Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Krewetki to najbardziej znane i lubiane owoce morza. Swoją popularność, szczególnie wśród osób prowadzących zdrowy styl życia, zawdzięczają nie tylko delikatnemu i smacznemu mięsu, ale także wysokiej wartości odżywczej, a przy tym niskiej zawartości tłuszczów nasyconych (0,8 g na 100 g mięsa) i niskiej kaloryczności - 100 gramów tych skorupiaków to około 86 kalorii. Są bogatym źródłem dobrze przyswajalnego białka, witamin z grupy B oraz cennych składników mineralnych.

Zawarte w krewetkach wysokowartościowe i łatwo przyswajalne białko charakteryzuje się wysoką strawnością i korzystnym składem aminokwasów. Krewetki mogą więc bez przeszkód zastępować mięso. Są bardzo dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych - tzw. kwasów omega-3, selenu, jodu, magnezu, potasu i fluoru. W mniejszych ilościach znajdziemy w nich żelazo, magnez i cynk. Pod względem zawartości witamin, krewetki są szczególnie bogate w witaminy z grupy B.

Niektórzy uważają krewetki za wykwintne i drogie danie, w związku z czym spożywają je sporadycznie, zazwyczaj przy okazji wizyty w restauracji. Tymczasem przyrządzenie ich w domu jest bardzo łatwe, ponadto na rynku polskim nie ma najmniejszego problemu z dostępnością tych skorupiaków – można znaleźć szeroką paletę różnych rodzajów krewetek. Zanim jednak zabierzemy się za przyrządzanie krewetek, poznajmy je trochę bliżej.

Krewetki (łac. Caridea) są morskimi i słodkowodnymi skorupiakami, zaliczanymi do rzędu dziesięcionogów. Opisano około 2500 gatunków krewetek, jednak w celach konsumpcyjnych poławia się tylko część z nich. Występują w wodach całego świata - w tym w Bałtyku, jednak ze względu na niewielki rozmiar, ta odmiana używana jest tylko jako przynęta. Większość światowych hodowli i połowów krewetek ma miejsce w zbiornikach wodnych w krajach południowo-wschodniej Azji.

Wśród wielu odmian najbardziej znane są:

  • krewetki tygrysie (Black tiger), podobnie, jak białe w gastronomi funkcjonują pod nazwą krewetki królewskie - ich pancerz pokryty jest szaro-zielonkawymi paskami, to jedne z największych krewetek;
  • krewetki białe (Vannamei), osiągają duży rozmiar, spodnia część ciała jest biała, pancerz - szarobrązowy;
  • krewetki czerwone argentyńskie;
  • krewetki grenlandzkie (północne);
  • krewetki małe koktajlowe.

Krewetki są na tyle popularne, że doczekały się własnych świąt. W Stanach Zjednoczonych 10 maja znany jest jako Narodowy Dzień Krewetek. W Szwecji Dzień Kanapki z Krewetkami od 2009 roku jest obchodzony 14 października. Łatwo się domyślić co jest tam jedną z najpopularniejszych narodowych przekąsek.

Nie trzeba być mistrzem patelni, aby przyrządzić przepyszne krewetki. Najprostszą metodą jest doprawienie obranych krewetek (np. tygrysich) solą, pieprzem i cytryną oraz usmażenie na maśle lub odrobinie oleju rzepakowego wraz z czosnkiem. Smażyć należy nie dłużej niż przez 2-3 minuty. Tak przygotowane skorupiaki możemy zjeść z chrupiącą bagietką lub sałatką. 

Źródło: https://www.kuchnieswiata.com.pl/