Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

b1
Witamy w Bibliotece

Zespołu Szkół nr 2 

im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie

„Gdy masz jakieś wątpliwości –
idź do biblioteki”
(J. K. Rowling)

 Posiadamy systematycznie aktualizowany księgozbiór. Organizujemy różnego rodzaju konkursy, imprezy i wystawy.

W bibliotece możesz:

  • wybierać i wypożyczać książki,
  • przeglądać czasopisma,
  • poszukiwać informacji,
  • korzystać z Internetu,
  • relaksować się i wypoczywać
    w spokoju :)

W naszej bibliotece KAŻDY jest mile widziany i NIKT nie jest do niczego zmuszany.
Przyjdź – tutaj nie odpytujemy
i nie stawiamy stopni!

 

blog 3

 

 „Polityka spójności Unii Europejskiej” to tytuł warsztatów online, zorganizowanych przez filię Nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 7 (WiMBP)w Rzeszowie, w dniu 29.01.2021r. Warsztaty poprowadziła Sylwia K. Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów” przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, działającym w sieci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Uczestnikami spotkania online byli uczniowie kl. II BS (Tech. Ekonomista) z Zespołu Szkół Nr 2 w Rzeszowie. Koordynatorami spotkania ze strony szkoły byli: P. Jacek Kawa, P. Krystyna Kuczma-Trzeciak i P. Karolina Lipińska oraz bibliotekarka i koordynatorka współpracy: P. Dorota Frańczak. Koordynatorem ze strony WiMBP w Rzeszowie była P. Anna Kurowska - Kierownik Filii nr 7 WiMBP.

Prelegentka rozpoczynając warsztaty, nawiązała do znaczenia Punktu Informacji Europe Direct - Rzeszów dla regionu. Zwróciła uwagę na zadania Punktu oraz działania adresowane młodzieży.

W dalszej części spotkania przytoczyła historię powstania Unii Europejskiej. W 1951 r. powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, której założycielami było sześć państw: Francja, Niemcy, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg. Jednym z głównym wizjonerów przyszłej współpracy europejskiej był m.in. Robert Schuman – Minister Spraw Zagranicznych Francji oraz Jean Monet – twórca pomysłu połączenia rynku węgla i stali.

Z biegiem lat istnienia Wspólnot, a później Unii Europejskiej, organizacja powiększała się o kolejne państwa członkowskie, w tym Polskę (która wraz z dziewięcioma innymi państwami przystąpiła do UE w 2004 r.). Państwa przystępujące do Wspólnoty zostały włączone w program polityki spójności, która ma na celu zmniejszanie dysproporcji pomiędzy poszczególnymi regionami i przeciwdziałanie ich zacofaniu. Z różnic tych zdawano sobie sprawę już w momencie tworzenia Wspólnot, gdyż pierwszy zapis traktatowy dotyczący dysproporcji został zawarty w Traktacie Rzymskim.

Za zmniejszenie dysproporcji odpowiadały dotychczas trzy fundusze: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Europejski Fundusz Społeczny. W przypadku Polski, dzięki funduszom unijnym i m.in. programowi „Polska Wschodnia 2014-2020”, pięć województw – w tym województwo podkarpackie – mogło podnieść swoją konkurencyjność i innowacyjność makroregionu Polski Wschodniej.

W imieniu organizatorów, dziękujemy P. Sylwii K. Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów” przy WSIiZ w Rzeszowie, za przygotowanie warsztatów online na wspomniany temat.

Dziękujemy także Uczniom i Nauczycielom z Zespołu Szkół Nr 2 w Rzeszowie za udział w wydarzeniu. ( 8.00-9.15) (26)

                                                                           Anna Kurowska