Drukuj

Konie od stuleci towarzyszą człowiekowi. Te szlachetne zwierzęta mają swoje święto 30 kwietnia. Kiedyś wykorzystywane w przemyśle i gospodarstwach domowych, dzisiaj hoduje się je przede wszystkim w celu rekreacji i terapii.

Konie zostały udomowione na terenie dzisiejszego Kazachstanu 3500 lat p.n.e. Udomowienie koni miało niesamowity wpływ na rozwój handlu, podróży a nawet przebieg wojen. Jeszcze kilkaset lat temu prawie każde gospodarstwo miało konia do pracy na polu. Rozwój przemysłu, wynalezienie silnika i samochodu spowodowało, że konie znacznie straciły na roli. Teraz służą głównie celom rozrywkowo-sportowym.

Hodowla koni oraz ich wyścigi to rozrywka dla bogatych. Pewnie dlatego konie cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród szejków. Współcześnie najdrożej sprzedanym koniem był Fusaichi Pegasus. Ogier o czystej, angielskiej krwi urodził się w 1997 roku. Ten koń wyścigowy wygrał jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów konnych - Kentucky Derby w 2000 roku. Koń w swojej karierze zarobił dla właścicieli 2 miliony dolarów. Po zakończeniu sukcesów na torach został sprzedany za 60 milionów dolarów.

Polska również ma spory wkład w historii hodowli koni. Najbardziej znaną rasą jest koń huculski. Rasa powstała w celach rolniczych i przemysłowych, ponieważ konie huculskie są bardzo odporne na ciężkie warunki. Inne polskie rasy to koń małopolski, wielkopolski, śląski i polski. Polskie wierzchowce często zdobywały sławę za Zachodzie. Jednym z najbardziej znanych był koń El Paso. Urodził się w znanej niegdyś na całym świecie stadninie w Janowie Podlaskim w 1967 roku. Koń przez wiele lat nie był na sprzedaż - aż do 1981 roku, kiedy władze pozwoliły na sprzedanie konia do USA. Amerykański milioner zapłacił za niego okrągły milion dolarów, co przez długi czas było najwyższą w historii sumą zapłaconą za konia arabskiego. Rekord ten został pobity dopiero w 1986, kiedy za 1,5 mln została sprzedana sławna klacz Penicylina.

Źródło: https://bimkal.pl/