Drukuj

8 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora opowiadań o misiu o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia dnia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka.

Pierwsza książka o uroczym misiu ukazała się w 1926 roku, szybko zyskując sławę i zdobywając uznanie i miłość dzieci na całym świecie. Przetłumaczono ją na kilkanaście języków (w tym na łacinę) i sprzedano w ponad 7 milionach egzemplarzy. Kolejna część opowieści o przygodach zabawnego misia łakomczucha powstała w 1928 roku. Obie książki przetłumaczyła na język polski Irena Tuwim, siostra poety Juliana Tuwima.

Misia o małym rozumku, trochę niezdarnego i ponad wszystko kochającego łasuchowanie, znają dzieci na całym świecie. Jest to jedna z bardziej rozpoznawalnych postaci ze świata bajki. Jego wizerunek możemy znaleźć na ubrankach, zabawkach, pościeli i wielu gadżetach dla najmłodszych. Nasza przygoda z misiem ze Stumilowego Lasu trwa już dziesiątki lat, a miłość do bohaterów powieści A. A. Milne'a przekazywana jest kolejnym pokoleniom.

Przygody przyjaciół ze Stumilowego Lasu autor napisał z myślą o swym kilkuletnim synu, Krzysztofie (tak też ma na imię jeden z bohaterów książki), nie sądząc zapewne, jak wielką popularnością wśród dzieci cieszyć się będzie ta książka. Pierwowzorem misia była ulubiona pluszowa zabawka Krzysia, czego dowodem są liczne fotografie, na których chłopiec jest w towarzystwie swojego niedźwiadka. Niewątpliwie stało się to inspiracją dla A. A. Milne’a do napisania opowieści z misiem w roli głównej. Ciekawa jest też historia imienia książkowego misia, który początkowo nazwany został Panem Edwardem Niedźwiedziem, a dopiero syn pisarza zmienił mu imię na Winnie. Stało się to po wizycie w zoo, gdzie zaprzyjaźnił się z niedźwiedzicą o takim właśnie imieniu.

Autor i Kubuś Puchatek bardzo szybko rozpoczęli międzynarodową karierę, a postaci z książek otoczone zostały przez rzesze fanów niemalże uwielbieniem. W Polsce miś otrzymał swoje własne imię dzięki tłumaczce Irenie Tuwim. W wielu krajach pojawia się jednak pod oryginalnym imieniem, Winnie the Pooh. Urocze przygody wiecznie głodnego i poszukującego miodu Kubusia, Kłapouchego, który nieustannie gubi ogon, nieśmiałego Prosiaczka o wielkim sercu, rozbrykanego Tygrysa, czy praktycznego Królika i wszystkowiedzącej Sowy doczekały się licznych ekranizacji i adaptacji teatralnych na całym świecie, a nawet słuchowiska Polskiego Radia. Postać misia z pękatym brzuszkiem i za krótką koszulką rozpoznawana jest przez dzieci na całym świecie. Cieszy się on także dużą sympatią nieco starszych miłośników książek i filmów familijnych.

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie o tym niezwykłym bohaterze i powrócenia do ciepłych historii z dziecięcych lat.

Źródła: ksiazka.net.pl, dziendobry.tvn.pl