Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Dzień Małpy jest nieoficjalnym świętem międzynarodowym stworzonym i spopularyzowanym przez amerykańskich artystów w celu zwiększenia świadomości w odniesieniu do zwierząt, głównie ssaków człekokształtnych.

W wakacje 2000 roku student sztuk plastycznych na Michigan State University – Casey Sorrow - w kalendarzu swojego kolegi, również plastyka Erica Millikina, narysował małpę i wpisał przy dacie 14 grudnia Dzień Małpy. Ostatecznie wspólnie uznali, że przydałby się taki dzień i postanowili świętować Dzień Małpy co roku. Do zabawy zaprosili swoich kolegów i koleżanki z uczelni. Od tamtego czasu umieszczają małpy w swoich działach sztuki, komiksach, rzeźbach, plakatach, muralach, instalacjach itp. Do akcji włączali się inni artyści. A święto zyskało rozgłos… i jest polem do popularyzacji wiedzy o zagrożeniach dla małp. Tego dnia rozmawiamy o wszystkich małpach – małpiatkach i małpach naczelnych np. lemurach, człowiekowatych, koczkodanach, pawianach, makakowatych, gibbonach i wielu innych.

Casey Sorrow, obecnie już uznany grafik, ilustrator i rysownik, prowadzi również bloga „Monkeys In The News” zawierającego masę ciekawych historii, bieżących wiadomości, informacji o odkryciach naukowych. Obchody Dnia Małpy często połączone są z charytatywnymi aukcjami sztuki i zbiórką pieniędzy na wsparcie instytucji zajmujących się ratowaniem małp. Więcej informacji na stronie http://monkeyday.com/

Źródło: https://www.ekokalendarz.pl/miedzynarodowy-dzien-malpy/