Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Syrop klonowy nazywany jest kanadyjskim płynnym złotem. W Polsce nie jest tak popularny jak w krajach pochodzenia: Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, zdobywa jednak coraz więcej entuzjastów ze względu na wyłącznie naturalne składniki.

Syrop klonowy otrzymywany jest z klonu cukrowego (Acer saccharum), w konsystencji jest płynny i gęsty. Światowym liderem w jego produkcji jest Kanada, a pod względem konsumpcji na czele stoją Stany Zjednoczone.

Syrop klonowy od dawna jest częścią kanadyjskiej kultury. Ludy indiańskie uczyły pierwszych osadników, jak zbierać sok i gotować go, aby uzyskać syrop klonowy. Według indiańskich legend umiejętność wytwarzania syropu przekazana została ludziom przez bogów. Indianie przy pomocy tomahawków robili nacięcia w korze drzew, zbierali sok do drewnianych naczyń, następnie zagęszczali poprzez odparowywanie wody, używając jednej z dwóch metod: albo wrzucali mocno rozgrzane w ogniu kamienie do soku, albo wykorzystując niskie temperatury usuwali wielokrotnie każdego ranka warstwę lodu (wody) tworzącą się na powierzchni roztworu. Zbiorom soku klonowego towarzyszyły rytuały. Świętem związanym ze zbiorami był dzień pierwszej wiosennej pełni księżyca, kiedy to wykonywano. Kiedy pierwsi osadnicy przybyli do Ameryki tak byli zafascynowani pysznym, naturalnym syropem, że używając własnych narzędzi i wierteł sami zaczęli go wytwarzać i masowo używać w kuchni do wielu potraw, w tym słynnych naleśników z syropem klonowym. Z biegiem czasu proces otrzymywania syropu klonowego uległ innowacji. W procesie odparowywania zostały zastosowane energooszczędne parowniki, dzięki którym został skrócony czas potrzebny do otrzymania syropu. Obecnie syrop klonowy wytwarzany jest poprzez odparowanie i zagęszczenie klarownego, słodkiego soku klonu cukrowego.

Właściwości zdrowotne syropu klonowego

W toku prowadzonych w ostatnich latach badań odkryto 54 nieopisane wcześniej korzystne związki. Większość z nich to antyoksydanty o działaniu przeciwnowotworowym, antybakteryjnym i przeciwdziałającym cukrzycy.

Działanie antyrakowe zaobserwowano jako hamowanie procesu namnażania komórek nowotworowych w przypadku raka płuc, prostaty, piersi, okrężnicy i mózgu. Z kolei badanie pilotażowe, prowadzone przez dr Keiko Abe z Uniwersytetu w Tokio wykazały, że syrop klonowy znacznie poprawia czynność wątroby.

Czysty syrop klonowy jako cenny składnik szeroko wykorzystywany w kuchni

Syrop klonowy można z powodzeniem stosować jako zamiennik białego cukru, słodzików, czy miodu. Dodaje subtelnej słodyczy i nutę smaku klonowego do świeżych owoców, płatków śniadaniowych i lodów. Można słodzić nim kawę, herbatę i dodawać do koktajli owocowych. Jest doskonały jako polewa do naleśników, gofrów, do słynnych, tradycyjnych w Kanadzie i USA pancakes (naleśników), a także francuskich tostów. Znakomicie komponuje się ze smażonym i pieczonym mięsem, rybami i warzywami.

Źródło: https://www.kuchnieswiata.com.pl/

Poniżej kilka propozycji wykorzystania syropu klonowego:

https://www.mojewypieki.com/tag/syrop-klonowy