Drukuj

Dzień Baterii obchodzony jest corocznie 18 lutego. Dzień obchodów został ustanowiony w rocznicę urodzin Alessandro Volta, włoskiego wynalazcy, który skonstruował pierwsze ogniwo galwaniczne, które dało początek współczesnym magazynom energii elektrycznej, jakimi są baterie.

Dzisiaj baterie są wszędzie wokół nas. Utrzymują działanie naszych telefonów i budzików. Obsługują czujniki dymu, elektryczne maszynki do golenia i wiele innych urządzeń elektrycznych. Używamy akumulatorów, aby zasilać samochody, komputery, a nawet pojazdy elektryczne.

Pierwsze prymitywne rodzaje baterii były konstruowane ok. 250 lat p.n.e. na terenie Bliskiego Wschodu. Starożytni Arabowie napełniali gliniany garnek octem, następnie wkładali do niego miedziany cylinder z wystającym z góry żelaznym prętem. Ten wczesny typ baterii był używany do galwanizacji srebra. Dopiero pod koniec XVII wieku naukowcy rozpoczęli poważniejsze eksperymenty na elektryczności i jej magazynowaniu. Przeprowadzano eksperymenty, dzięki którym magazynowano lub wytwarzano energię elektryczną, ale żaden nie był w stanie wytworzyć ciągłego i kontrolowanego prądu elektrycznego. Dopiero około 1800 Alessandro Volta stworzył pierwszą nowoczesną baterię, którą początkowo nazwano stosem Volty. Stos wykonany był z cynkowych i miedzianych płyt, pomiędzy którymi umieszczono zwilżone octem lub solanką kawałki skóry lub tektury. Tak powstało pierwsze ogniwo galwaniczne. Stos wyglądał jak stos monet i wytwarzał stały przepływ prądu, który był mniej intensywny niż poprzednie próby i pozwalał naukowcom na korzystanie z prądu w kontrolowany sposób. Rok po tym, jak po raz pierwszy został skonstruownył stos Volty, Volta przedstawił swój wynalazek Francuskiemu Instytutowi Narodowemu, w którym uczestniczył Napoleon Bonaparte. Na cześć wynalazku Volty, jego nazwa jest używana jako jednostka pomiaru elektromotorycznego znana jako wolt.

Przez kolejne lata naukowcy udoskonalali ogniwo galwaniczne. W 1859 r. Gaston Plante skonstruował pierwsze ogniwo z możliwością ponownego ładowania. W 1859 r. Waldemar Junger opracował akumulator niklowo-kadmowy, a już kilka lat później Thomas Edison opatentował baterię niklowo-alkaliczną i niklowo-żelazową. Dopiero w latach 60-tych XX wieku baterie zaczęły być produkowane masowo. Współcześnie za najlepszy system baterii uznaje się baterie litowo-jonowe, choć naukowcy nie ustają w opracowywaniu nowych rozwiązań w magazynowaniu energii elektrycznej.

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez baterii. Należy jednak pamiętać, że baterie po wyrzuceniu na śmietnik stają się odpadami niebezpiecznymi, które niosą duże zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka mi. in. ze względu na obecność metali ciężkich. Dlatego urządzenia te powinny być bezwzględnie poddawane recyklingowi. Najprostszym sposobem utylizacji baterii i sprzętu elektronicznego lub elektrycznego jest ich zwrot do dowolnego sklepu, który je sprzedaje. Konsumenci mogą również pozbyć się zużytych baterii i akumulatorków oraz ładowarek w wyznaczonych punktach odbioru.

Źródła: bimkal.pl