15 grudnia 2023 roku w Zespole Szkół nr 2 w Rzeszowie odbyła się trzecia edycja wyjątkowego wydarzenia "Global Village". Pomysłodawcą i organizatorem projektu była p. Karolina Duży, a współorganizatorami Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie (WSZiI). Celem "Global Village" było stworzenie przestrzeni do międzykulturowej wymiany doświadczeń. Uczestniczący obcokrajowcy reprezentowali 13 różnych krajów, m.in. Rwandę, Zimbabwe, Nepal, Hiszpanię, Kazachstan, Gruzję, Kenię, Grecję, Nigerię, Tadżykistan, Portugalię, Armenię i Tunezję. Każdy z nich miał za zadanie przybliżyć uczniom specyfikę i bogactwo własnego kraju.

26 obcokrajowców,

22 państwa świata,

2 partnerów,

1 organizator!

13 grudnia 2022 r. odbyła się w naszej szkole druga edycja wyjątkowego spotkania z obcokrajowcami pod nazwą „Global Village”. W tym roku zaproszenie przyjęli przedstawiciele aż 22 krajów świata, reprezentując Rwandę, Turcję, Zimbabwe, Wietnam, Nigerię, Ukrainę, Nepal, Hiszpanię, Włochy, Maroko, Kazachstan, Gruzję, Portugalię, Egipt, Palestynę, Algierię, Armenię, Etiopię, Francję, Kenię, Zambię i Tunezję. Nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z kulturą, historią i zwyczajami, spróbować regionalnych dań, a nawet zatańczyć tańce ludowe różnych krajów. Całe wydarzenie przeprowadzone zostało w języku angielskim.

Spotkanie zorganizowane zostało przez nauczyciela języka angielskiego i doradę metodycznego PCEN p. Karolinę Duży we współpracy ze Stowarzyszeniem Projektów Międzynarodowych INPRO oraz Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a jego ideą jest walka ze stereotypami, krzewienie tolerancji, podnoszenie świadomości o innych kulturach oraz doskonalenie umiejętności językowych.

25 lutego 2020 r. w naszej szkole odbyło się kolejne wydarzenie z udziałem cudzoziemców ze Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych INPRO. Tym razem nasi uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie gry umilają czas ich rówieśnikom w Bośni, Turcji, Armenii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Macedonii i Maroka. Okazało się, że gry, to kolejna łącząca różne kraje rzecz. Podczas bardzo przyjemnej i wesołej atmosfery nasi uczniowie doskonalili swoje umiejętności z zakresu języka angielskiego, poszerzali horyzonty kulturowe i nawiązywali nowe znajomości. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie z klas I cs, I ps, I pg, II b, II c, II p, III p, IV a, IV bh, i IV d. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia była p. Karolina Duży.