Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

b1
Witamy w Bibliotece

Zespołu Szkół nr 2 

im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie

„Gdy masz jakieś wątpliwości –
idź do biblioteki”
(J. K. Rowling)

 Posiadamy systematycznie aktualizowany księgozbiór. Organizujemy różnego rodzaju konkursy, imprezy i wystawy.

W bibliotece możesz:

  • wybierać i wypożyczać książki,
  • przeglądać czasopisma,
  • poszukiwać informacji,
  • korzystać z Internetu,
  • relaksować się i wypoczywać
    w spokoju :)

W naszej bibliotece KAŻDY jest mile widziany i NIKT nie jest do niczego zmuszany.
Przyjdź – tutaj nie odpytujemy
i nie stawiamy stopni!

 

blog 3

 

W ramach 20. Rocznicy powstania Europejskiego Dnia Języków( obchodzony od 2001 roku, każdego 26 września z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską), Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w dniu 25.10.2021r., zorganizowała warsztaty pod hasłem: „European Union”. Poprowadziła je dr Sylwia K. Mazur z EUROPE DIRECT Rzeszów, działającym przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Uczestnikami spotkania były uczennice z kl. I z Zespołu Szkół Nr 2  w Rzeszowie.

 Polska należąca do Unii Europejskiej znajduje się wśród grona 47 państw Rady Europy, którzy mają tam swoich przedstawicieli. Wielojęzyczność i różnorodność wynikająca z języka, jakim się posługuje dane Państwo, stanowi o jego kulturze i bogactwie, które wnosi do wspólnego dziedzictwa europejskiego.

Na świecie jest 200-e państw, a języków, jakimi porozumiewają się poszczególne grupy etniczne, czy społeczeństwa- 6 tysięcy. (np. Papua Nowa Gwinea -800 języków) Niektóre z tych języków , jak np. język łaciński są językami martwymi (nie jest on dla mówiącego pierwszym językiem) lub zanikającymi (nie kontynuuje się nauki tego języka). W Europie ta różnorodność językowa jest trochę inna. W Unii Europejskiej jest obecnie 27 Państw (mimo wystąpienia ze Wspólnoty Wielkiej Brytanii, język angielski w dalszym ciągu jest językiem urzędowym), gdzie korzysta się z 24 języków. Wyodrębnia się tu grupę języków np. francuski, niemiecki, włoski czy niderlandzki, z których korzysta więcej niż jedno Państwo. Należą one do języków indoeuropejskich, które napłynęły z Azji. Takim językiem zbliżonym do tego oryginalnego języka indoeuropejskiego jest język litewski. Są również języki gwarowe, związane z danym regionem, np. w Polsce-śląski , a w Hiszpanii- baskijski. Natomiast grupę języków ugrofińskich reprezentuje język fiński i węgierski.

Dziękujemy Pani Nauczycielce i uczennicom kl. I z Zespołu Szkół Nr 2 w Rzeszowie za udział w spotkaniu.

Dziękujemy dr Sylwii K. Mazur z z EUROPE DIRECT Rzeszów za przygotowanie warsztatów na wspomniany temat.

                                                                        Anna Kurowska