Drukuj

Dzień bez Śmiecenia (ang. World non-waste Day) to pomysł wypracowany przez młodzież reprezentującą kilkanaście krajów Europy na międzynarodowym spotkaniu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Propozycja zgłoszona przez polskich reprezentantów koordynowana jest w Polsce przez Rekopol Organizacja Odzysku S.A.

11 maja to dzień, w którym rozpoczął funkcjonowanie polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62. W dniu 11 maja 2001 roku Sejm Polski przyjął pakiet ustaw, regulujących m.in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi, obecnie zmienionych ustawą z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami o odpadach opakowaniowych.

Każdego roku wytwarzamy w Polsce ponad 13 mln ton odpadów. 1/4 z nich to odpady opakowaniowe, które poddane odzyskowi i recyklingowi mogą stać się znów użyteczne. Według najnowszych badań Eurostatu statystyczny Polak segreguje niewiele ponad 10 kg odpadów, podczas gdy np. Niemiec kilka razy więcej. Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki Pet, ustawione jedna na drugiej utworzyłyby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów. Choć nie jesteśmy w stanie przestać śmiecić - odpady będą powstawały zawsze i wszędzie  - to jednak musimy robić to w taki sposób, by jak najwięcej surowców mogło być ponownie wykorzystanych.

Poniżej przedstawiamy kilka ważnych zasad, którymi należy kierować się każdego dnia:

Źródło: https://naszesmieci.mos.gov.pl/recykling