Drukuj

Jak wiadomo, przytulanie to samo zdrowie i powinniśmy się przytulać nie tylko od święta. 

Kontakt fizyczny z drugim człowiekiem jest niezwykle ważny, a dotyk jest czymś wartościowym, bowiem bliskość drugiego człowieka jest bardzo ważna. Umożliwia prawidłowy rozwój, ma wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a oksytocyna, która wytwarza się między innymi właśnie podczas przytulania, sprawia, że nie tylko przywiązujemy się do drugiej osoby, ale stajemy się też szczęśliwsi. Przytulanie łagodzi stres i napięcie jak również koi nerwy. Ma także spory wpływ na pracę serca, a także na naszą odporność.

Dzień Przytulania obchodzony jest w różne dni w wielu miejscach na świecie, m.in. w USA, Australii, Niemczech czy Austrii. Ta wyjątkowo przyjemna tradycja zapoczątkowana została w latach 80-tych w Stanach Zjednoczonych przez Kevina Zaborneya i Adama Olisa, którzy uznali, że Amerykanie niepotrzebnie wstydzą się okazywać uczucia publicznie, podczas gdy naukowcy z Instytutu Badań nad Dotykiem udowodnili, że pary we Francji poświęcają na przytulanie aż 3 razy więcej czasu niż zakochani za oceanem.

W polskim kalendarzu świąt nietypowych Dzień Przytulania jest obchodzony wielokrotnie, ale może to i lepiej, bo przytulania nigdy za dużo:-) Niemniej data 21 stycznia to właśnie ten termin Dnia Przytulania, który został ustanowiony w 1986. Geneza własnie tej daty wynika z tego, że Zaborney wybrał dzień w połowie okresu czasu miedzy Bożym Narodzeniem a Walentynkami, ponieważ w tym czasie ponury nastrój silnie wpływa na świat emocjonalny.

Źródła: kalbi.pl, echokamienia.pl, bimkal.pl