Głównej zawartości

Komunikat alertu

Ta strona korzysta z cookies. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu.

Dzień 11 grudnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Terenów Górskich. Patronat nad jego obchodami objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Po raz pierwszy święto obchodzono w 2003 roku. 

Tereny górskie są ważne dla wszelkich form życia na naszej planecie. Obszary górskie są zamieszkiwane przez 10% światowej populacji oraz obejmują wiele zasobów naturalnych. Życie ponad trzech milionów ludzi zależy od zasobów terenów górskich, głównie od pitnej wody, która jest niezbędna do prowadzenia gospodarstw rolnych, produkcji elektryczności oraz w zachowaniu równowagi gospodarczej. Prawie miliard ludzi mieszka na obszarach górskich, a ponad połowa populacji ludzkiej zależy od gór w kwestii pożywienia, wody i czystej energii. Jednak góry zagrożone są zmianami klimatu, degradacją ziemi, nadmierną eksploatacją i klęskami żywiołowymi, co może mieć potencjalnie daleko idące i niszczycielskie konsekwencje, zarówno dla społeczności górskich jak i reszty świata.

Celem, jaki przyświecał Zgromadzeniu podczas powoływania tego święta, było zwrócenie uwagi świata na znaczenie terenów górskich oraz na ich problemy – większe niż przeciętnie koszty zaopatrzenia i usług, infrastruktury, transportu i energii.

Lubisz górskie wędrówki? Ciekawe informacje i piękne zdjęcia dotyczące górskich i nie tylko wypraw znajdziesz na blogu podróżniczym https://tomaszkudasik.pl/blog-podrozniczy/. Warto zajrzeć.

Zerknij też na propozycje Muzeum Tatrzańskiego związane z Dniem Gór. Muzeum Tatrzańskie, wraz z muzeami partnerskimi Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich, każdego roku włącza się w obchody święta. W tym roku, w ramach Międzynarodowego Dnia Gór, zostały zaplanowane dwa wirtualne wydarzenia - oba odbędą się w piątek (11 grudnia) na Facebooku Muzeum Tatrzańskiego:

  • Godz. 12 - relacja z wycieczki na Przysłop Miętusi

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z wycieczki na Przysłop Miętusi, podczas której opowiemy kilka ciekawostek ze świata tatrzańskiego.

  • Godz. 19 - premiera eseju „Tatry natura”

Zachęcamy do wspólnego oglądania jednego z esejów, które zostały zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich: Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego.

Źródła: www.ekokalendarz.pl, www.muzeumtatrzanskie.pl, www.bimkal.pl