Drukuj

Gołębie to ptaki, które zasłużyły na swoje święto. Spełniły bardzo ważną role w historii poczty i wojny. Obecnie są znakiem rozpoznawczym każdej starówki i rynku. Gołębie maja zdolność powracania do swojego gołębnika nawet z odległości kilku tysięcy kilometrów. Natura obdarzyła ich wewnętrznym „kompasem” i „ mapą”. Maja też świetny wzrok i korzystają z punktów orientacyjnych. Naukowcy zauważyli, że gołębie latają czasem wzdłuż dróg i skręcają na skrzyżowaniach pod katem 90 ֠. Ich talenty były doceniane już w starożytności. Malowidła egipskie sprzed 3 tysięcy lat przedstawiają wizerunki tych ptaków i to właśnie w okolicach Morza Śródziemnego pierwotnie hodowano te ptaki. Były również znane wśród Babilończyków, Rzymian, Asyryjczyków i Greków. Jako ptaki pocztowe zaczęły być po raz pierwszy wykorzystywane w XII wieku. Z przenoszenia poczty przez gołębie korzystali marynarze, latarnicy, korzystano także podczas licznych oblężeń i wojen. Muzeum Poczty i Telekomunikacji posiada w swoich zbiorach fotografię przedstawiającą żołnierza z II wojny światowej niosącego na swoich plecach klatkę z gołębiami. 

Gołębie to niesamowicie złożone i inteligentne zwierzęta. Są one jednym z niewielu gatunków, które zdają „test lustra” – test rozpoznawania siebie w odbiciu. Potrafią również rozpoznać każdą literę ludzkiego alfabetu angielskiego, rozróżniać fotografie, a nawet rozróżniać na zdjęciach różnych ludzi. Są świadome położenia słońca, polaryzacji światła
i pola magnetycznego. Zdolność do powrotu do domu jest przynajmniej częściowo dziedziczna, więc ptaki, które odbywały szkolenia i były selekcjonowane pod względem sukcesywnego powrotu do domu, osiągają najwyższe noty. Najdroższy polski gołąb został sprzedany za cenę 50 tys. euro. Umiejętność nawigacji rozwija się w trakcie nauki i ćwiczeń, dlatego zapaleni gołębiarze ćwiczą w sezonie swoje stadka ptaków każdego dnia, przygotowując je do europejskich zawodów. W Polsce fanów gołębi zrzesza Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych.

Źródła: bimkal.pl, fajnepodroze.pl