Drukuj

Z inicjatywy organizacji pacjentów, ośrodków naukowych, a także instytucji zajmujących się zdrowiem publicznym dzień 30 marca ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Świadomości KZM (Kleszczowego Zapalenia Mózgu). Ma on zwracać uwagę na ten problem zdrowotny. 

Mimo iż wiedza na temat KZM z roku na rok systematycznie rośnie, nadal jest niewystarczająca. Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii społecznej „Nie igraj z kleszczem” borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu są najczęściej wskazywanymi chorobami wywołanymi ukłuciem kleszcza, jednak nadal co trzecia osoba (35%) nigdy nie słyszała o KZM. 2/3 badanych wie, że można się przed chorobą uchronić dzięki szczepieniu ochronnemu, ale już co 3. błędnie twierdzi, że można się przed nią uchronić stosując antybiotykoterapię, a co 8. uważa, że nie ma żadnego sposobu na to, żeby uchronić się przed KZM.

Liczba zakażonych wzrosła w ostatnich latach. Obserwowany jest niepokojący wzrost liczby kleszczy, co wynika ze zmieniającego się klimatu. Coraz cieplejsze zimy, wyższe temperatury sprawiają, że kleszcze wcześniej wychodzą na żer i dłużej pozostają aktywne. Kleszcze, wbrew naszym skojarzeniom, nie żyją wyłącznie w lasach - można je spotkać na każdym zielonym terenie - na łąkach, w miejskich parkach, placach zabaw, a nawet trawnikach między blokami. Kleszcz, wkłuwając się w skórę wstrzykuje substancję znieczulającą. To dlatego zauważamy go dopiero po jakimś czasie. Wirus KZM jest obecny w śliniankach kleszcza, przez co już w pierwszych minutach po ukłuciu wnika do organizmu. Dlatego nawet szybkie usunięcie kleszcza nie uchroni nas przed tą chorobą.

Bóle mięśni, stawów, uczucie ogólnego rozbicia, gorączka, nudności - takie objawy, często lekceważone, mogą wskazywać na kleszczowe zapalenie mózgu. Po pierwszej fazie, przypominającej grypę, następuje kilkudniowa poprawa samopoczucia, po czym mogą pojawić się objawy neurologiczne, świadczące o tym, że wirus dotarł do ośrodkowego układu nerwowego: gorączka sięgająca 40°C, silne bóle głowy, nudności, wymioty, skurcze mięśni, zaburzenia koordynacji ruchowej, drgawki, porażenia, zaburzenia świadomości, a nawet śpiączka. Choroba ta często prowadzi do trwałej niepełnosprawności, a nawet śmierci. Dotychczas nie znaleziono skutecznego leku na tę chorobę, a pacjenci mogą być leczeni jedynie objawowo. Jednak przed KZM można się zabezpieczyć dzięki szczepieniu ochronnemu. I jest to jedyny jak dotąd, skuteczny sposób na zapobieganie zakażeniom wirusem KZM. Na stronie https://www.kleszcze.info.pl, znajdziesz kompendium wiedzy na temat kleszczy i zagrożeń, jakie są z nimi związane, porady dotyczące postępowania z pajęczakami i przydatne informacje dla osób prowadzących aktywny tryb życia wśród zieleni lub wybierających się w tereny zagrożone kontaktem z kleszczem.

Polecamy także film na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=t6Ji7g3Cha8&t=51s

Źródła: http://siecdlazdrowia.pl, www.se.pl