Drukuj

25 maja świętujemy Światowy Dzień Mleka, który obchodzony jest od 2001 roku. Zainicjowała go Organizacja do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jej celem było popularyzowanie wiedzy o walorach odżywczych mleka i jego przetworów.

Większość z nas – nawet jeśli nie lubi mleka w czystej postaci – lubi jego przetwory. Jogurty i kefiry obfitują w zdrowe kultury bakterii niezbędne dla naszego organizmu i są lekkostrawne. Innymi produktami mlecznymi, bardzo chętnie spożywanymi, są sery żółte i twarogowe. Łącznie istnieje ponad 4000 gatunków sera, zaś w Polsce wytwarzanych jest około 90.

Zdaniem części ekspertów mleko to skarbiec wielu składników, niezbędnych do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania człowieka. Jest bogate zarówno w witaminy, jak i w minerały. Pełne mleko stanowi bogactwo witamin (A, D, B2 i B12). Jest również źródłem wapnia, potasu, fosforu, magnezu oraz cynku. 

W niektórych kulturach (w Chinach, Japonii i wyspach Polinezji) mleko nie jest spożywane. Wynika to z faktu, że mleko jest przez wielu ludzi -szczególnie w Azji - całkowicie nieprzyswajalne. Na Bliskim Wschodzie mleka unikają Arabowie, w Afryce zaś m.in. mieszkańcy Nigerii Południowej. U niektórych ludów mleko miało znaczenie ceremonialne i było składane bogom i duchom w ofierze. Taka tradycja istniała i u dawnych Słowian, a jej pozostałością był zwyczaj pozostawiania na talerzyku odrobiny mleka dla duszków opiekuńczych (źródło: Wikipedia).