Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Precel to wyrób piekarniczy o kształcie podobnym do cyfry 8, posypany makiem, sezamem bądź solą. Często mylony z bajglem lub z obwarzankiem. 

Historia precla jest bardzo stara i do dziś właściwie nie wiadomo, skąd tak naprawdę wywodzi się tradycja tego wypieku – choć w dzisiejszej świadomości precle nierozłącznie kojarzą się z naszymi zachodnimi sąsiadami, źródła kierują wszystkie tropy do zakonników włoskich, którzy wypiek ten stworzyć mieli już w VI w.n.e. na kształt rąk złożonych do modlitwy (w tamtym bowiem czasie modlono się z rękoma skrzyżowanymi na piersi, nie zaś poprzez złożenie rąk w sposób w jaki czynimy to obecnie). W kulturze europejskiej swój szczyt popularności precle zdobyły niewiele później, bo w VII w., kiedy to Kościół wprowadził surowsze, bardziej restrykcyjne zalecenia względem okresów Postu. W dniach tych bowiem ten prosty, tradycyjny wypiek kojarzony z modlitwą stanowił idealne, skromne pożywienie dla wiernych, kiedy to wstrzymywano się od spożywania mięsa, jaj czy nabiału. Poza splotem precla kojarzonym nierozłącznie z modlitwą, również trzy jego otwory przywodzić na myśl miały symbolikę Trójcy Świętej a sam wypiek zaczął byc kojarzony jako znak szczęścia, dobrobytu i rozwoju duchowego. Precle wręczano ubogim na ulicach, a podobno kilkanaście wozów precli zamówił u krakowskich piekarzy sam Władysław Jagiełło przed wyruszeniem pod Grunwald. 

Uważa się, że “pretzel” (albo inaczej - “bretzel”) to tradycyjny niemiecki precel. Stara legenda głosi, że ‘pretzel’ został wymyślony przez pewnego bawarskiego piekarza, któremu król nakazał upiec bułkę, przez którą można trzy razy zobaczyć słońce. Ciekawostką jest również to, iż w siedemnastowiecznej Austrii precel - symbolizujący szczęście - używany był podczas ceremonii zaślubin par królewskich jako dobra wróżba na przyszłość małżonków. 

Obecnie precle znane są na całym świecie, choć nieoficjalną ich kolebką niewątpliwie są Niemcy. Cóż jednak stoi na przeszkodzie wykonania ich samodzielnie w domu, zwłaszcza, iż nie jest to wcale trudne, a wszystkie potrzebne składniki macie zatem w domu.

Przepis na precle:

Składniki:
⦁ 2 kopiaste szkl mąki (sprawdzi się zarówno zwykła pszenna jak i chlebowa)
⦁ 1 łyżeczka drożdży suszonych
⦁ 3 łyżki cukru
⦁ 2 łyżki roztopionego masła
⦁ 1 szklanki ciepłego mleka
⦁ 1 łyżeczka soli

Do obgotowania precli:
⦁ 4-5 łyżek sody oczyszczonej
⦁ 2 szkl wody

Dodatkowo:
⦁ 1 jajko
⦁ dowolne posypki (mak, sezam, sól gruboziarnista)

Wykonanie:

Drożdże dodać do ciepłego (ale nie gorącego mleka) wraz z łyżką cukru i odstawić na chwilę do uaktywnienia. W tym czasie mąkę przesiać i połączyć z pozostałymi suchymi składnikami, po czym dodać mleko i masło. Ciasto porządnie wyrobić na stolnicy aż będzie gładkie i elastyczne, nie klejące się do rąk (w razie potrzeby podsypać mąką). Wyrobione ciasto przełożyć do głębokiej miski, przykryć ściereczką lub folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia aż podwoi objętość (ok. 1 - 2 godziny). Gdy ciasto wyrośnie, piekarnik nastawić do nagrzania na 200C (bez termoobiegu) oraz wstawić do zagotowania garnek z wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. W czasie gdy woda się gotuje, ciasto podzielić na 6 części, z każdej zrolować wałek ciasta i formować w precle według instrukcji powyżej. Gotowe precle wrzucać ostrożnie na wrzącą wodę i gotować 30 sek. z każdej strony po czym układać na wysmarowanej olejem lub wyłożonej folią aluminiową (również posmarowaną olejem) blasze. Ułożone precle posmarować roztrzepanym jajkiem (dla koloru do jajka dodać możemy odrobinę śmietanki) i posypać solą gruboziarnistą, makiem lub sezamem. Piec w 200 C do zrumienienia (ok 12 minut).

https://totalbattle.com/pl/community/totalbattle/post/3014
https://pl.wikipedia.org/wiki/Precel
http://www.kuchennykredens.pl/komu-w-droge-temu-precle/