Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Pomysłodawcą tego święta, które w USA obchodzi się 13 września, jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Od lat zajmuje się ona badaniem (również na własnej skórze) wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jej zdaniem pozytywne myślenie może zdziałać więcej niż nam się wydaje. Co ciekawe, potwierdzają to badania naukowców – optymiści są od 5 do 10% mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór. Jedną z przyczyn może być fakt, że optymiści zwykle prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny tryb życia niż pesymiści. Usposobienie wobec rzeczywistości jest w dużej mierze rzeczą wyuczoną – często nieświadomie. Oznacza to więc, że ciężką pracą można w dorosłym życiu świadomie zmieniać swoje nastawienie do świata.

Pozytywne myślenie pomaga nam w codziennym życiu przebrnąć przez trudności, uporać się z kłopotami. Optymiści bardziej w siebie wierzą i łatwiej osiągają sukcesy w każdej sferze życia. Ich życie jest po prostu łatwiejsze, prostsze i szczęśliwsze. Pozytywne myślenie pozwala patrzeć optymistycznie w przyszłość, a z sympatią na innych ludzi. Optymista nie szuka problemów, nie załamuje rąk z byle powodu, tylko czerpie z życia pełnymi garściami. Prawdą jest również to, że przyjemniej żyje się z człowiekiem, który potrafi każdy dzień przywitać uśmiechem. Co ważne, śmiech i radość są zaraźliwe, więc dobrze jest otaczać się ludźmi pozytywnie patrzącymi na świat. Optymista łatwiej radzi sobie ze stresem, nigdy się nie poddaje i wychodzi zwycięsko z każdej podbramkowej sytuacji. Warto założyć, że wszystko ma sens i zmierza we właściwym kierunku. Takie myślenie daje odwagę i chęć do działania, napędza i popycha do przodu. 

Optymiści żyją dłużej, są zdrowsi, bardziej aktywni. Warto więc myśleć pozytywnie. Czy można się stać optymistą? Oczywiście, jednak wymaga to od nas ciągłej pracy i zmiany sposobu myślenia. Światowy Dzień Pozytywnego Myślenia to okazja do zastanowienia się nad tym, jak wypracować w sobie umiejętność patrzenia na świat “przez różowe okulary”. Tym, od czego musimy zacząć, jest zdolność radzenia sobie ze stresem, jego eliminowanie, redukcja. Można zapisać się na jogę, ale wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Są osoby, na które najlepszy wpływ mają spotkania z rodziną, przyjaciółmi lub uprawianie sportu, spacery, taniec. Najważniejsze, by znaleźć to, co nam sprawia przyjemność, wywołuje uśmiech na twarzy, sprawia, że przyszłość rysuje się w jaśniejszych barwach. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić, by optymistycznie spojrzeć na życie. Nie bez znaczenia jest właściwe, zdrowe odżywianie oraz odpowiednia ilość snu. Tylko prawidłowo skomponowane posiłki dadzą nam siłę i energię do działania, a jeśli będziemy wypoczęci, będziemy też bardziej odporni na stres (brak snu to także gorszy nastrój). Co jeszcze pomoże nam w osiągnięciu szczęścia? Aktywność fizyczna - odpowiednia dawka ruchu sprawi, że będzie wydzielany hormon szczęścia, czyli endorfiny. Wcielając w życie te zasady, jesteśmy już tylko o krok od zmiany nastawienia na bardziej pozytywne.

Jeśli jesteś pesymistą i chcesz to zmienić, zacznij np. 2 lutego podczas święta wszystkich optymistów. Dzień Pozytywnego Myślenia to idealny moment na wprowadzenie zmian. Od czego zacząć? Wypisz kilka rzeczy, za które jesteś wdzięczny i wszystkie, które wyszły Ci w życiu. Skup się na pozytywach, zobacz, ile osiągnąłeś do tej pory. W ciężkich chwilach zaglądaj do swoich notatek i buduj w sobie poczucie, że możesz wiele osiągnąć. Dbaj o siebie, znajdź chwilę na relaks, na książkę czy kąpiel. Nie rezygnuj z drobnych przyjemności i czasu tylko dla siebie. Nie przesadzaj z ambicjami, planując, myśl rozsądnie: co na pewno uda Ci się zrobić, a z czego możesz spokojnie zrezygnować, bo jest zbyteczne? Jeśli będziesz chcieć zbyt dużo dokonać, a nie uda Ci się zrealizować planu, będziesz niezadowolony i sfrustrowany. Doszukuj się pozytywów we wszystkim, co tylko możliwe. Nawet kiedy pada, może być przyjemnie. Musisz wyjść na deszcz? Ubierz się kolorowo, wypij gorącą czekoladę, zaplanuj przyjemne popołudnie. Staraj się wycisnąć jak najwięcej
z każdego dnia! I pamiętaj o Dniu Pozytywnego Myślenia ! Dziś „szklanka musi być obowiązkowo do połowy pełna”!

Źródła: https://dziendobry.tvn.pl, www.kalbi.pl