Drukuj

Szpinak ma zarówno szerokie grono zwolenników, jak i przeciwników, jednak warto pamiętać, iż posiada on szereg właściwości zdrowotnych. 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku, dlatego warto wiedzieć jakie ma korzyści oraz w jaki sposób go łatwo i smacznie przyrządzić.

Szpinak należy do grupy warzyw liściastych i podobnie jak jarmuż, sałata czy brukselka jest bogaty w wiele witamin i minerałów. Znany jest z wysokiej zawartości żelaza. Jednak należy pamiętać, że żelazo zawarte w produktach roślinnych jest mniej wartościowe i trudniej przyswajalne przez organizm niż żelazo spożywane z produktami pochodzenia zwierzęcego. Szpinak chętnie jest stosowany w dietach wegetariańskich jako źródło tego pierwiastka, jednak aby pokryć dzienne zapotrzebowanie, należy spożywać także inne produkty zawierające żelazo. Korzystny wpływ na podniesienie wchłaniania tego mikroelementu ma obecność w posiłku mięsa oraz produktów z dużą zawartością witaminy C, stąd warto danie ze szpinakiem komponować z innymi warzywami.

Szpinak jest także źródłem magnezu oraz potasu. Wpływają one pozytywnie na układ nerwowo- mięśniowy i sercowo-naczyniowy. Są także składnikami kości i zębów. Spożywanie składników bogatych w te pierwiastki obniża poziom stresu, pozytywnie wpływa na pracę serca oraz podnosi poziom koncentracji. Już 100g szpinaku może pokryć ok. 15-20% dziennego zapotrzebowania dla dorosłej osoby na magnez i potas.

Szpinak jest znany także z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy: witaminy C, E, kwasu foliowego i luteiny. Mają one działanie antynowotworowe, a ich wysokie spożycie dodatkowo spowalnia proces starzenia organizmu. Zapotrzebowanie na witaminę C dla zdrowej dorosłej osoby wynosi ok. 75- 90 mg (u dzieci 2 mg/kg masy ciała), a w 100g świeżego szpinaku znajduje się ok. 28 mg tej witaminy.

Szpinak jest niskokaloryczny, dzięki czemu może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jest  jednym z "super warzyw", które dostarcza wiele składników odżywczych i niewiele kalorii (w 100g tylko 23 kcal). Najwięcej witamin i minerałów zawierają świeże liście. Można je spożywać w formie sałatki lub dodać do koktajlu.

Szpinak jest warzywem uniwersalnym - pasuje zarówno do deserów jak i dań obiadowych czy porannej jajecznicy.

Poniżej nasze ulubione i sprawdzone przepisy na dania ze szpinakiem.

https://www.kwestiasmaku.com/przepis/lesny-mech

https://www.kwestiasmaku.com/przepis/nalesniki-ze-szpinakiem-feta-i-suszonymi-pomidorami

https://www.kwestiasmaku.com/przepis/omlet-ze-szpinakiem

Źródło: www.medme.pl, www.pssekrakow.pl