Drukuj

Historia pizzy
Pochodzenie pizzy, uznawanej za typowo włoską potrawę, nie jest do końca jasne. Wiadomo, że ciasto chlebowe podobne do tego na pizzę jest jedną z najstarszych potraw i było wypiekane już w neolicie. Zapisy o dodatkach wzbogacających smak takiego ciasta są spotykane w czasach starożytnych. Na przykład plakous, wyrabiany już przez Starożytnych Greków, był chlebowym plackiem doprawianym ziołami, czosnkiem, cebulą. Zachowały się także przekazy, że perscy żołnierze króla Dariusza I Wielkiego (549-486 p.n.e) posilali się chlebowym plackiem z serem i innymi dodatkami. Pizzopodobne potrawy były znane i wyrabiane nie tylko w basenie Morza Śródziemnego, np. hinduska "Paratha", azjatycki "Naan", czy germański "Flammkuchen". Pizza do XIX w. była typową potrawą biedoty i chłopów. Jednak w 1889 roku królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka (Margherita Maria Teresa Giovanna di Savoia), zwiedzając wraz z mężem Humbertem I swoje włości, zapragnęła spróbować tej prostej potrawy. Smak pizzy tak ją uwiódł, że na swoim dworze zatrudniła kucharza Rafaelle Esposito, którego zadaniem było przygotowywanie pizzy dla samej królowej. Podobno najbardziej ulubioną pizzą Małgorzaty była przygotowana i nazwana na jej cześć pizza Margherita, w skład której wchodziły składniki w kolorach włoskiej flagi: mozarella (biały), pomidory (czerwony) i bazylia (zielony).

Ciekawostki i rekordy dotyczące pizzy
Największą okrągłą pizzę na świecie upieczono w 2012 roku w Rzymie. Pizza ta miała średnicę 3960 cm, a do jej produkcji użyto 9,800 kg mąki, 19 800 kg mozzarelli 1,500 kg masła, 8,800 litrów pomidorowego spsu, 210 litrów oleju, 250 kg soli. Szefem kuchni i zarazem rekordowego projektu był Dovilio Nardi. Poprzedni rekord na największą okrągłą pizzę należał do kucharzy z Johanesburga (Afryka Południowa). Ich pizza upieczona 8 grudnia 1990 roku miała średnicę 37,4 metra. Zużyto na nią 500 kg mąki, 800 kg sera i 900 kg sosu pomidorowego. Najdłuższą pizzę na świecie upiekli Amerykanie w dniu 10 czerwca 2017 roku w miejscowości Fontana w Kalifornii. Najdłuższa pizza miała prawie 2 km długości, dokładnie 1930,39 metrów. Piekło ją ponad 100 osób. Najdroższa pizza na świecie powstała 27 kwietnia 2017 w nowojorskiej restauracji Industry Kitchen. Kosztowała ona 2700 dolarów, a więc około 9200 złotych. Daje to ok. 850 zł za kawałek i ok. 170 za jeden kęs. Składniki tak drogiej pizzy to: listki 24 karatowego złota, najwyższej jakości trufle, atrament kałamarnicy, pasztet strasburski Foie Gras, angielski ser pleśniowy Stilton, kawior Ossetra i Almas, jadalne płatki kwiatów. 22 marca 2001 roku niejaki Bernard Jordan, pracownik Butler's Pizza, dostarczył pizzę z Cape Town (Afryka Południowa) do Sydnej w Australii. Dostawca przemierzył 11.042 km. Była to najdłuższa (a właściwie najodleglejsza) dostawa pizzy w historii.

Pizza - kochają ją dzieci i dorośli
Oficjalnie smakosze kulinarni wyróżniają 50 rodzajów pizzy. W praktyce potrawa ta doczekała się setek rozmaitych form serwowanych na stołach we wszystkich zakątkach świata.

Święto Pizzy – w domu czy w restauracji?
Miłośnicy pizzy bardzo często decydują się na obchodzenie jej międzynarodowego święta w restauracjach bądź zamawiając ulubioną pizzę na dowóz. Takie rozwiązanie nie tylko jest znacznie szybsze i łatwiejsze, lecz także dostarcza zupełnie innych doznań smakowych.
Trudno bowiem uzyskać perfekcyjny efekt bez dostępu do specjalnego pieca czy odpowiedniego kamienia do pizzy. Nie oznacza to jednak, że w domu nie można osiągnąć bardzo dobrych rezultatów i świętować Dnia Pizzy na swój własny sposób. Co więcej, przyrządzając danie samemu, można skomponować je z dowolnych składników, jedynie poprzez wzbogacenie podstawowego przepisu.

Przepis (dla 2 osób):
● 500 g mąki pszennej, najlepiej tej oznaczonej jako 00 (Farina),
● 325 ml wody,
● ok. 4 g drożdży instant lub 15 g drożdży świeżych,
● ok. 25 ml oliwy z oliwek + odrobina do natłuszczenia folii (opcjonalnie),
● 2–3 kulki mozzarelli,
● 15 g koncentratu pomidorowego,
● 400 g pomidorów z puszki (Pelatti),
● oregano do smaku (ok. 3 łyżek),
● sól i pieprz,
● świeża bazylia.

https://beszamel.se.pl/pizza/miedzynarodowy-dzien-pizzy-9-lutego-jaka-ma-historie,16453/

https://www.payback.pl/ekstra/ciekawostki/swiatowy-dzien-pizzy?adobe_mc_ref=https://www.google.com/
https://halloween.friko.net/dzien-pizzy.html