdź – tutaj nie odpytujemy
i nie stawiamy stopni!

blog 3

mikolajJeżeli jesteście ciekawi, jak obchodzą mikołajki nasi bliscy i dalsi sąsiedzi, a także kraje położone daleko od Polski, to ten artykuł jest dla Was.

ANGLIA – tu święty Mikołaj wkłada prezenty do skarpet zawieszonych przy łóżkach lub na kominkach w wigilię Bożego Narodzenia.

BELGIA – święty Mikołaj pojawia się 5 grudnia, a prezenty zostawia w butach i koszykach. Wokół domów rozkłada się siano, marchewki i ziemniaki dla konia, którym przyjeżdża święty.

CHINY – tutaj pojawia się pod koniec roku na promocjach handlowych Staruszek Bożonarodzeniowy.

CZECHY i SŁOWACJA – 6 grudnia pojawia się Mikulas, któremu towarzyszą anioł i diabeł. Na ziemię schodzi z nieba po złotej nici.

FRANCJA – Père Noël (Bożonarodzeniowy Ojciec) przynoszący prezenty to siwobrody dziadek.

HISZPANIA – tutaj dzieci wieszają przy kominku lub łóżku skarpety, które święty Mikołaj napełnia upominkami 6 grudnia.

HOLANDIA – Sinterklass ubiera się tu na czarno, gdyż jest wybrudzony sadzą z komina. Przybywa statkiem 5 grudnia i rozdaje dzieciom czekoladowe litery.

NIEMCY – po kraju podróżuje na osiołku lub saniami zaprzężonymi w renifery stary biskup najbardziej podobny do pierwowzoru. Nagradza grzeczne dzieci cukierkami i owocami, a niegrzecznym zostawia rózgi i ziemniaki.

ROSJA – tutaj Dziadek Mróz odwiedza dzieci z podarunkami w Nowy Rok.

SYRIA – 1 stycznia odwiedza dzieci wielbłąd z prezentami. Dzień wcześniej wystawia się dla niego przed domem wodę i owies.

SZWECJA – w wigilię Bożego Narodzenia przynosi prezenty grzecznym dzieciom karłowaty skrzat Jultomte.

USA – 6 grudnia obchodzony jest Dzień Biskupa Mikołaja. Święty wkłada prezenty do skarpet zawieszonych na kominku.

WŁOCHY – z prezentami przybywa wiedźma Befana, obdarta staruszka latająca na miotle. Wrzuca ona przez komin prezenty w święto Trzech Króli. Zostawia jej się na stole mandarynki i kieliszek wina.